Як садити огірки на розсаду в домашніх умовах

Доброго всім часу доби!

Настав останній місяць, коли ще можна сіяти насіння на розсаду. Пройде ще зовсім небагато часу і величезна армія дачників, нагрузившись зеленими саджанцями відправиться на свої садові ділянки.

Що повезуть з собою садівники-городники? Капусту, томати, перець, баклажани, кабачки і, звичайно ж огірки.

Мабуть немає жодного садівника-любителя, який не вирощував на своїй ділянці ці рослини. Вони гарні і в салаті, і засолюванні. Незалежно від погодних умов, огіркові саджанці щорічно висаджуються на особистому підсобному господарстві.

І велику допомогу у вирощуванні цієї культури надають теплиці і парники. Використовуючи ці укриття, урожай улюблених овочів можна отримати навіть набагато раніше, ніж висадивши їх у відкритий грунт.

Само собою зрозуміло, що урожай вирощений в теплиці, набагато многочисленней і якісніше, ніж той, що вродив на відкритому грунті.

І хоча, використовуючи теплицю, їх можна висаджувати не тільки молодими сіянцями, але і відразу насінням, все ж досвідчені садівники радять не полінуватися, а виростити їх у домашніх умовах, а вже потім висадити на постійне місце.

Коли садити огірки за місячним календарем у 2018 році

Хто займається цією овочевою культурою досить давно, накопичили, безсумнівно, багатий досвід у їх вирощуванні. Проте більшість все ж користується даними місячного календаря, що б зорієнтуватися в терміни висадки насіння і подальшу посадку готової розсади на своїй ділянці.

Для вибору сприятливих днів користуються станом місяця або, як кажуть фазами. Від того, яка місяць, зростаюча або спадна, залежить які саме садити культури: коренеплоди або ж ті, що дають плоди над землею.

Так, при наростаючому місяці соки в рослинах йдуть від коріння до верхівки. При спадною, все відбувається навпаки. А в повний місяць поживні речовини концентрується в рослинах максимально.

Таким чином, оптимальними строками для посадки огірків у квітні стануть 2, 3, 20, 21, 24, 25, 26 і 29 квітня. 30 квітня – в день повного місяця, а так само в дні, на які припадає молодик, а це 15, 16 і 17 квітня проводити будь-які посадочні роботи не рекомендується.

Якщо ви вирішили задіяти ще й місяць травень для висадки огірків, то сприятливими днями стануть такі, як 6, 9, 10, 11, 18, 19, 24, 25, 26, 27 і 28 травня.

Цей місяць вже досить теплий, а тому можна висівати насіння відразу в грунт, природно під плівкове укриття, або в парники.

А несприятливими днями для висадки огірків у травні стануть дні з 14 по 16, а так само 29 травня.

Як виростити розсаду огірків вдома на підвіконні

Висаджувати огірки на своїй ділянці можна або розсадою (що робить практично кожен садівник), або насінням. У другому випадку не треба возитися з саджанцями, однак є ризик не отримати урожай.

Тому все-таки краще витратити час на підготовчі роботи по вирощуванню маленьких рослин, і потім знімати чудові зелені огірочки.

Їх вирощування завжди проводиться в кілька етапів. А починається все з підготовки насіння до высеванию в грунт.

Підготовка насіння до посіву

Зазвичай для посадки використовуються покупні насіння. Однак, часто багато залишають свої власні на подальшу посадку. Особливо, якщо вирощені овочі виявилися дуже смачними. Тут вже, на відміну від покупних, їх необхідно знезаразити, замочити в розчині марганцівки.

Далі, хоч куповані, хоч свої необхідно перевірити на якість. Для цього розчиняємо ложку солі в склянці води і опускаємо туди насіння. Ті що опустяться на дно – придатні для посадки. Їх дістаємо і готуємо далі. Ті, які спливли — пустушки, вони нам не потрібні.

На наступному етапі можна провести їх загартовування, хоча можна обійтися і без нього. Тут вже хто як звик, чи любить. Суттєво на схожість це сильно не вплине.

Однак стійкість до перепадів температури у рослин може виявитися більш високою. Якщо зважитеся на цю процедуру, то для початку годин на 10 насіння слід помістити в холодильник, потім протягом 8 годин прогріти у батареї.

І, нарешті, останній етап підготовки насіння до посіву – замочування.

