Посадка буряків у відкритий грунт навесні і догляд

Весна — це пора турбот і клопотів на дачних ділянках. У цей час треба встигнути посадити різні овочі, щоб восени зібрати прекрасний урожай. Кожен садить те, що йому по душі, але є й універсальні види продуктів, без яких неможливо обійтися в кулінарії.

Хіба можна уявити наш стіл без такого коренеплоду, як буряк? З неї можна приготувати безліч салатів, всіма улюблений борщ. Вона багата вітамінами і мікроелементами, які зміцнюють імунітет і здоров’я. До того ж це один з нечисленних видів, у якого можна вживати не тільки корінь, але і бадилля, тобто листяну частина.

Ця красуня невибаглива у вирощуванні та догляді, і її під силу виростити навіть починаючому садівникові. Це той вид культури, який можна садити як насінням у відкритий грунт, так і заздалегідь підготувати розсаду, а з настанням тепла, висадити її на вулиці в грядки.

Давайте розглянемо, коли необхідно засівати насіння буряків, і як її садити розсадою, а головне правильно це зробити, щоб виріс великий та здоровий урожай.

Посадка буряків навесні — строки посіву за місячним календарем

Вибрати правильний час для посадки насіння дуже важливо. Адже, якщо земля не буде прогріта, то вони не проростуть, і коренеплоди не зможуть сформуватися і дозріти.

Оптимальним часом для початку посіву цієї культури вважається початок травня місяця. В залежності від регіону, цей час може змінюватись. Але необхідно враховувати не тільки температуру прогрівання грунту, але і спиратися на сприятливі дні посіву за місячним календарем.

Ще з давніх часів було встановлено, що Місяць має безпосередній вплив на все живе, в тому числі і на рослини. У залежності від фази супутника Землі, може відбуватися прискорений ріст саджанців, або навпаки, вони будуть знаходитися в періоді сну, і турбувати в цей момент зелені культури не рекомендується.

Було також відзначено, що в момент зростання Місяця, вона активно впливає на поверхневу, зелену частину рослини, а у фазі спаду, відбувається формування кореневої системи і плодів.

У травні найбільш сприятливими днями для посадки коренеплодів, у тому числі і буряків будуть наступні дні:

В квітні: 2, 5, 6, 15, 16, 18, 29, 30.

У травні: 8, 10, 12, 26, 27, 30, 31.

Не слід проводити посадочні роботи в несприятливі дні молодика і повного місяця:

У квітні: 3, 4, 10.

У травні: 1 — 4, 19.

Також слід пам’ятати, що всі роботи по посадці насіння краще робити з самого ранку, щоб все завершити до обіднього часу.

Дотримуйтеся наведених вище рекомендацій, але також варто пам’ятати, що урожайність залежить не тільки від впливу Місяця. Своєчасний і якісний догляд також є запорукою успіху.

Коли сіяти насіння буряків для розсади або посадки у відкритий грунт

Цієї теплолюбної красуні подобається тепла погода, тому починають засеіванія, коли температура за вікном буде вище +15 градусів. Земля до того часу відтане від зими і снігу, і будуть виключені нічні заморозки. Грунт прогріється до + 5 — 7 градусів. І в травневі вихідні дні можна приступити до її посадки.

Нижче розглянемо детальніше всі аспекти її вирощування.

Вибір і підготовка місця для посіву насіння

Бажано ще з осені визначиться з місцем, де буде виростати ця культура. Його необхідно перекопати і прибрати сухі стебла. Бажано, щоб воно було добре освітлене сонцем, адже ця рослина любить сонячні промені й тепло. Не слід вибирати місця, де відбувається застій води, або болотисту місцевість, в таких умовах з’являється велика ймовірність гниття коренеплоду.

Рекомендується кожен рік вибирати нове місце для грядки, щоб урожай був хороший.

За складом грунт повинна бути нейтральною за змістом кислотності, а також пухка, щоб відбувалася циркуляція повітря. Восени землю підгодуйте калійно — фосфорними добривами.

У квітні треба перекопати грядку, і підживити грунт після зимового часу. Для цього чудово підійдуть азотовмісні підживлення. Вони сприятливо вплинуть на зростання насіння і добре зміцнять коріння.

