Бісероплетіння для початківців

Бісероплетіння — виготовлення прикрас, іграшок та інших предметів з бісеру. Назва бісер походить від арабського слова «бусра», «Бусер», що в перекладі означає фальшиві перли.

Це цікаве хобі, доступне кожному. Для виготовлення витончених прикрас з бісеру, які можна зробити для себе, в подарунок або на продаж, потрібні нескладні пристосування — бісер, голки, трохи знань прийомів роботи, а також уміння акуратно виконувати роботу за схемою.

Види

Сучасний бісер досить різноманітний — перш за все, тому, що виробляється з різних матеріалів. Він буває керамічним, скляним, металевим або пластмасовим.

Бісер представлений різноманітними кольорами та відтінками. Роблять двоколірні і триколірні бісеринки, також бісеринки з малюнком. Розмір і форма також дуже різні.

Існує ряд основних видів бісеру:

  • круглий — найпоширеніший;
  • каплеподібний — його отвори зміщені до краю;
  • богемський — дрібний бісер, огранований як великий круглий.

Ще один цікавий матеріал — стеклярус (трубочки завдовжки 3-7 мм), а також рубаний стеклярус (також називають рубка) — короткі трубочки. Зустрічається стеклярус гранований і кручений. Він не дуже зручний в роботі (через гострі краї), може перерізати не тільки нитку, але і леску.

Але є сорти стеклярусу і рубки з оплавленими краями. Ось вони-то значно зручніше в роботі.

Інший цікавий матеріал — ‘»рис»‘ (витягнуті округлі намистини у вигляді барбарису). Він не ріже нитку і робить вироби більш об’ємними.

Для вказівки розміру бісеринок використовується шкала від 2 / о до 15 / о. Номер вказує, у скільки разів діаметр бісеринки менше діаметру стандартної намистинки «Поні».

Отже, чим більше цифра, тим менше розмір бісеринки. Діаметр бісеринки 10 / о — найзручніший для роботи. Тут наведені розміри найбільш часто використовуваного бісеру:

Також цікаве:  Вишивка бісером

Діаметр бісеру — Номер бісеру

4мм — 5 / o
3,3 — 3,5 мм — 6 / o
3 — 3,2 мм — 7 / o
2,5 — 2,8 мм — 8 / o
2,2 — 2,4 мм — 9 / o
2 — 2,1 мм — 10 / o
1,8 — 1,9 мм — 11 / o

Інструменти

Нитки. Для нанизування бісеру використовують дріт, леску, синтетичні або вощені нитки. Леска не дуже хороший варіант — вироби можуть вийти жорсткими, будуть настовбурчуватися, зате низати можна без голки. Дріт можна успішно використовувати при виготовленні каркасів. Набагато зручніше працювати з нитками, так як вони міцні і гладкі. Звичайні нитки, виготовлені з натуральних волокон, приємні в роботі, не ковзають. Однак вони не відрізняються міцністю, а тому недовговічні.

Голки. Вибирайте для роботи найтонші голки. Але якщо голка з найменшим діаметром не підходить, підточить її або закріпіть клеєм (ПВА або ін) робочий кінець нитки.

Ножиці. Для роботи використовуються тонкі і гостро заточені ножиці, можна використовувати манікюрні.

Пінцет. Це незамінний помічник у будь-якій «тонкій» роботй, і бісероплетіння в даному випадку не є винятком. З його допомогою можна протягнути жорстку нитку, якщо ви працюєте без голки.

Шило. Стане в нагоді при виготовленні брошки або кулона, а також проколювання отворів в металевій або пластиковій основі. В цьому випадку можна використовувати і товсте. Але якщо ви працюєте з тканиною або картоном, підбирати потрібно шило малого діаметру. Його не так-то легко купити, але можна зробити самому, наприклад, з голки і ковпачка від фломастера.

Круглогубці. Використовуються, щоб загинати і закручувати кінці дроту в техніці плетіння.

Застібки. Можна без проблем купити в магазині або використовувати старі. Головне — щоб застібка була надійною.

Клей. Стане в нагоді в роботі з натуральними каменями, щоб фіксувати бісерні оправи. Щоб уникнути проблем з якістю з’єднання, необхідно використовувати інструкції (в залежності від матеріалу — можна знайти в інтернеті).

Також цікаве:  Квіти з бісеру схеми: братки

Тканини. Для обтягування брошок, сережок і кулонів найкраще підійде трікотін. Він повторює контури виробу, з ним зручно працювати.

Способи виконання

У бісероплетіння існує два основних способи, які використовуються незалежно від складності візерунка — або в одній з намистин дві нитки перетинаються або йдуть паралельно.

Способи бісероплетіння зводяться до наступних:

Ланцюжки. Бувають різної ширини і щільності, при цьому може використовуватися не тільки бісер, а й короткий стеклярус.

Ланцюжки з додатковими рядами. Прикрашені ланцюжки можна використовувати і в якості самостійних виробів, і для завершення виробів.

Ажурні сітки. Є декілька низаних ажурних сіток: на одну голку, на дві голки, на кілька пар ниток. Найзручніше низання на одну голку. Відпадає необхідність в зайвих операціях — зміні голки і ниток в руках, економиться час і сили. Можливо також низання поперек і вздовж виробу.

Мозаїка. Це щільні, жорсткі сітки з дрібними осередками, в яких не видно проміжки. Принцип нізанія той же, який використовується для ажурних сіток.

Спіралі і листочки. Використовується для виконання ажурних листочків і спіралей. Всі елементи нанизуються на одну голку.

Крила. Нанизуються на голку з бісеру або стеклярусу. Розрізняють крило: в 1 ряд, в 2 ряди, в 3 ряди.

Блоковий спосіб. Вироби складаються з прямокутників і квадратів, які зібрані із стеклярусу. Дуже витончені у виконанні і при цьому досить прості. Однак є один істотний «мінус» — можливе перетирання ниток між блоками. Такі вироби доводиться зберігати тільки в розправленому вигляді, їх не можна ні скласти, ні переламати.

Об’ємні шнури (джгути). З бісеру і намистин Ви виготовляєте бісерний шнур (він може бути різної товщини) — квадратні шнури, квадратні шнури із зсувом, пухнасті шнури, спіральні шнури, багатошарові шнури.

Також цікаве:  Прикраси з бісеру: схема плетіння намиста від «пристріту»

Слід зазначити, що наведена класифікація досить умовна, тому що всі способи тісно взаємопов’язані між собою. Кожен з них може називатися по-різному в різних джерелах. Способи використовуються окремо, а також прекрасно комбінуються. Вибір способу бісероплетіння вибирайте самостійно — на свій смак. Але якому б способу Ви не віддали перевагу, робота, поза всяким сумнівом, принесе Вам радість.

Джерело: womanwiki.ru

Переклад українською: 4lady.in.ua

Загрузка...