Коли потрібно збирати березовий сік і як це правильно зробити

Раніше в народі говорили: «Хто соку березового нап’ється, той здоров’я на весь рік набереться». А стародавні приказки ніколи не з’являються на порожньому місці.

Думаю, кожен з нас, будучи дитиною, як тільки сходив сніг, бігала в ліс з порожньою банкою, яку дала мама, за соком! І якось відчували, як треба його збирати, розповідали один одному і все робили правильно, хоча не було у нас інтернету, щоб отримувати цю інформацію. З віком бажання бігати в ліс згасало і, швидше за все, остаточно згасло. А даремно!

Раджу відновити добру звичку ходіння в ліс за цілющою водою, цілющою вологою, яку нам дає сама природа. Вона — джерело величезної кількості «живого» вітаміну С, адже цей сік покращує обмін речовин і наповнює кожну клітинку організму силою і бадьорістю. А як правильно це робити, ми розповімо в цій статті.

Можна, звичайно, придбати його у супермаркеті, він продається в трилітрових банках. Але з-за малого терміну зберігання і невідомого способу видобутку, багато відмовляються купувати в магазинах. І на те є свої причини. Адже якщо ти добув його сам, своїми руками, з власно обраної берізки, пити його приємніше, та й користь очевидна.

Коли і в який час можна збирати березовий сік

Навіть самий затятий збирач соку не зможе сказати точно, коли треба йти в ліс. Все залежить від погоди, яку підносить нам природа. А вона, як відомо, може бути дуже несподіваною. В один рік ми в березні ходимо в футболках, в іншій — у квітні прибираємо сніг лопатами.

Точно сказати можна тільки одне — термін збору коливається між березнем і квітнем. Також це залежить від регіону. Але краще всього дивитися не на календар, а надіти чоботи, куртку і йти в ліс, перевіряти стан дерев.

В першу чергу потрібно дивитися на нирки дерева. Вони повинні бути міцні, набряклі, але ще не розпустилися, саме цей етап дасть самий смачний і корисний сік. Щоб переконатися в цьому, можна зробити акуратний надріз-прокол на корі дерева. Якщо вона тут же стає вологою, значить, час прийшов.

Також потрібно простежити, яка температура варто останній тиждень. Вона повинна бути стабільно «плюсова», включаючи ніч. В ідеалі це має бути +5 градусів. Кучугур в лісі вже бути не повинно, допускаються лише невеликі залишилися острівці снігу.

Якщо кілька днів стояла відповідна погода, а потім несподівано прийшли заморозки або пішов дощ — збір напою варто відкласти. Також важливо вибрати правильний час. Кращі годинники — між 11.00 і з 16.00. В цей час найяскравіше світить сонце і всі процеси в деревах течуть максимально швидко.

Як правильно зібрати сік берези, щоб не зашкодити дереву

Перше і головне правило, якого варто дотримуватися у цьому процесі, звучить як «Не нашкодь». Завжди потрібно залишатися людиною і пам’ятати, що це ми прийшли в гості до лісу, і там потрібно вести себе так, щоб після нашого відходу все залишилося в тому ж вигляді.

Якщо ви точно не знаєте, як треба різати дерево, краще довірте це знаючим людям, або як вивчити дане питання. Так, важливо знати, що сік йде між корою і самим деревом, тобто, рубати деревину не тільки не обов’язково, але і зовсім не потрібно. Достатньо зробити невеликий отвір в корі. Для цього добре підійде невеликий топірець, свердло, шило або інший гострий металевий предмет. У глибину отвір не повинно бути більше 1 см, у цьому немає сенсу.

Також цікаве:  Щур (миша) своїми руками на Новий 2020 рік. Майстер-класи з поробок з різних матеріалів

Необхідно вибрати правильну відповідну березу. Вона повинна бути вже доросла. Це визначається діаметром дерева. Молоді берізки в обхваті не перевищують 25 див. Тому, якщо вибране вами деревце становить в обхваті від 25 см і більше — його можна використовувати.

Щоб не пошкодити дерево, потрібно брати з нього не більше одного літра на добу і 10 літрів — за сезон, інакше воно не зможе благополучно вирости і зазеленіти.

Отже, ви прийшли в ліс. Вибрали доросле дерево. Для зручності краще, щоб воно було з невеликим нахилом, щоб зручніше було ставити тару.

