В’язання спицями. Як в’язати спицями: уроки для початківців

Процес створення трикотажного полотна відбувається шляхом вив’язування петель з ниток за допомогою двох спиць. Правильна постановка рук, пальців дозволяє отримати рівне петлеобразовання і достатню швидкість в’язання. Руки мають бути зігнуті в ліктях і не мати опори, вільно рухатися при роботі.

Техніка в’язання спицями

При вив’язуванні петель самими рухливими пальцями повинні бути вказівні. Клубок, з якого в’яжуть, повинен лежати перед полотном, зміщуючись трохи вліво, а нитка вільно надходити до рук.

Набір петель початкового ряду

В’язання виробу або зразка починають з набору петель початкового ряду. Петлі набирають на двох спицях, складених разом. Так роблять для того, щоб петлі початкового ряду легко розтягувалися і легше було пров’язати петлі наступного ряду.

Є безліч варіантів набору петель – з однієї нитки, з двох, потовщений накид, з бахромою та інші. Слід підбирати той вид набору, який більше відповідає візерунку в’язання. Розберемо декілька поширених способів.

Найпростіший набір

Починаючи в’язання, необхідно набрати основні петлі. Цей набір утворюють за допомогою двох спиць, з’єднаних разом. Відміряють нитку втричі довше передбачуваної ширини виробу і поміщають її на вказівному пальці лівої руки так, щоб нитка, що йде від клубка, знаходилася між вказівним і середнім пальцями. Кінець нитки, з боку долоні, обертають навколо великого пальця.

Нитки тримають в долоні, а великий і вказівний пальці відводять один від одного. У праву руку беруть дві спиці і вводять під петлю великого пальця знизу вгору. Потім захоплюють нитку на вказівному пальці і продягають її крізь петлю на великому пальці (ріс.202, А).

Петлю з великого пальця скидають і накинуту нитку підтягують до спиць (ріс.202, Б). Утворена перша основна петля.

Набір продовжують, спиці спочатку поміщають під петлю на великому пальці, потім захоплюють нитку на вказівному пальці і протягують її через на великому пальці, нитку рівномірно затягують на спицях (ріс.202, В).

Набір петель однією ниткою

Цей набір використовують головним чином при утворенні петель для гудзиків або по краях виробу, продовжуючи  виступ.

В’язання зі спицею тримають у правій руці і вказівним пальцем лівої руки накидають петлю на спицю (ріс.203). Таким чином набирають необхідну кількість петель.

Декоративний набір

Декоративний набір використовують в ластиках рукавиць або в комірах кофт і джемперів. Його утворюють так: пряжу, призначену для набору, складають удвічі, потім перегинають навпіл і в середину поміщають спиці. Отже, посередині пряжа чотириразова.

Три нитки кладуть на великий палець, одну нитку на вказівний палець, спиці залишаються в середині (ріс.204, А). Петлю набирають в два прийоми.

Спочатку, як в простому наборі (ріс.202), спиці вводять під петлю на великому пальці, захоплюють нитку на вказівному пальці і під ниткою на великому пальці спиці з новою петлею простягають у вихідне положення (ріс.204, Б). Вдруге нитку навколо великого пальця обертають з боку долоні проти себе і спиці вводять в цю петлю зверху під нитку долоні.

Кінчиками спиць нитку з вказівного пальця простягують через петлю великого пальця, петлю з великого пальця скидають і нитку не надто туго затягують (ріс.204, В).

Набір подвійного в’язання

Подвійне в’язання набирають на кольоровий нитці, яку потім прибирають. На кінці пряжі утворюють петлю, в яку поміщають спицю – нитка на вказівному пальці.

На великому пальці кольорова нитка. Спицю поміщають під кольорову нитку, потім захоплюють пряжу з вказівного пальця (ріс.205, А).

Кожну наступну петлю набирають так – спочатку проводять спицю під пряжу на вказівному пальці, потім під кольорову нитку і з пряжі вказівного пальця набирають петлю на спицю (ріс.205, Б).

Перший ряд в’яжуть наступним чином: 1 пелю знімають не провязав (нитка за спицею) та 1 петлю в’яжуть лицьовою в’язкою (ріс.205, В).

