Як правильно пасинкувати і прищипувати помідори

Помідори — зелена культура, яку знають всі. У них широка область застосування, вони додаються в багато страви, салати, а ще з них варять дуже смачний томатний сік. Ну і звичайно, найчастіше ми їх любимо вживати у свіжому вигляді. Особливо цінуються томати, які були вирощені у себе на ділянці. Їх смак і аромат не зрівняється з покупними в магазині.

Виростити ці овочі не так складно. Важливо посадити вчасно розсаду і надалі дотримуватися основні правила догляду. У цієї культури є своя особливість, вона часто починає сильно галузиться. Внаслідок цього, врожайність виходить невелика, адже всі сили були спрямовані на харчування листя.

Щоб цього не відбувалося, потрібно своєчасно проводити такий агротехнічний прийом, як формування куща. Одними з головних його складових є прищипування і пасинкування рослини. Ці процедури допоможуть уникнути утворення високорослого томата з безліччю бічних пагонів.

У сьогоднішній статті ми розглянемо, що потрібно зробити для того, щоб рослина не ветвилось. Які техніки і схеми пасинкування існують, і коли необхідно зробити формування стебла, щоб отримати багатий і смачний урожай.

Як правильно пасинкувати помідори, і що таке прищипування

Часто недосвідчені садівники плутають терміни – пасинкування і прищипування рослини. Незважаючи на те, що ці процедури спрямовані на збільшення кількості плодів, вони являють собою різні дії, чинені в процесі вегетаційного росту культури.

Пасинкування передбачає своєчасне видалення бічних, молодих відростків. Якщо їх не прибрати, то з часом вони розвинуться в повноцінні рослини. Вони будуть забирати у головного, материнського стебла всі поживні речовини. Буде відбуватися ослаблення всього куща, в тому числі і до кореневої системи. Стовбур перестане отримувати достатню кількість корисних соків, тому плоди і великі листи не зможуть утворитися.

У пасинкуванні потребують практично всі сорти цієї культури. Якщо воно не бажано, то про це зазначено постачальником в описі рослини.

Цю процедуру потрібно виконувати протягом всього вегетаційного росту. Перша здійснюється через тиждень, з моменту висадки розсади в землю. Надалі щотижня слід оглядати кущі і видаляти утворилися бічні пагони. Їх довжина не повинна складати більше 5 — 6 див. Особливо активно проявляється їх зростання, після появи перших суцвіть, в цей момент потрібно особливо уважно оглядати томати. Закінчується пасинкування в кінці липня або початку серпня, коли починає відбуватися дозрівання плодів.

А тепер розглянемо, що ж таке прищипування.

Перше робиться ще у розсади. Воно полягає у видаленні верхній частині рослини, тобто верхівки, проводиться, коли на стеблі з’явиться більше 4 листочків. Цією дією ви сповільніть зростання розсади, направивши сили в інший напрямок. Ця процедура необхідна для більш активного формування кореневої системи. Цвітіння у таких рослин настає на 10 — 14 днів пізніше, ніж у тих, кому верхівку не чіпали.

Наступне прищипування здійснюють за місяць до повного дозрівання овочів. Це робиться для того, щоб плоди досягли своєї зрілості на гілках. Гострим секатором або ножем обрізається маківка, зріз робиться трохи вище першого великого листа.

Для високорослих сортів воно є обов’язковим. Адже треба якось уповільнити ріст куща, якщо він вже досяг висоти, яку вказували в описі сорту. Що стосується інших різновидів, тут треба враховувати особливості культури, як правило, необхідність прищипування вказана в описі сорту.

Пасинкування і прищипування рекомендується виконувати в першій половині дня, бажано до 11 годин. З ранку гілки легше зрізати, а ранки швидше заживуть. Весь процес менш болісно позначиться на рослині.

І звичайно ж, слід пам’ятати, що ця процедура обов’язкова для безлічі сортів томатів.

Також цікаве:  Багаторічні айстри — назви сортів, особливості посадки і догляду

Коли потрібно пасинкувати помідори

Пасинкування є регулярним процесом, який необхідний томатним кущів протягом всього періоду вирощування. Адже нові, молоді пагони постійно утворюються в пазухах листків.

Приступати до видалення перших пасинків слід вже через 1 — 2 тижні, після того як висадіть розсаду на ділянці. Цього періоду вистачить, щоб вона встигла адаптуватися і зміцніти на новому місці проживання. На даний момент у рослини бічні пагони досить тонкі, не довге, воно без труднощів перенесе їх втрату.

Надалі видалення пагонів здійснюється в середньому кожні 5 -8 днів. В залежності від місця зростання, ці терміни можуть змінюватися.

У тепличних умовах, утворення нових гілочок відбувається активніше, тому частіше доводиться проводити огляд. А ось у відкритому грунті, частота проведення пасинкування може бути 1 раз в 10 днів.

Важливо вчасно прибрати пасинок, адже якщо він стане великим, то кущ буде дуже болісно переносити його видалення. Рекомендована довжина відростків, які необхідно прибрати, не повинна перевищувати 5 — 6 див.