Потрібно зробити невеликий отвір і увіткнути туди ваше пристосування (які варіанти пристосувань є, ми розповімо пізніше), поставити банку на стійку поверхню і піти. Краще відвідувати дерево 1-2 рази в день, так як при сприятливих умовах сік може перелитися через край.

Гарне доросле дерево дає зазвичай за добу 2-3 літра. Якщо ви бачите, що рідини тече мало, не потрібно продовжувати свердлити дерево, оберіть інше.

По закінченні процесу щільно закрийте отвір гілочкою або іншим дерев’яним предметом. Деякі використовують пробки від пляшок вина, вони теж добре підходять. Кора швидко затягується і на наступний рік на цьому місці не залишається і сліду від рани.

Способів збору є кілька. Перерахуємо найбільш популярні:

  • Жолобок. Отвір робиться приблизно в 30-40 см від землі і вирізається v-подібний жолобок. Якщо дерево нахилене, то краплі будуть падати акуратно в банку або пляшку.

  • Через гілки. Потрібно вибрати другу від стовбура гілку. Тобто, спочатку ми обираємо хорошу міцну гілку, що йде від стовбура, і на цій гілці вибираємо ще одну гілку. Треба зазначити, що вони повинні йти не вгору, а вбік, інакше соку ви не отримаєте. Зрізаєте кінець гілки і вішаєте тару. Зручно покласти її в пакет, а пакет повісити на гілку.

  • Крапельниця. Робиться маленький акуратний надріз діаметром з крапельницю. Носик встромляється в отвір, а іншим кінцем з голкою протикається пляшка або кришка банки, куди стікатиме сік.

Слід запам’ятати головні «не можна»:

  • вибирати молоді берізки
  • робити глибокі або широкі надрізи
  • по закінченні збору залишати надрізи незакритими
  • збирати з одного дерева більше 10 літрів

А нижче, я хочу запропонувати Вашій увазі відео по цій темі.

Відео про те, як правильно зібрати березовий сік

В даному відео ролику показаний ще один спосіб, як заготовляють сік. В даному варіанті на корі дерева робиться надріз у вигляді кута, спрямованого вниз. Відразу ж в нижній точці починає капати сік. У це місце слід швидко вбити жолоб і поставити під падаючі краплі банку.

Також цікаве:  Що приготувати до столу на Великдень — 22 смачних великодніх рецепта

Не забути після збору допомогти дереву, тобто запобігти протікання. В даному ролику автор зробить це за допомогою садового вару.

Перш ніж включити цей матеріал на свою статтю, я подивилася кілька роликів зі збору цього лісового напою. І мене неприємно вразило те, що в деяких з них, автори досить грубо звертаються з березою.

В даному матеріалі видно, наскільки дбайливо людина ставиться до природи, і навчає сина. І мені дуже хочеться звернутися до всіх любителів лісових дарів: » Люди, бережіть природу! Адже вона дарує нам все найкраще, що в неї є. Тому поставтеся і Ви до неї з усією увагою, і візьміть дбайливо те, що вона пропонує. А якщо скажете спасибі, то це буде взагалі вище всяких похвал!»

В яких місцях краще всього займатися збором

Тут теж є свої важливі правила, і до них можна дійти інтуїтивно. Так, наприклад, береза, яка дивиться вам в вікно 5 поверху, зростаюча серед багатоповерхівок, навряд чи дасть вам корисний смачний сік. Навпаки, ви можете навіть отруїтися, а як мінімум — не отримаєте нічого корисного.

Не рекомендується також вибирати дерева поруч з виробництвами, заводами, бензозаправки та іншими об’єктами, такими, що забруднюють навколишнє середовище. Не підійдуть і берізки, що ростуть вздовж трас, нехай навіть вони і відносяться до лісу. Слід пам’ятати, що за законом не можна збирати сік в парках, заповідниках, у місцях масового відпочинку, а також на території лікарень, санаторіїв та профілакторіїв.

Враховуючи все вищесказане, варіантів залишається небагато. Потрібно виїжджати в ліс, самий справжній густий ліс, подалі від будинків та доріг. Але і там підійде не кожне дерево. Вибирати потрібно дерева не в низині, грунт там може бути болотистій, і волога буде неприємного присмаку. Вибирати потрібно ті стовбури, які добре освітлені, такі ростуть на краю узлісся, з низькою травою.