В кожному наступному ряду зняті і лицьові петлі міняють місцями (ріс.205, Г).

Основні петлі

Дуга навколо спиці утворює петлю (ріс.206). Петля має передню і задню стінки, а нижню дугу між двома петлями називають протяжкою. Самими простими і основою для інших петель є лицьові і виворітні петлі.

Лицьову петлю можна утворити двома способами: вив’язуючи за передню або задню стінку. В’язання лицьової петлі за передню стінку прийнято вважати “класичним”. Зазвичай в літературі під лицьовою петлею мається на увазі саме цей спосіб в’язання, звичайно, якщо немає застереження, що це слід робити інакше.

Лицьову петлю в’яжуть наступним чином: праву спицю вводять в петлю спереду передньої стінки на лівій спиці, захоплюють нитку під спицею правої руки і протягують через петлю. Нова петля залишається на правій спиці (ріс.207 А).

Виворітну петлю, так само як і лицьову, можна в’язати різними способами. Праву спицю вводять в петлю справа наліво під передньою стінкою. Зверху захоплюють нитку і протягують через петлю (ріс.207, Б), нова виворітна петля залишається на правій спиці.

Є й інші способи в’язання лицьових і виворітних петель, але при них добре утворюється узор тільки з лицьових і виворітних петель. При в’язанні інших видів візерунків петлі лягають в іншому напрямку, ніж при “класичному” способі в’язання лицьових і виворітних петель.

Площинне в’язання

Кофти, джемпери, хустки, шарфи та ін вироби в’яжуть на двох спицях, один ряд в’яжуть справа наліво (лицьова сторона виробу), а інший назад (виворітна сторона виробу). Тому якщо необхідно отримати лицьову гладь, то в’яжуть лицьовими петлями, а назад – виворітний – виворітними петлями.

Циліндричне в’язання

При в’язанні шкарпеток, рукавиць, спідниць, джемперів на п’яти або кільцевих спицях немає зворотних рядів. При в’язанні на п’яти спицях спочатку набирають на дві разом складені спиці таку кількість петель, яку передбачається в’язати на одній спиці, потім одну спицю витягають з набору, складають ще раз їх разом і набирають для другої спиці. Так само роблять і з третьою і четвертою спицями. Коли набрана необхідна кількість петель на 4 спиці, п’ятою спицею приступають до в ‘язання по колу.

Початок в’язання

Лицьова в’язка утворює односторонній візерунок. Цю в’язку ще називають чулочною, лицьову її сторону – лицьовою гладдю, виворітну – виворітньою гладдю.

Якщо виріб починають лицьовою або виворітньою гладдю, то і в тому і в іншому випадках край загортається на лицьову сторону. Тому зазвичай виріб починають з двостороннього візерунка, який не скручується.

Якщо виріб передбачається в’язати лицьовою в’язкою, то нижній край в’яжуть зубчиками або виворітними петлями.

1 спосіб: в’яжуть 5-10 рядів гладдю, потім один особовий ряд в’яжуть так: 2 петлі разом лицьовою петлею, 1 накид (нитку кладуть на спицю від себе, (ріс.211). Потім в’яжуть стільки ж рядів лицьовою гладдю, скільки було до ажурного ряду. Ланцюжок набору набирають на додаткову спицю і виріб підгинають по лінії ажуру (зубчиків). Перед кожною петлею на спицю поміщають одну петлю ланцюжка набору і провязивают їх разом лицьовою петлею. Стежать, щоб петлі по вертикалі збігалися, інакше край виробу буде перекошений. При бажанні край можна не пров’язувати, а підшити.

2 спосіб: в’яжуть 5-10 рядів лицьовою гладдю, потім один ряд на лицьовій стороні в’яжеться виворітними петлями, потім в’яжуть стільки ж рядів лицьовою гладдю, скільки було до виворітного ряду. По виворітному ряду в’язання перегинають і прив’язують або пришивають так само, як у попередньому випадку. Потім продовжують лицьовій візерунок.

Навчившись пров’язувати всього лише два види петель (лицьові і виворітні), можна освоїти будь-які види в’язок.

Крайові або кромочні петлі

Крайові петлі в раппорті візерунка не учавствуют. Після підрахунку петель для візерунка незалежно від їх кількості додають ще дві петлі, які служать тільки для образування краю.
Край виробу може бути вив’язан рівним (кіскою) і з вузликами.