Зростання завершується на етапі дозрівання плодів, як правило, в серпні. Це залежить від тривалості вегетаційного росту і погодних умов у регіоні вирощування.

Здійснювати пасинкування слід у суху погоду, до поливу. У ранкові години гілки у помідорів легше відламуються, отже, зазнає меншої шкоди.

Як правильно видаляти пасинки для різних сортів томатів у теплиці з полікарбонату

Найбільш поширеним місцем для вирощування томатів є теплиця. І це не дивно. Адже для такої теплолюбної культури буде дуже комфортно перебувати в таких умовах.

Сучасні теплиці часто роблять з полікарбонату. Він відрізняється підвищеною міцністю, а значить довго прослужить на вашій ділянці. До того ж завдяки прозорому покриттю, сонячне світло без перешкод потрапляє на саджанці. Вони захищені від протягів і перепадів температури.

У таких умовах рослини відзначається більш активне зростання, а дозрівання і збирання врожаю настає в більш ранні терміни. Але варто зазначити, що так швидко з’являються та пасинки, які починають харчуватися материнським стеблом. Щоб не відбувалося ослаблення куща, їх треба видаляти.

У зв’язку з тим, що це свого роду травмування рослини, важливо правильно здійснювати пасинкування.

Воно проводиться двома способами: обламування руками, або за допомогою садового інструменту:

 • При обламуванні руками, обов’язково користуйтеся рукавичками. Добре підійдуть тонкі, наприклад, хірургічні. В них будете добре почуватися навіть тонкий втечу. Вибраний росток треба взяти двома пальцями: великим і вказівним. Легкими рухами починайте розгойдувати пасинок, він стане розтріскуватися і потім зламається.

 • Ножиці або ніж заздалегідь слід підготувати. Обов’язково лезо повинно бути гострим, заточеним. Проведіть дезінфекцію приладів, щоб хвороботворні бактерії не потрапили на відкриту, свіжу рану. Для цього можна використовувати слабкий розчин марганцівки. Зріз слід робити різких, швидким рухом, щоб після цього, краю залишилися рівними.

В один день на кущі можна прибрати до 3 пасинків. Якщо потрібно більше, то робіть це поступово, протягом декількох днів, даючи кущу час на відновлення. При цьому в першу чергу прибирайте самі довгі, надалі переходячи до коротким.

Якщо ви зробили зріз не акуратно, то обробіть це місце розчином марганцю, щоб запобігти зараження рани.

Перед тим, як зрізати бічні пагони, спочатку переконайтеся, що це саме вони, а не квіткова гілку. Адже тим самим ви зменшите кількість плодів. Пасинок починає рости з листової пазухи, в той час, як цветоносная кисть — від головного стебла. Навіть у маленького бічного пагона присутні листочки, а на квітковому — можна помітити маленькі зародки майбутніх суцвіть. Якщо у вас є сумніви, зачекайте 1 — 2 дні, за цей час різниця стане дуже добре видно.

Також цікаве:  Гортензія садова — посадка й догляд у відкритому грунті

Видалення бічних пагонів і формування куща залежить від особливостей вирощуваного сорту помідорів. Їх ділять на кілька груп:

 • Детермінантні. Ці низькорослі сорти ростуть до того моменту, коли починається формування кистей. У зв’язку з цим необхідність прибирати пагони виникає не дуже часто. При формуванні, у рослини залишають не більше 2-3 стебел, і 3 — 4 суцвіття. Обламуються всі паростки починаючи з третьої кисті.

 • Полудетерминантные. Мають обмежену довжину куща, можуть досягати висоти до 2 метрів. Процедура проводиться, залишаючи 2 — 3 стебла. При цьому плодоношення відбувається спочатку на одному стеблі, а після закінчення, починається на іншому. Схема пасинкування аналогічна, як у детермінантних томатів.
 • Індетермінантні. З-за необмеженого зростання, мають велику кількість бічних відростків, тому пасинкування є обов’язковою процедурою. У них необхідно залишати 1 стебло, при цьому забираючи всю нижню листя, до першої гілки з томатами. Плодових кистей, в тепличних умови, може досягати до 7 штук.

 • Супердетерминантные. Карликові, дуже ранні рослини. Можна залишати до 3 стебел, при вирощуванні в теплиці. Ні в якому разі не можна прибирати всі пасинки, інакше зупиниться зростання куща.

 • Штамбові. У цих низьких сортів, практично не утворюється пагонів, які потребують видалення. Вони спочатку ростуть тільки одним головним стеблом. Поява бічних відростків починається в пізні терміни, вони не конкурують з основним, не відбирають поживні соки.

Починайте процедуру зі здорових рослин, на яких немає пожовклого, зів’ялого листя. Після виконання, зберіть всю зелену масу, і віднесіть в компостну яму або за територію ділянки.

Відео про те, як пасинкувати низькорослі і високорослі томати

Початківці часом плутають пасинок і квіткову кисть, і помилково можуть видалити зі стебла томату не те, що потрібно. Тому ми вважали за необхідне включити в сьогоднішню статтю цей відео-ролик.