Також враховуйте, що дерева на краю раніше виходять від сну, дерева в глибині хащі сплять довше. Завдяки цій інформації ви зможете собі вибрати дерево, навіть якщо трохи запізнилися від «збору врожаю» за календарем.

Вибравши дерево, знайдіть південну сторону. Зараз, коли всі смартфони обладнані компасом, це не завдасть труднощів. Якщо ж, все-таки, компаса під рукою у вас не виявилося, обійдіть дерево навколо і уважно вивчіть кору. З південної сторони стовбур гладше, акуратніше, світліше. По південній стороні рух соку завжди йде інтенсивніше.

Як зберегти зібраний сік

Краще всього пити березовий сік свіжим. Щоб побачити його роботу і оцінити в повній мірі всю користь, можна випивати півлітра напою в день. Але весна швидкоплинна, а користь від зібраного врожаю хочеться отримувати як можна довше. Якщо ви зібрали трохи березового еліксиру, то його можна зберігати в холодильнику, він збереже всі вітаміни і поживні речовини ще близько місяця.

Ніякі інші способи для цієї рідини не підходять. Консервування і закочування пов’язано зі стерилізацією, а вода з дерева, здобута в лісі апріорі не може бути стерильна. А якщо цього досягти, пропаде вся користь.

Тому господині вибирають заморозку. Всі корисні речовини зберігаються, а зберігання може досягати строку до одного року. Як приємно насолодитися весняним напоєм в холодні зимові вечори! Але тут потрібно використовувати правильну разморозку, поступову.

Також цікаве:  Анчоуси — що це за риба і як її їдять

З морозильника тару слід помістити в холодильник до максимального розморожування і лише потім виставляти на стіл, де знову вона сама нагріється до кімнатної температури.

Ні в якому разі рідина не можна нагрівати на плиті або в мікрохвильовій печі!

Можна також використовувати березовий сік в косметичних цілях. Якщо заморозити його в формочці для льоду, то в будь-який момент можна витягнути один кубик і протерти ним особа для підвищення тонусу і наповнення шкіри вітамінами.

Якщо ж ви з господинь, які не шукають легких шляхів, можна вибрати й інші способи зберігання березової води. Але в такому випадку смак буде видозмінений, хоча користь напою залишиться.

Пастеризація. Для цього необхідно 1 літр соку, 150 грам цукру щіпка лимонної кислоти. Добре перемішати, профільтрувати і розлити в банки і протримати на водяній бані. Потім закрити кришками і дати охолонути.

Зброджування. Зібрану з берези воду процідити через марлю, накрити тканиною і поставити в темне місце при температурі 15 градусів приблизно на 3 дні. Тут треба стежити, щоб бродіння пішло не оцтове. Слідкуйте за запахом, він повинен бути приємний і не гострий. Такий напій можна зберігати 2-3 місяці.

Коктейль. Змішати наш рослинний нектар з листочками м’яти і сушеним шипшиною, дати настоятися і пастеризувати.

Випарювання. Це дуже незвичайний спосіб, в результаті якого виходить солодкий сироп, який можна зберігати так само, як, наприклад, мед. Для цього рідину виливають в каструлю і випарюють до загустіння.

Квас. На 1 літр соку потрібно використовувати дві чайних ложки цукру, 5 родзинок і трохи лимонної цедри. Бродити квас буде в скляних банках або пляшках, щільно закритих кришками.

Збір березового соку почнеться зовсім скоро, тому можете сміливо запасатися необхідними інструментами і чекати стабільно теплої температури. Але не варто, однак, забувати, що існують штрафи за збір цілющого еліксиру в неналежних для цього місцях. Причому, чималий штраф.

Тому, якщо ви будете дотримуватися всіх тих правил, які вказані вище, ви не тільки зробите все законно, але придбаєте корисний і цінний напій для вас і вашої родини.

Наостанок хочеться сказати, що природний нектар берези, незважаючи на думки скептиків, дійсно дуже корисний, хоча майже не має свого смаку. З його допомогою можна легко і в досить короткі терміни зміцнити і поправити своє здоров’я.

Природа сама по собі повноцінне і самодостатня, вона сама себе лікує сама себе годує і забезпечує. Просто люди чомусь вважають себе розумнішими, хоча досі не повністю вивчили свій організм.

Ми — частина цього величезного і сильного механізму під назвою Природа, потрібно тільки навчитися вірити їй і брати те, що вона дає. Як? Зовсім нескладно, іноді достатньо просто вийти з дому і дійти до лісу.