Рівний край (мал. 209, А).

1-й спосіб. При початку в’язання ряду крайову петлю перезнімають, робоча нитка при цьому знаходиться перед спицею. Останню крайову петлю   пров ‘язивають лицьовою.

2-й спосіб. При початку в’язання ряду крайову петлю перезнімають, робоча нитка при цьому знаходиться перед спицею. Останню крайову петлю пров ‘язивають виворітньою.

Край з вузликами (рис. 209, Б).

При початком в’язання ряду крайову петлю перезнімають, робоча нитка при цьому знаходиться за спицею. Останню крайову петлю пров ‘язивають лицьовою.

Закріплення петель

Після закінчення в’язання виробу або зразка останній ряд відкритих петель закріплюють. Робити це можна двома способами.

1-Й спосіб – за допомогою спиці (ріс.210). Крайову першу петлю, як завжди, перезнімають на праву спицю непров’я занної. Наступну петлю в’яжуть лицьовою, потім кінцем лівої спиці відтягують попередню пелю, а правою спицею протягують через лицьову. Після цього відтягнуту петлю скидають і повторюють все спочатку до кінця ряду.

Нитку обривають і протягають через останню петлю, тим самим закріплюючи в’язання.

При такому закріпленні можна рекомендувати (особливо в гумках) пров’язувати петлі, чергуючи лицьові з виворітними. В цьому випадку край виробу добре розтягується.

2-й спобоб – за допомогою голки. Залишають кінець робочої нитки приблизно в три рази довше  полотна і продягають його в голку. Голку пропускають в крайню петлю останнього ряду петель з лицьового боку на виворітну, потім в 2-у петлю з виворітного боку на лицьову і протягують через ці три петлі робочу нитку. Після цього вводять голку в 1-у петлю з лицьової сторони на виворітну і в 3-ю петлю з виворітного боку на лицьову і т. д.
При такому закріпленні петель останній ряд розтягується так само добре, як і при закріпленні петель спицями, тільки не утворюється косички.

Види петель і їх умовний запис в раппорті візерунка

Лицьова петля (рис.2).

Кінець правої спиці вводять в петлю на лівій спиці зліва направо від себе, захоплюють робочу нитку за спицею й витягають петлю на себе.
В раппорті візерунка записують: 1 лицьова.

Лицьова схрещена петля (рис.3).

Кінець правої спиці вводять в петлю на лівій спиці справа наліво від себе, захоплюють робочу нитку за спицею й витягають петлю на себе.
В раппорті візерунка записують: 1 лицьова схрещена.

Виворітна петля (рис. 4).

Нитку накидають на ліву спицю. Праву спицю вводять під робочу нитку і в петлю справа наліво, захоплюють робочу нитку перед спицею й витягають петлю від себе.
В раппорті візерунка записують: 1 Виворітна.

Виворітна схрещена петля (мал. 5).

Нитку накидають на ліву спицю. Праву спицю вводять під робочу нитку і петлю на лівій спиці ззаду наперед зліва направо від себе, захоплюють робочу нитку перед спицею й витягають петлю від себе.
В раппорті візерунка записують: 1 Виворітна схрещена.

Дві або кілька петель разом лицьовою (рис.6).

Праву спицю продягають у дві або більше петель на лівій спиці зліва направо від себе, захоплюють робочу нитку за спицею й витягають петлю на себе.
В раппорті візерунка записують: 2 разом лицьовою.

Дві або кілька петель разом лицьовою схрещеною петлею (рис.7).

Праву спицю проробляють у дві або більше петель на лівій спиці справа наліво від себе, захоплюють робочу нитку за спицею й витягають петлю на себе.
В раппорті візерунка записують: 2 разом лицьовою схрещеною.

Дві петелі разом, першу повертають (рис.8).

Кінцем правої спиці попередньо повертають першу петлю на лівій спиці, а потім провязують, як дві петлі разом лицьовою схрещеною.
В раппорті візерунка записують: 2 разом лицьовою, першу повертають.

Дві або кілька петель разом виворітньою петлею (рис.9).

