Вироби з бісеру: Бісероплетіння — схеми способів низання

Одним з найпростіших і в той же час оригінальних способів виготовлення прикрас з бісеру є низання. Незважаючи на простоту виконання, вироби з бісеру виходять надзвичайно красивими. Ви самі незабаром в цьому переконаєтеся. Крім того, вони виходять двосторонніми.

Отже, для бісероплетіння вам знадобляться лляні або товсті бавовняні нитки, голки, схеми і, звичайно, бісер і намистини. Нитку найкраще скласти вдвічі, так як в низаних прикрас є один мінус: нитка в них може перетертися, і тоді весь виріб розсиплеться. Постійно слід стежити і за натягом нитки при роботі. Якщо погано натягнути нитку, то вона буде видна між намистинами, але при занадто сильному натягу виріб вийде жорстким, намистини ляжуть нерівно. В цьому випадку ризик обриву нитки зросте в кілька разів. Слід відразу обумовити такі поняття, як прямий і зворотній напрямок. Ці поняття використовуються тоді, коли необхідно пустити нитку двічі через одну і ту ж намистинку. Отже, в тому випадку, коли вдруге нитка проходить крізь намистинку в первісному напрямку (рис. 2 а), його називають прямим. Якщо ж напрямок протилежний (рис. 2 б),  зворотним.

Вільний кінець нитки слід закріпити, щоб нанизані намистинки не з’їжджали з неї. Для цього можна протягнути нитку кілька разів через велику бусинку в прямому напрямку так, щоб вона виявилася закріпленою на кінці нитки (див. схема — рис. 3). Можна просто обмотати кілька разів шматком фольги і зім’яти його. Якщо ваш виріб повинен мати застібку, то вона і буде закріплювати кінчик нитки. Після закінчення роботи бусинку або фольгу видаляють, а застібка, природно, залишається.

Часто нитка виявляється набагато коротше, ніж необхідно для виконання виробу з бісеру. В цьому випадку необхідно подовжити її за допомогою іншої нитки. Проте зробити це потрібно акуратно, міцно і непомітно. Можна використовувати морський вузол (див. схема — рис. 4 а-в). В кінці нитки потягніть в різні боки, щоб вузол добре затягнувся. Найбільш міцним є хірургічний вузол (див. схема — рис. 5 а-в). Якщо ви склали нитку вдвічі, то бажано перев’язати кожну окремо, причому вузлики повинні бути на різному рівні, щоб не виникло значного потовщення в одному місці.

Ще одне поняття в бісероплетіння, яке необхідно знати, — «снизки». Це нитка з нанизаними на неї намистинами. Використовують її як вже готову прикрасу з бісеру (у вигляді ланцюжка, браслета, бус) або як матеріал для плетіння і вишивки. Також для обробки бісерних прикрас знадобиться вміння виготовляти підвіски. Необхідно взяти в руки нитку, голку, 3-4 великі намистини і трохи бісеру. Ми вивчимо кілька видів підвісок.

Бурулька з бісеру. Для її виготовлення потрібно набрати на нитку кілька бісеринок і, пропустивши останню, нанизати все в зворотному напрямку. Необхідно пам’ятати про правильний натяг нитки! Підвіска повинна бути рухливою, а нитка повинна залишатися захованою.

Петелька з бісеру. Набравши кілька бусинок, потрібно протягнути нитку в зворотному напрямку крізь найпершу намистину.

Капелька з бісеру. Необхідно набрати на нитку кілька намистин невеликого розміру, потім додати до них 1 велику і ще 3 невеликі. Після цього слід пропустити 3 намистини від великої (з перших набраних), а через інші в зворотному напрямку протягнути голку з ниткою.

Стрілка з бісеру (див. схема — рис. 9). Слід нанизати на нитку кілька дрібних намистин, потім 1 велику і ще 3 невеликі. Після цього в зворотному напрямку пропустити нитку через велику намистину і кілька дрібних, які були набрані першими.

Квітка з бісеру (див. схема — рис. 10). Гарна квітка утворюється з 6 намистин. Для  виконання квітки потрібно набрати кілька намистин (не менше 9) на нитку, відрахувати від її кінця 6 намистин і протягнути нитку в прямому напрямку крізь шосту намистину. Через решту намистин нитка піде в зворотному напрямку.

