Українська вишивка

Історія української вишивки уходить корінням в глибину століть. Свідоцтва мандрівників і літописців, а також дані археологічних розкопок підтверджують, що вишивання як мистецтво існує в Україні з незапам’ятних часів. За свідченням Геродота, вишивкою був прикрашений одяг скіфів. На жаль, пам’ятники української вишивки збереглися лише за останні кілька століть, але цього достатньо, щоб зрозуміти, що елементи символіки української вишивки збігаються з орнаментами, що прикрашають посуд давніх жителів України періоду трипільської культури, неоліту.

Здавна вишивання було жіночим заняттям, і жінки передавали з покоління в покоління найяскравіші зразки орнаменту, техніку вишивання. Вишивки відрізняються одна від одної технікою виконання, орнаментом і гамою кольорів. У давнину основні мотиви вишивки відображали символіку різних стародавніх культів.

Правда, протягом багатьох століть конкретний зміст символів губився, але традиції їх застосування не зникли. Орнаменти вишивок за мотивами діляться на три групи: зооморфні (тварини), рослинні та геометричні (абстрактні).

Особливості вишивок певних районів України

На характер орнаментальних мотивів вирішальний вплив мають різноманітні вишивальні шви, яких на Україні налічується близько ста. Деякі вишивальні шви характерні для певних етнографічних районів України: Полтавщина, Полісся, Київщина та інші.

Сорочки на Полтавщині вишиваються переважно білими нитками, зрідка — червоними або сірими. Техніка вишивання — «хрестик», шов «уперед голкою», шов «позаду голки». Вишивки Полісся — прості і досить чіткі по композиції. Лінія геометричного візерунка — ромбообразна і повторюється кілька разів. Вишивкам Київщини притаманні такі особливості: рослинний орнамент з квіткою хмелю, ромбами стилізованими гронами винограду, восьмипелюстковими розетками. Основні кольори вишивок Київщини — коралово-червоний, білий, відтінений чорний.

Перед початком вишивання потрібно вимити руки з милом, для того щоб виріб не забруднився. А на коліна з цією ж метою покласти білу тканину. Вишиваючи, треба сидіти прямо, краще притуліться до спинки стільця. Через 40-50 хвилин роботи обов’язково робіть перерву на 5-10 хвилин.

Також цікаве:  Бісероплетіння. Квіти з бісеру - схеми

При роботі з ножицями, голками та шпильками, дотримуйтесь правил безпечної роботи.  Не вкладайте голки в свій одяг і не підносьте голку з ниткою до обличчя.

Матеріали для вишивки

Для виконання української вишивки вам знадобляться наступні матеріали: набір голок, тканина і нитки, ножиці, п’яльця, наперсток і лінійка. Основна частина швів виконується за рахунком ниток, тому потрібно підібрати тканину світлого тону: жовту, блакитну, білу, бежеву — полотняного переплетення. Підійде домоткане полотно, льон з лавсаном, тканина з розрідженою структурою, лляна тканина. Вишивають різними нитками: муліне, ірисом, шовковими, вовняними, котушковими, синтетичними. Перед вишивкою не забудьте перевірити вишивальні нитки на міцність фарбування.

Джерело: fox-hand-made.ru

Переклад українською: 4lady.in.ua

Загрузка...