Нитку накидають на ліву спицю. Праву спицю вводять під робочу нитку в петлі на лівій спиці справа наліво, захоплюють робочу нитку перед спицею й витягають петлю.

В раппорті візерунка записують: 2 разом виворітною.

Дві петлі разом виворітною схрещеною петлею (рис.10).

Нитку накидають на ліву спицю. Праву спицю вводять під робочу нитку в петлі на лівій спиці ззаду наперед зліва направо на себе, захоплюють робочу нитку перед спицею й витягають петлю.
В раппорті візерунка записують: Дві разом виворітною схрещеною.

Три петлі разом, попередньо помінявши місцями другу і першу петлі (рис.11).

За допомогою додаткової спиці другу і першу петлі на лівій спиці міняють місцями так, щоб друга стала першою і при пров’язування петель разом закривала крайові. Пров’язують петлі як при лицьовій схрещеній.
В раппорті візерунка записують: 3 разом, другу і першу поміняти місцями.

Накид (рис.12).

Кінцем правої спиці захоплюють робочу нитку зверху справа наліво на себе. Накинуту на спицю петлю притримують вказівним пальцем правої руки, пров’язують наступну петлю.
В раппорте візерунка записують: накид.

Для утворення ажуру і додавання петлі в подальшому ряду накиди пов’язують лицьовою або виворітною петлею.
При пров’язуванні в подальшому ряду накиду лицьовою схрещеною або виворітною схрещеною петлею ажуру не утворюється, тільки додається петля.

Накид зворотний (рис.13).

Правою спицею захоплюють робочу нитку знизу зліва направо від себе. Накинуту на спицю петлю притримують вказівним пальцем правої руки, пров’язують наступну петлю.
В раппорті візерунка записують: накид зворотній.

Для утворення ажуру подальшому ряду накиди пров’язують лицьовою схрещеною або виворітньою схрещеною петлею.
При пров’язуванні в подальшому ряду накиду лицьовою або виворітньою петлею ажуру не утворюється, тільки додається петля.

Подвійний накид (рис.14).

Кінцем правої спиці роблять два накида. Для додавання петель в подальшому ряду правий накид пров’язують лицьовою, а другий – виворітною петлею.
В раппорті візерунка записують: 2 накида.

Повітряна петля (рис.15).

Утворюють петлю з робочої нитки, накидають на праву спицю.
В раппорті візерунка записують: 1 повітряна петля.

Петля з нижчого ряду (рис.16).

Кінець правої спиці вводять в петлю, розташовану на один або кілька рядів нижче, захоплюють робочу нитку і витягують петлю. Петлі, розташовані над петлею, в залежності від малюнка скидають або пров’язують.
В раппорті візерунка записують: 1 лицьова з петлі нижчого ряду.

Петлі з проміжку між петель нижчого ряду (рис.17).

Кінець правої спиці вводять під горизонтальну нитку між петель нижчого ряду, захоплюють робочу нитку і витягують петлю.

В раппорті візерунка записують: 1 лицьова з проміжку між петлями нижчого ряду.

З однієї петлі вивязивают дві (рис.18).

Петлю на лівій спиці провязивают два рази – один раз лицьовій, а другий-виворітного петлею, після чого її скидають із спиці.
В раппорте візерунка записують: з 1 петлі – 2.

З однієї петлі вив’язують три (рис.19).

Петлю на лівій спиці пров’язують лицьовою, не скидаючи її з спиці, роблять накид, який буде другою петлею, і ще раз ту ж петлю пров’язують лицьовою, після чого скидають з лівої спиці.
В раппорті візерунка записують: з 1 петлі – 3.

Переміщення петлі з нахилом вліво (рис.20).

Спочатку пров’язують другу петлю лицьовою схрещеною за візерунком. Не знімаючи її з лівої спиці, пропров’язують першу петлю лицьовою, потім петлі з лівої спиці скидають.
В раппорті візерунка записують: Спочатку другу петлю за спицею, потім першу.

Переміщення петлі з нахилом вправо (рис.21).

Спочатку пров’язують другу петлю лицьовою (або виворітньою) перед візерунком. Не знімаючи її з лівої спиці, про пров’язують  першу петлю лицьовою (або виворітньою), потім петлі з лівої спиці скидають.
В раппорті візерунка записують: Спочатку другу петлю перед спицею, потім першу.

