Меню на різдвяний Святвечір — 12 традиційних страв для Святого Вечора

В останні роки спостерігається тенденція повернення до старих народних традицій. Все більше людей стали тримати суворий Великий Піст і потім відзначати Великдень. Однак, крім цих церковних свят, для православних і греко-католиків є ще один важливий Святий вечір – Святвечір.

Напередодні Різдва Христового є сімейним святом і поодинці його зустрічати вважається погано прикметою. Тому бажано всім членам родини зібратися у батьків, або у самого старшого в роду людини.

6 січня закінчується Різдвяний піст, і трапезувати починати в цей день дозволяється тільки після появи першої зірочки. Ця яскрава цяточка на темному небосхилі вважається Віфлеємської дороговказною зіркою, яка допомогла волхвам знайти місце, де народився Христос.

А до появи цього обов’язкового символу господиня повинна встигнути приготувати 12 пісних страв – за кількістю апостолів сина Божого. Вечеря в Святвечір обов’язково починається з традиційної куті (коливо) та узвару – кожен за столом повинен їх скуштувати.

Іншими обов’язковими стравами є:

  • хліб, причому можна навіть постряпать перепічки, пампушки, пісні млинці або навіть пиріжки з овочевою начинкою;
  • овочеві закуски, наприклад: вінегрет, соління, свіжі нарізки і консервовані нарізки і асорті;
  • пісні супи: борщ або капусняк;
  • другі гарячі страви: риба в смаженому, запеченому або вареному вигляді, відварені або тушковані овочі (головним з них завжди був картопля), вареники і голубці;
  • десерт: запашні яблучка, запечені в російській печі або духовці, з медом і горіхово-ягідною начинкою.

Кожне з цих страв має своє сакральне значення і вважається, що воно смачніше, тим багатшим буде рік у всієї сім’ї.