Старовинна українська вишивка рушників

Вишивка на Україні здавна є, як би зараз сказали, національним брендом, особливістю народної культури. Багатство кольорів в українському орнаменті відображає буйство фарб квітучих луків, щедрість дарів природи, різноманітність її форм і видів, емоційність і душевну красу українців. Своїм походженням, за словами дослідників, українська вишивка йде в глибину століть. Орнаменти української вишивки співзвучні зразкам розпису посуду трипільського періоду, а це приблизно між 5500 і 2750 роком до нашої ери.

В давньослов’янських традиціях прикрашати орнаментом деталі одягу та предмети побуту несло в собі риси не стільки естетичного характеру, скільки містичного. Зображення повинні були служити оберегами, приносити удачу, багатство, мир і спокій родині, уберігати від хвороб, злих людей і духів. З відходом від язичництва ручна вишивка стала виконувати, в основному, роль прикраси одягу.

Чарівність вишитих рушників

Мотиви орнаментів на них могли бути як рослинні, так і геометричні. Найважливішим символом української вишивки з рослинних орнаментів вважається «дерево життя». Поряд з деревом в три яруси зображувалися різні тварини, що символізують таємничі сили старовинного оберега.

Зображення голубів і півнів, особливо в тому випадку, якщо птахи розташовуються головками один до одного, є символом молодят. Іноді на весільних рушниках птахи тримають в дзьобах ягоди і розташовані на гілках «дерева життя». Крила у птахів повинні бути опущені — вони готові осісти і створити сім’ю.

Особлива роль відводилася рушникам на весіллі, для якого спеціально вишивалися кілька примірників, мінімальна кількість рушників, без яких не міг обійтися весільний обряд — 5 штук.

Найголовнішою умовою виготовлення рушників для весілля була умова — вишити їх повинна була сама наречена. Композиція будь-якого весільного рушника зазвичай така: в центрі полотна повинно бути залишено порожнє, вільне від вишивки, місце. Воно символізує чистоту Божого благословення, це вільне місце не повинно відділятися від вишитих на рушнику птахів горизонтальною рисою: символ молодят повинен бути відкритий небесній чистоти. Саме на пусте місце на рушнику, для Божого благословення, вставали молоді для проведення обряду вінчання. Більш того, рушники повинні бути вишиті однаково акуратно з обох сторін. Вважалося, що лицьова сторона його призначена для погляду людей, а виворітна — для Божого погляду. Дотримання цих вимог дає нам уявлення про те, яке велике значення надавалося вишитим рушникам в народі.

Також цікаве:  Бісероплетіння. Квіти з бісеру - схеми

Ідеї ​​для прикраси кухні

Сьогодні в світову моду міцно увійшов такий дизайнерський напрямок, як етностиль: мотиви української вишивки привертають увагу дизайнерів інтер’єрів по всьому світу. І це природно: яскраві фарби, продуманий орнамент української вишивки надає неповторний колорит приміщенню. Частіше за інших українські мотиви використовуються при оформленні кухні, адже рушники та серветки — невід’ємна деталь її інтер’єру.

На українських рушниках малюнок зазвичай вишитий нитками червоного кольору. Дослідники вважають, що червоний колір вишитих птахів і орнаменту, уособлюючи вогонь, повинен був відлякувати злих духів від будинку. Справедливості заради треба відзначити, що цей колір взагалі дуже популярний в народній творчості в різних країнах. Він надає малюнку ошатність, святковість, притягує погляди, дозволяє відтінити натуральні кольори полотна. Український народний орнамент здатний створити ексклюзивний стиль в приміщенні кухні, зачарувати простою і милою красою.

Джерело: www.raom.ru

Переклад українською: 4lady.in.ua

Загрузка...