Переміщення декількох петель з нахилом вліво (рис.22).

При переміщенні декількох петель змінюється порядок їх пров’язування. Потрібне число петель перезнімають на доп. спицю і залишають її перед  візерунком. Потім пров’язують звичайним чином кілька петель, після цього пров’язують петлі з доп. спиці.
В раппорті візерунка записують: 2-3 петлі знімають на доп. спицю перед візерунком.

Переміщення кілька петель з нахилом вправо (рис.23).

Петлі для переміщення перезнімають на доп. спицю і залишають її за  візерунком. Потім пров’язують потрібну кількість петель з лівої спиці, після цього пров’язують петлі з доп. спиці.
В раппорті візерунка записують: 2 петлі знімають на доп. спицю за візерунком.

Витягнута петля (рис.24 А і Б).

Якщо петлю перезняти  непров’язаною з лівої спиці на праву, то вона займе два ряди по висоті; якщо цю петлю і в наступному ряду залишити непровязанною, вона ще збільшиться, тобто витягнеться. Робоча нитка в залежності від малюнка бедет проходити за витягнутою петлею або перед нею.

В раппорті візерунка записують: 1 петлю перезнімають, робоча нитка за візерунком (рис.24, а) або:

1 петлю перезнімають, робоча нитка перед візерунком (рис.24, б).

Якщо перезнімабть кілька петель поспіль і в декількох рядах, то утворюються відрізки ниток, які можуть служити прикрасою лицьової сторони виробу. Тоді одну з петель попереднього ряду пров’язують під відрізками ниток (рис.25).

В раппорті візерунка записують: 1 лицьова (виворітна) під відрізками ниток.

Витягнута петля з наккідом (рис.26).

Роблять накид, а потім петлю перезнімають непровязаною з лівої спиці на праву. Робоча нитка знаходиться на спиці разом зі знятою петлею.

В раппорті візерунка записують: накид, 1 петлю перезнімають (рис.26 а).

У наступних рядах залежно від малюнка можна петлю і накид перезнімати непровязанними, попередньо зробивши накид.

В раппорті візерунка записують: 1 накид, накид і петлю перезнімають (рис.26 б).

У наступних рядах накид і петлю пров’язують .


В раппорті візерунка записують: 1 лицьовій разом з накидами (рис. 26, в).

Обвиваюча петля (рис.27).

Праву спицю направляють в проміжок між петлями на лівій спиці (наприклад, між 3 і 4), захоплюють робочу нитку спереду назад і витягають довгу петлю. Залежно від малюнка її пров’язують в цьому ж ряду наступною петлею або в наступному ряду, зберігаючи при цьому набрану кількість петель.
В раппорті візерунка записують: витягають довгу петлю з проміжку між 3 і 4 петлями.

Збільшені петлі (рис.28).

Праву спицю направляють в петлю і за годинниковою стрілкою роблять два і більше обертів (накидов) залежно від малюнка, а потім витягають петлю.
В раппорті візерунка записують: 1 збільшена лицьова петля з двома накидами.

У подальшому ряду накиди скидають, за рахунок цього петля збільшується.

Петлі стібками (рис.29).

Правою або лівою спицею в залежності від нахилу стібка підхоплюють потрібну петлю (по візерунку вона може бути збільшеною, витягнутою і т. д.), простягають до неї поруч розташовані петлі і перекидають її зі спиці на петлі. Перекинута петля має вигляд стібка.
В раппорті візерунка записують: в 3-ю петлю протягують дві перші.

В описах узорів часто повторюється в’язання попереднього ряду.
В раппорті візерунка записують: в’яжуть по малюнку. Це означає, що виконують в’язання не так, як записан раппорт в попередньому ряду, а як його бачать при вив’язуванні ряду, тобто якщо бачать петлю лицьовою, то і в’яжуть її лицьовою, якщо виворітною, то в’яжуть виворітною.
Якщо зустрічаються накиди, але не вказується, як їх в’язати, то їх пров’язують по лицьовій стороні – лицьовою, по виворітній – виворітною петлею.

Джерело: vse-sama.ru

Переклад українською: 4lady.in.ua