Тут не тільки показано, як виглядає непотрібний відросток, який слід видалити, але також розповідається, як формувати в один кущ високорослі помідори (индетерминатные), і в два кущі — низькорослі (детермінантні).

Нагадаємо, що штамбові помідори, тобто самі низькорослі, в пасинкуванні не потребують, так як не утворюють зайвих пагонів.

Проводите процедуру в тонких рукавичках, в них легше відчувати паросток, який будемо видаляти. Тим самим менше завдамо шкоди кущі в цілому.

Схеми формування куща 1, 2 і 3 стебла шляхом правильного пасинкування

Давайте розглянемо загальну схему, яка застосовується при проведенні такого агротехнічного методу, як пасинкування. В залежності від висоти, розгалуженості і характеристик сорту, вибирають потрібний спосіб.

Існує 3 варіанти формування куща:

 • В 1 стебло. Використовуючи такий спосіб, ріст і розвиток культури відбувається досить швидко. Плоди виростають добірними, великими. При появі першої квіткової кисті, треба обрізати всі бічні пагони. Робити це треба поступово, протягом декількох днів, для того, щоб не послабити рослину. З-за довжини головного стебла є ризик, що він може зламатися під вагою овочів. Тому його треба підв’язувати до опори, наприклад, дерев’яної палиці. Застосовується у відношенні високорослих сортів.
Також цікаве:  Болгарський перець — кращі сорти для відкритого грунту і теплиць, з описом характеристик

 • В 2 стебла. У цьому випадку, крім основного, головного стовбура, ще залишають бічний пагін, який знаходиться нижче першої плодоносної кисті. Інші гілки підлягають видаленню. Надалі на другому стеблі починають активно з’являтися молоді відростки, які потрібно вчасно прибирати. В такому випадку врожайність збільшується, адже формування плодів відбувається відразу на двох стеблах.
 • У 3 стебла. Цей варіант менш поширений, він підходить для гіллястих зелених культур, що вирощуються, як правило, у відкритому грунті. Як і в попередньому способі, крім основного стебла, треба залишити 2 додаткових. Вони повинні розташовуватися відразу за квітучою гілкою. Вибирайте самі міцні, що знаходяться поруч один з одним. Видалення молодих пасинків на стеблах є обов’язковим.

Якщо не проводити пасинкування, то буде велика кількість листяної маси, яке може провокувати виникнення різних захворювань і грибків. Плодів зросте мало, при цьому вони можуть не дозрівати на гілках, з-за нестачі поживних речовин.

Пасинкування кущів томатів у відкритому грунті

При вирощуванні томатів у відкритому грунті, слід приділяти їм більшу увагу. Це пов’язано з тим, що ця теплолюбива культура боїться перепадів температур. А в залежності від регіону вирощування, тривалість літніх днів може бути різною.

Для відкритого грунту зазвичай вибирають розлогі, невисокі сорти, такі як детермінантні і штамбові. Більшість їх них не вимагають підв’язки та пасинкування. А якщо в описі характеристик воно рекомендовано, то краще провести процедуру. При цьому слід використовувати формування в 3 стебла. Якщо ви залишите один головний, то врожайність буде дуже низькою.

При вирощуванні полудетерминантных томатів, застосовується пасинкування в 1 або 2 стебла. Потрібно, щоб плоди встигли розгорнутися на кистях до початку серпня, адже тоді вони встигнуть дозріти. Для цього слід з моменту висадки розсади в грунт проводити пасинкування куща протягом усього літа, до моменту утворення зав’язі плодів, до серпня місяця.

У тому випадку, якщо у вас не вийшло пасинкувати в період вегетаційного росту, допомогти дозрівання томатів, можна шляхом проведення разового формування наприкінці липня.

При цьому підлягають обламыванию зрізу всі пагони, треба залишити тільки 3 аркуша, які розташовуються над кистю плодів.

Високорослі помідори дуже рідко садять у незахищений грунт. Вони в такій місцевості будуть дуже вразливі перед сильними поривами вітру, або зливами. Кущ формують у 1 стебло і підв’язують до опори. Їх краще садити в теплиці.

Періодичність проведення процедури у відкритому грунті повинна бути не менше 1 разу на 10 — 12 днів.

При правильно проведеному пасинкуванні, ви отримаєте:

 • дозрівання плодів у більш ранні терміни. Це обумовлено тим, що кисті на гілках будуть отримувати посилене харчування.
 • більша кількість овочів, зібраних в першому потоці.
 • збільшена стійкість до різних захворювань, тому знижується атака шкідливих комах.
 • червоні плоди будуть більш ароматними та смачними.

В незалежності від місця вирощування, дотримуючись вищенаведених порад, ви отримаєте прекрасні, смачні помідори.

З першого разу, можливо, важко зрозуміти всю цю науку, особливо для новачків, але не впадайте у відчай. Перед тим, як йти в парник, уважно прочитайте відповідну главу і подивіться схеми. І все стане зрозуміло.

І ще одна порада, не викидайте упаковку від насіння. Важливо знати, до якого різновиду належить той чи інший кущ у вашій теплиці. І обов’язково підписуйте назва сорту, щоб не переплутати і не заплутатися. Чіпляйте назва прямо на стовбур знизу.