Посів насіння у відкритий грунт

Перед засеиванием насіння, потрібно попередньо провести підготовчі заходи. Це збільшить відсоток схожості паростків.

В першу чергу зверніть увагу на упаковку з ними, на ній не повинно бути розлучень, а букви добре читані. Адже правильне зберігання посадкового матеріалу забезпечить нас якісним насінням.

Замочування і загартовування насіння є не обов’язковим, але ці процедури допоможуть швидше з’явиться паросткам і вони не загинуть при нічних незначних заморозках. Це займає трохи часу.

Для загартування буде достатньо помістити їх в морозильну камеру на 20 — 30 хвилин. Цього часу вистачить, щоб підвищити стійкість рослини до перепадів температур.

Далі слід провести дезінфекцію, адже насіння можуть бути носіями різних захворювань, які в подальшому перейдуть на коренеплід. Хорошим і недорогим засобом є марганцевий розчин. Для цього в світло — рожевий розчин помістіть насіння на 120 хвилин, за цей час всі хвороботворні організми загинуть. Злийте марганець та дайте їм висохнути.

Проростити їх можна кількома способами. Можна помістити їх на блюдце і залити теплою водою. Залишити їх на 2 — 3 дні в теплому і темному місці. Або оберніть насіння у вологу марлю або тонку ганчірку, за цей же час вони проростуть. Але слідкуйте, щоб тканина не висихала.

Після появи паростків, підготуйте посадкові ямки. Глибина їх має становити близько 3 див. Розміри коренеплодів залежно від сорту можуть бути різні, це слід враховувати при дотриманні відстані між лунками. Для великих овочів, дистанція між поглибленнями 10 — 12 см, а для середніх вистачить і 5 — 6 див Між рядами воно буде варіюватися від 8 до 25 см, в залежності від розмірів майбутніх коренеплодів.

У кожну лунку налийте воду, після того як вона вбереться в грунт можна поміщати насіння. Зверху засипте землею, злегка приминаючи грунт.

Як правильно доглядати за розсадою і поливати її

У перший місяць після висадки, поливу потрібно приділити особливу увагу.

Молодим паросткам необхідна велика кількість вологи для росту. Тому земля не повинна пересихати. Частота поливу залежить від погодних умов і активності сонця. Середня частота становить 1 — 2 рази на тиждень.

Вода повинна бути відстояною, тому варто заздалегідь підготувати. Добре підходить дощова, вона не містить вапна, і сприятливо впливає на рослину. Здійснювати полив рекомендується у вечірній час, після заходу сонця.

Полив здійснюється акуратно під корінь, щоб волога не потрапляла на бадилля. Потім обов’язково розпушити грунт, щоб збагатити його киснем.

Для утримування вологості створюють мульчуючий шар. Для цих цілей підходять тирсу, або солома. Це дуже актуально в посушливе літо, або коли немає можливості здійснювати часті поливи.

Частота поливу поступово скорочується. А через 14 — 20 днів до збирання врожаю слід зовсім його припинити.

У догляді ця смачна красуня невибаглива. Слід докласти зовсім небагато зусиль для того, щоб отримати багатий врожай.

Перші сходи з’являються в залежності від умов посадки насіння: якщо вони були заздалегідь пророщены, то через 3 — 4 дні; якщо насіння потрапили в землю в сухому вигляді, то через тиждень. Час появи сходів також залежить і від такого чинника, наскільки прогріта земля, і наскільки вчасно здійснюється полив. Якщо ці фактори несприятливі, то насіння можуть сходити від 10 до 14 днів.

Для того, щоб повітря могло проникати до кореневої системи, обов’язково прорыхлите землю. Надалі цю процедуру слід проводити після кожного поливу.

У зв’язку з тим, що з одного насінини можуть з’являтися кілька росточков, буряк необхідно проріджувати. Причому робити це треба кілька разів за літній сезон. Ця процедура відбувається відразу після поливу. Перше проріджування робиться, коли паростки досягають 7 см, до цього часу вони мають до 4 листочків. Видаляти треба густо посаджені рослини, щоб дистанція між ними стала близько 4 — 5 див.