На вологій тканині розкладаються насіння, блюдечко або тарілка з ними ставиться в тепле місце. Періодично перевіряємо, щоб ганчірка була вологою, якщо з’явиться необхідність, додаємо воду кімнатної температури. Без особливого ентузіазму, лише злегка зволожуємо. Коли насіння «проклюнуться» — з’являться маленькі паростки, їх можна починати висівати.

Також цікаве:  Редис — кращі сорти насіння для відкритого грунту і теплиць з полікарбонату

Грунт для посіву насіння

Це важливе питання, оскільки різні рослини воліють різний склад грунту.

До складу ґрунту можуть входити такі компоненти, як дернова земля, торф, тирсу і гній. Можна додати трохи піску. Крім цього, у ґрунт вноситься ще й суміш добрив у складі 7 г суперфосфату, 4 г сульфату калію, 3 г сечовини і 1 г сульфату магнію.

Якщо вам немає необхідності займатися складом ґрунту, можна просто купити відповідну грунт в магазині.

Крім того, необхідно також підібрати підходящі ємності для розсади. Краще всього для цієї мети підходять пластикові стаканчики. Можна, звичайно, обійтися і ящиками, але пікірувати з них огірки буде важкувато. В пластиковий стаканчик ви кладете по одному насіння, надалі у вас буде один кущ, який легко пересадити в грунт на садовій ділянці.

А останнім часом стало популярним ще і пророщування насіння в торф’яних таблетках, але про це трохи пізніше.

Посадка насіння

В стаканчиках робимо отвори для догляду зайвої вологи. Насипати дренаж, потім сам грунт. До речі, досвідчені садівники радять використовувати суміш торфу і піску в пропорції 1:1. В землі робимо невелике поглиблення, кладемо насіннячко і присипаємо землею. Засадивши таким чином всі підготовлені стаканчики, поливаємо і вкриваємо поліетиленом.

Під плівкою ємності стоять до тих пір, поки не з’являться невеликі паростки. Зазвичай це відбувається протягом трьох днів. Температура при цьому повинна бути близько 25 ºС. Потім її необхідно буде знизити до 5 ºС.

Догляд за розсадою

Для того, щоб поросль нормально росла, необхідно забезпечити її правильним поливом, освітленням і температурним режимом. Це, так би мовити, три кити, на яких тримається вирощування не тільки огірків, але й інших городніх культур.

Для нормального росту оптимальним є температурний режим в межах від 20 до 23 градусів. Крім того, можна використовувати фитолампы.

З їх допомогою підтримується не тільки температура, але і додаткове освітлення. Для огірків треба багато світла, інакше вони почнуть тягнутися вгору і їх потім незручно буде саджати на постійне місце. Світловий день для маленьких сіянців повинен мати тривалість від 8 до 18 годин.

Поливаються рослини тільки теплою водою. Грунт повинен бути завжди хоча б зволоженою. Проте треба стежити, щоб не було сильного переливу, інакше можуть загнити коріння. Ні в якому разі не використовуйте холодну воду з-під крана. Це може призвести не лише до уповільнення росту рослин, але навіть і до їх загибелі.

Підживлення саджанців

І ще один важливий компонент догляду за саджанцями – це добрива. Правильна і своєчасна підживлення дасть їм перевагу в зрості і надалі виживання, що безсумнівно позначиться і на якості врожаю.

Хоча підживлення здійснюється не так часто, всього 2-3 рази за час зростання, але все ж таки робити це необхідно.

Перша підгодівля робиться відразу ж після того, як з’являться перший листочок. При появі другого, робиться, відповідно, друга підгодівля. Ну а третя проводиться через 15 днів після того, як було внесене добриво другий раз.

Пошук добрив, які потрібні для розсади не складе праці. У будь-якому дачній магазині ви знайдете все необхідне для своїх зелених вихованців.

Однак, багато хто воліє користуватися підручними матеріалами, тобто готувати підгодівлю самостійно. Для самої першої підгодівлі найкраще змішати органічні добрива з мінеральними.

Наприклад, розводимо у відрі гній, в пропорції 1:1 і додаємо туди 20 г суперфосфату. Якщо замість гною використовувати пташиний послід, то він розводиться в пропорції 1:10.

Взагалі рецептів приготування таких добрив досить багато. Візьмемо такий:

  • вода – 5 л;
  • пташиний послід – 100 г;
  • суперфосфати – 7 г;
  • аміачна селітра – 3 г;
  • сірчанокислий калій – 4 г;

Цей склад використовують для першого підживлення. Для наступних підгодівлі концентрацію складових компонентів зазвичай збільшують у два рази. Також, для останньої підживлення добре підійде такий склад:

  • вода — 10 літрів;
  • сечовина — 15 г;
  • суперфосфат — 40 г;
  • калійна сіль — 10 г;

До речі, калійна сіль повинна бути у вигляді сульфату, а не хлориду, оскільки хлор негативно впливає на ріст рослин.