Також цікаве:  Бісероплетіння: Дерево глициния з бисера

Трилисник з бісеру. Ця підвіска вимагає строгого дотримання кількості намистин. Необхідно нанизати на нитку 2 намистини середнього розміру, 1 велику, 1 маленьку і ще 7 середніх намистин. Потім потрібно протягнути нитку крізь маленьку намистинку в зворотному напрямку. Вийде петелька. Для виготовлення трилисника з бісеру слід зробити ще дві петельки, набравши на нитку по 1 маленькій і 7 середніх намистин для кожної. Після того як отримають три петельки, нитка йде у зворотному напрямку крізь першу велику і 2 середні намистини, набрані на початку роботи.

Пензлик з бісеру. Виготовлення пензлика схоже на з’єднання декількох бурульок, однак і тут є свої тонкощі. Для отримання невеликого пензлика потрібна велика намистина, від неї будуть відходити кілька бурульок. Спочатку потрібно набрати на нитку 1 маленьку, 1 велику і ще кілька маленьких бусинок, які утворюють бурульку. Коли підвіска буде готова, слід протягнути голку в зворотному напрямку через велику намистину і попередню їй маленьку (див. схема — рис. 12а). Потім зверху нитку направити крізь велику намистину і зробити ще одну бурульку. Після протягнути голку ще раз крізь велику і дрібну намистину і повернути крізь велику. Таким чином, можна виконати і закріпити кілька бурульок, що утворюють пензлик. Пензлик, виконаний таким способом, відносно невеликого розміру. Пензлик більш значного розміру виготовляється трохи по-іншому. Слід зробити кілька бурульок на одній нитці, залишивши між ними відстань в 2 мм. Потім закріпити кінець нитки. Окремо набрати 1 велику намистину і 2 середні. Вільний кінець цієї нитки слід обернути навколо ділянок ниток в 2 мм між бурульками. Найкраще попередньо розкласти бурульки в різні боки: кожну першу — наліво, а кожну другу — направо. Після того як всі підстави бурульок охоплені, вільний кінець слід протягнути у велику і маленьку намистини в зворотному напрямку і протягнути нитку (рис. 12 б).

Часто в бісероплетінні використовується спосіб паралельного низання. Він годиться для виготовлення листів, браслетів, квітів і т. д. Найкраще для цього способу підійде циліндричний рубаний бісер. Для жорстких сувенірних виробів з бісеру ідеальним варіантом буде тонкий дріт. Для прикрас — все та ж лляна або бавовняна товста нитка. Можна використовувати і леску. Паралельне низання виконується одразу двома кінцями нитки або дроту. На один з них набирається цілий ряд, а інший кінець пропускається через все намистини ряду назустріч першому (див. схема — рис. 13). Ряди можуть бути і різними за кількістю намистин, тобто по довжині (див. схема — рис. 14).

Для виготовлення комірців, серветок та інших ажурних виробів з бісеру використовується спосіб низання сіток. Цим способом можна дуже ефектно оформити скляну пляшку, воріт сукні. Перед початком роботи слід обумовити відразу два поняття: «зв’язка» і «осередок». Зв’язка є одночасно декоративним і важливим технічним елементом, який скріплює 2 ряду між собою. Вона може складатися або з 1 намистини, або з декількох.

Вся сітка складається з окремих елементів, що повторюються — осередків. За своїм виготовленню осередки нагадують петельку. Але це тільки на перший погляд. Насправді процес нізанія сітки дуже складний. Найкраще потренуватися перед тим як братися за серйозний виріб. Почати краще всього з плетіння найпростішої сітки. Кожна  має форму ромба, тобто у неї чотири сторони і чотири кута. Спробуємо нанизати сітку із стороною в 2 намистини. Слід врахувати, що між сторонами є кут — це ще 1 намистина, яку краще всього взяти іншого кольору. Для першого осередку потрібно набрати 1 кутову, 2 бокові, 1 кутову, 3 бокові, 1 кутову і ще 2 бічні (див. схема — рис. 15а). Так будуть виконуватися всі крайні осередки в сітці. Вони вийдуть як би трикутними. Для завершення петельки потрібно протягнути нитку в першу кутову намистину в зворотному напрямку. Далі низання сітки буде проходити у дві нитки,  на обидва її кінця.