Друге проріджування здійснюється у момент , коли починає формуватися коренеплід. У цей період відстань між ними повинна становити мінімум 10 див. Також зверніть увагу на нездорові рослини, їх також слід видалити.

Чимале значення має своєчасне внесення добрив. Це вплине на ріст і формування овоча. Як правило, за весь літній сезон підживлення відбувається в 2 етапи.

Перша здійснюється відразу після проріджування. Дуже добре підійдуть компостні добрива, які треба попередньо розвести у воді. В момент формування коренеплоду, потрібно віддати перевагу добрив, які містять калійно — фосфорні елементи.

Відео про те, як посадити буряк щоб отримати хороший урожай

У цьому відео ви зможете побачити і почути, які умови потрібно дотримуватися для правильної посадки насіння буряків. Всі хочуть отримувати хороші врожаї від своїх посадок, а для цього завжди необхідно керуватися правилами.

Для кожної культури вони можуть бути схожими, а в чомусь відрізнятися. Всі вони висаджуються при різній температурі повітря, в різну за своїм складом грунт. Одні з них потрібно попередньо пророщувати на підвіконні для отримання розсади, іншу можна висаджувати у відкритий грунт відразу.

Про все це і про багато іншого розповідає досвідчений садівник-городник Тетяна, вона ділиться своїм досвідом і необхідними секретами.

Сподіваюся, що кожен знайде тут потрібну для себе інформацію. Особливо вона буде корисна для початківців городників.

Коли садити розсаду буряків у відкритий грунт (терміни посадки)

Вирощувати буряки можна двома способами: насіннєвим і за допомогою розсади. Другий варіант являє собою більш надійний спосіб. При цьому в наш час надається можливість купити готову розсаду в магазині. І це дозволить зібрати дозрілі коренеплоди на 3 тижні швидше, ніж при насіннєвому способі.

При купівлі оглядайте її. Вона повинна мати здоровий вигляд, без зів’ялих, пожовклих листочків. Купити її можна безпосередньо перед висадкою у відкритий грунт.

В залежності від регіону, цей час може припадає на різні місяці. Але температурні умови є єдиними, грунт до цього періоду прогріта від + 5 — 7 градусів, а вдень температура не повинна опускатися нижче + 10. До того ж імовірність нічних заморозків повинна бути не висока, адже це згубно для розсади.

Для південних регіонів характерна рання весна, у них грунт не сильно промерзає. Розсаду в таких місцях можна висаджувати у відкриту місцевість вже в середині квітня. Тут особливо ретельно потрібно стежити за зволоженістю землі, адже сонце особливо активно в цих регіонах.

Для Підмосков’я і поруч лежать областей властивий помірний клімат. Тому поспішати висаджувати розсаду не варто. Адже літо може бути достатньо прохолодним, і часто дощовим. Оптимальним часом для перенесення розсади у відкритий грунт є перша половина травня. А якщо в цей період температура не відповідає для висадки, то можна перенести цю процедуру на кінець місяця.

Для Уралу і Сибіру, дачникам до висадки розсади варто приступати не раніше кінця травня, а в деяких випадках і на початку червня. Для цієї смуги характерна сувора зима, а літо нетривалий. Важливо, щоб розсада не піддавалася низьких температур, це може призвести до стрілкування культури, і коренеплоди будуть дрібні.

При вирощуванні буряків, важливо не тільки своєчасно здійснити висадку, але і підібрати правильний сорт, який будуть відповідати регіоном вирощування культури. У Сибіру віддавайте перевагу сортам короткого та середнього періоду дозрівання врожаю, які мають підвищену стійкість до перепадів температур.

Як пересадити розсаду у відкритий грунт і доглядати за нею

Важливо протягом усього вегетаційного періоду зростання правильно доглядати за рослиною. Здійснюючи належний догляд, ви обгородіть культуру від різних захворювань.

Давайте розглянемо більш детально особливості вирощування та догляду за розсадою.

Період пересадки розсади у відкритий грунт дуже важливий, адже необхідно акуратно перемістити рослина, не пошкодивши його молоду кореневу систему. Для цього подумайте про місце, де буде рости ця культура. Пам’ятайте, що вона є светолюбивой, і до того ж боїться надлишку вологи в грунті.