Також цікаве:  Прикраси з бісеру своїми руками. Схеми, ідеї ​​та фото

Для продовження ряду на кожен кінець нитки потрібно нанизати по 2 бокові, 1 кутову і 2 бічні намистини, після чого обидві нитки просмикнути в ще 1 намистину (див. схема — рис. 15 б).

Отримавши ряд потрібної довжини (не варто виріб сильно розтягувати, так як він краще виглядає вільним), необхідно закріпити один з кінців нитки — він більше не знадобиться. На другий кінець нитки слід починати набирати наступний ряд осередків. Для осередків-петельок нового ряду дві сторони і три кути вже готові, так їх утворює перший ряд. Перша другого ряду знову трикутна, тому на нитку потрібно набрати 3 бічні, 1 кутову і 2 бічні намистини і протягнути нитку крізь кутову бусинку осередок першого ряду (див. схема — рис. 15 в). Далі за наступною схемою: 2 бічні, 1 кутова, 2 бічні. Дійшовши до кінця, можна приступати до виконання третього, четвертого, п’ятого і так далі рядів. Ми вже говорили про зв’язки, які скріплюють 2 ряди між собою. У розглянутому вище прикладі роль зв’язки грали кутові намистини, але є й інші варіанти. Наприклад, зробивши замість 1 кутової намистини петельку з 4 яскравих намистин, можна отримати оригінальну зв’язку у вигляді хрестика . Якщо збільшити число намистин в зв’язці до 6, з’явиться колечко. А якщо при виконанні другого ряду нанизати в якості зв’язки крайню намистину, потім протягнути нитку в намистину іншого кольору і, протягнувши нитку крізь намистину-в’язку першого ряду, повернутися через неї в зворотному напрямку і пропустити нитку крізь намистину-зв’язку другого ряду в прямому напрямку, то вийде ефектна квіточка.

Цей спосіб бісероплетіння дозволяє виготовляти як невеликі вироби, так і величезні полотна. Найбільш щільні й тверді вироби з бісеру виходять при низанні мозаїкою. Ряди намистин в мозаїці нагадують цегельну кладку. Розрізняють низання мозаїкою на одну або дві нитки. Якщо низати мозаїкою в одну нитку, то утворюється продукт з парним числом намистин в ширину. При низанні у дві нитки кількість намистин буде непарна. Спочатку слід потренуватися у виготовленні мозаїки на одній нитці. Як і завжди, необхідно закріпити кінець нитки, протягнувши кілька разів в прямому напрямку в намистину, яка після закінчення буде видалена. Далі слід набирати на нитку кілька намистин і протягнути голку в зворотному напрямку крізь третю намистину від кінця. Потім нанизати ще 1 намистинку і протягнути нитку в зворотному напрямку через п’яту намистину в першому ряду. Після цього надягти на нитку ще 1 намистину і протягнути крізь сьому і т. д. Щоразу нитку слід підтягувати, щоб бісеріни «вставали на свої місця».

Третій ряд низати набагато легше, тому що потрібні намистини-зв’язки виступають за край майбутнього виробу. Таким же чином виконуються всі наступні ряди. Хотілося б відразу уточнити, що для мозаїки на одну нитку намистини в першому ряду повинні досить вільно рухатися. Для цього можна залишити між ними відстань в 1-2 мм в залежності від товщини бісеру. Низати на перший ряд можна будь-яку кількість бісеру, але вона обов’язково має бути непарною.

Для низання мозаїки на двох нитках необхідно взяти довгу нитку, всунути кожен її кінець в голку. Таким чином, вийде стороння робоча нитка. На неї необхідно нанизати парну кількість намистин і кінець нитки № 1 протягнути через третю від кінця намистину. Потім нанизати на цей кінець намистину і протягнути нитку 1 крізь п’яту від кінця намистину. До кінця другого ряду процес поминає низання на одну нитку (див. схема — рис. 18 а).

Третій ряд починає нитка № 1. Слід надіти на неї першу намистинку від кінця другого ряду і нанизати нову намистину (див. схема — рис. 18 б), до до кінця ряду. Потім повернутися до нитки № 2 і з її допомогою виконати четвертий ряд. Виходить, що всі непарні ряди ми виконали ниткою № 1, а парні — ниткою № 2.