Грядку заздалегідь необхідно скопати і зробити поглиблення. Дистанція між саджанцями 5 — 7 см, а між рядами 20 — 25 див. Центральний корінь слід трохи вкоротити, відрізається 1/3 довжини. Потім росток поміщають у лунку, акуратно розправивши корінці в ямці. Засипте їх грунтом і полийте теплою водою. Укрийте всю грядку поліетиленовою плівкою на 3 дні, щоб укорінення сталося краще.

Полив на першому етапі відбувається через день, до повного вкорінення. Після кожного поливу треба розпушувати землю. Коли розмір коренеплоду досягне 2 см, слід прорядіть посадки. Прибрати густо засаджені і хирляві рослини.

Мульчування рекомендується робити в кінці червня. Це зменшить частоту поливу і допоможе надалі зберігати вологість землі. Кращими мульчирующими властивостями володіють тирсу, суха солома.

Основні захворювання і шкідники

Незважаючи на те, що буряк невибаглива культура, і виростити її під силу і новачкові врожаю можуть загрожувати різні захворювання й шкідливі комахи.

Найпоширенішим захворюванням є фомоз. Він проявляється на бадиллі у вигляді жовтуватих плям, різного розміру і форми. Воно дуже швидко розповзається на сусідні рослини. Якщо не вжити вчасно заходів, уся зовнішня листяна частина загине.

Якщо це станеться на початковому етапі, коренеплід не встигне сформуватися. Це захворювання виникає через грибка, який поширюється по повітрю. Його переносниками можуть бути краплі роси, опале листя. Хворі рослини обробляють різними фунгіцидними засобами, наприклад, Фундазолом.

Несправжня борошниста роса атакує зелену частину рослини, вона жовтіє, починає скручуватися і листові пластини відмирають. Вона відноситься до грибкових захворювань. Недолік бору в грунті провокує розмноження грибка. Для профілактики, періодично слід вносити боросодержащие добрива.

Ще одне грибкове захворювання, яке може завдати шкоди молодим паросткам — це іржа. Вона проявляється у вигляді темних крапок на лицьовій стороні листя, а знизу видно помаранчеві плями. Якщо ви побачили такі кущі, то їх слід негайно видалити з грядки і спалити, щоб не заразилися сусідні.

У профілактичних цілях можна вносити добрива, в яких містяться фосфор і калій. З хімічних препаратів добре допомагають впоратися з іржею Амістар, Альто.

У будь тепле час рослина може піддатися атаці попелиці. Вона масово атакує листя, в результаті чого коренеплід не отримує достатньо поживних речовин для гарного росту. Популярними народними засобами в боротьбі з цією вредительницей є настій з деревної золи, мильний розчин.

Бурякова муха, це невелика комаха, яке має розмір у довжину 5 — 6 мм. Вона сірого кольору з червоними очима, на черевці присутні темні цятки. Її личинки живляться бадиллям. На ранній стадії вегетаційного росту через них відбувається загибель рослини, на більш пізній — знижується маса і розмір коренеплоду.

Для профілактики необхідно своєчасна прополка від бур’янів, якщо видно сліди поїдання личинками, обробіть культуру інсектицидними засобами.

Для профілактичних заходів слід своєчасно вносити добрива в ґрунт. Періодично оглядати рослини на наявність хвороб, щоб запобігти поширенню.

В даний час існує велика кількість різних захворювань і шкідливих комах. Їх атака знижує врожайність і розміри коренеплоду. Важливо дотримувати дистанцію при посадці розсади. Стежити за зволоженістю землі, не допускаючи надлишок.

Дотримання основних правил догляду дозволить вам знизити ризики захворювань і дозволить зібрати великі і красиві овочі, з яких ви будете варити насичені червоні борщі для всієї вашої сім’ї.

Садіть насіння рослин правильно доглядайте за розсадою, і у вас завжди буде чудовий урожай смачного овоча, який буде відмінно зберігатися до самої весни. І не треба буде купувати його в магазині, невідомо як вирощений і чим оброблений.

Відмінних вам врожаїв!!!