Також цікаве:  В'язання спицями. Як в'язати спицями: уроки для початківців

Цим же способом виготовляються міцні жорсткі джгути. Для цього плететься широка мозаїка (ширина повинна дорівнювати довжині майбутнього шнура), з’єднуються зубчасті краї і нитка протягується через виступаючі намистини.

Одним з найбільш складних способів бісероплетіння є низання хрестиками. Воно виконується одразу двома кінцями нитки. Для отримання просто голанцюжка з хрестиків слід нанизати на будь-яку з ниток 4 намистини. Потім інша нитка (№ 2) повинна пройти крізь отвір найпершу намистину назустріч нитці № 1. Далі потрібно нанизати на нитку № 1 та № 2 по 1 бусинці, після чого взяти ще намистину і всунути в неї обидві нитки з різних сторін. Вийшло два хрестика з бісеру (див. схема — рис. 20 а). Так можна продовжувати, поки ланцюжок не досягне потрібної довжини.

Якщо ви хочете зробити широкий виріб з бісеру, то буде потрібно ще кілька рядів. Для цього після закінчення першого ряду слід набрати на нитку № 1 3 намистини, а нитку № 2 протягнути через отвір останньої набраної намистини (див. схема — рис. 20 б). Отриманий хрестик з бісеру буде замикаючим в першому ряду, але він допоможе розпочати другий.

Тепер на нитку № 2 потрібно набрати 3 намистини, а нитку № 1, в свою чергу, пропустити крізь останню нанизану намистину назустріч нитки № 2. Далі вже на нитку № 1 нанизати 2 намистини і протягнути її через найближчу виступаючу намистину (див. схема — рис. 20 в). Нитка № 2 у той же час повинна пройти крізь останню «нову» намистину. Повторюючи цю операцію, потрібно закінчити ряд.

Використовуючи цей спосіб бісероплетіння, можна робити шнурки, куточки і навіть кульки. Але про це ми поговоримо трохи пізніше.

Складна також і техніка низання бісерного полотна. Вона виконується за допомогою декількох ниток (як мінімум, трьох). Вироби з бісеру, виконані таким способом, дійсно нагадують ткане полотно. Намистини розташовуються щільними рядами, виріб жорсткий. Перед початком роботи необхідно встановити ширину майбутнього виробу в намистинках. Їх кількість визначає число ниток, яких повинно бути на одну більше, ніж намистин в ряду.

Підготовлені нитки потрібно десь закріпити. Найкраще підійде невелика щільна подушечка з вколотими в неї в ряд англійськими шпильками. Її можна зшити самому і набити клаптями для щільності. До шпильок і прикріплюються складені навпіл нитки (кінці однієї утворюють відразу дві нитки).

Потренуємося на прикладі полотна шириною в 3 намистини. Для цього необхідні чотири нитки. Спочатку слід нанизати на нитку № 1 намистину і протягнути назустріч крізь намистину нитку № 2 (див. схема — рис. 21 а). Досить потягнути нитки в сторони — і намистина встає на своє місце. Тепер на нитку № 1 надіти ще 1 намистину і пропустити крізь неї назустріч нитку № 3 і теж затягнути (див. схема — рис. 216). Далі слід нанизати на нитку № 1 ще 1 намистину і пропустити назустріч нитку № 4 (див. схема — рис. 21 в). Після закінчення ряду нитки необхідно ще раз підтягти, щоб кожна намистина міцно закріпилася на своєму місці (див. схема — рис. 21 г).

Якщо рахувати зліва направо, то нитка № 1 виявилася на четвертому місці. Наступний ряд виконується так само, як і попередній, якщо в ролі нитки № 1 буде нитка № 2. Таким чином, в кожному новому ряду провідною є перша за рахунком нитку.

Вироби з бісеру, виконані цим способом, хороші тим, що вкрай рідко розсипаються через розрив нитки, так як через кожну намистину пропускаються відразу дві нитки. Саме тому його дуже легко відновити.

Джерело: shityomoyo.ru

Переклад українською: 4lady.in.ua

Загрузка...