Якщо ви купуєте добрива в магазині, то добре підійдуть такі комплексні сполуки, як «Ефектон», «Гумат калію» і «Гумат натрію».

Також цікаве:  Еустома — вирощування в домашніх умовах. Коли і як сіяти насіння на розсаду

Деякі садівники рекомендують використовувати суміш курячого посліду і золи.

Також, досить поширена підживлення дріжджами. Використовуються для цього будь-які з них. Розлучаються вони в теплій воді. Вноситься така підгодівля перший раз після внесення першої азотної підгодівлі, а потім після другої – фосфатної. Вважається, що два рази для внесення дріжджів цілком достатньо.

Таким чином, застосовуючи правильну технологію вирощування розсади, ви отримаєте згодом, висадивши її в теплицю або просто у відкритий грунт, хороший урожай.

А в кінці цієї теми, невелике відео з вирощування саджанців огірків в домашніх умовах.

При дотриманні всіх умов посадки та догляду будьте готові збирати великі врожаї.

Особливості вирощування розсади в торф’яних таблетках

Зараз досить популярним методом для вирощування багатьох культур, стало використання торф’яних таблеток.

Чим гарний такий спосіб. Торф’яні таблетки – це вже готовий субстрат з усіма необхідними живильними елементами. Вони продаються вже в спеціальній тарі, так що шукати стаканчики, шухлядки так само не доведеться. І ще один важливий плюс – готову до пересадці в грунт розсаду висаджуємо відразу ж у цій таблетці.

Таким чином, нічого не пікірувати, ні відокремлювати від землі не потрібно. А це означає, що ймовірність пошкодження коренів при цьому відсутня.

Якщо у вас просто комплект торф’яних таблеток без спеціальної тари у вигляді комірок, то підбираючи ємності для вирощування вибирайте такі, що б їх висота була не менше 10 див.

Технологія висівання насіння досить проста. Всі етапи точно такі ж, як і при звичайному посіві. Тобто, підготовка насіння, їх обробка та замочування.

Далі заливаємо таблетки водою, прямо в контейнері. А після того, як вони досить розбухнуть, в центр таблетки, наявне там поглиблення кладемо одне насіннячко.

Присипаємо землею, поливаємо і накриваємо плівкою. Всі. Немає тривалих турбот по підготовці грунту та пошуку ємності. Тут, як мовиться, «все включено».

Після появи сходів плівка прибирається і подальше вирощування йде як і при стандартному способі.

Єдине, що потрібно регулярно і часто робити – полив. Оскільки пристрій таблеток таке (кокосове волокно і торф), що вони швидко вбирають вологу, то треба стежити за висиханням ґрунту. Якщо немає можливості самостійно робити полив, можна налити воду на дно ємності, де знаходяться таблетки з розсадою. Таблетки самі вберуть необхідну кількість води.

Як і коли садити огірки в теплиці з полікарбонату

Чим хороші теплиці? У них не тільки можна вирощувати овочі круглий рік (при наявності опалення), але і висаджувати рослини не тільки маленькими саджанцями, а навіть відразу насінням.

Особливо це стосується таких сучасних теплиць, як полікарбонатні. Матеріал, з якого вони виготовляються досить стійкий до різних погодних умов, зносостійкий. А це означає, що володіючи такою теплицею можна не дивитися на погодні умови, а займатися посадками тоді, коли захочеться.

Якщо в теплиці є опалення, то посівами можна починати займатися вже в кінці березня – квітні. Якщо ж такого немає, то посадки припадають на кінець квітня – травень. Це в основному характерно для середньої смуги Росії.

З бажаних сортів насіння, для теплиць кращими будуть самозапильних. В іншому випадку вам доведеться приманювати комах для цих цілей.

Якщо ви висаджуєте сіянці у теплицю вже готовими міцними рослинами, то висадку можна буде здійснювати лише тоді, коли на їхніх стеблах з’являться 3-4 вже сформованих листочка, пара вусиків. Крім того, стебло повинен бути достатньо міцним, а коренева система розвиненою.

При посіві насінням, рослинам немає потреби проходити всі етапи адаптації, як при вирощуванні розсадою. Терміни дозрівання дещо зменшаться і у вас з’явиться можливість отримати урожай дещо раніше. Однак, тут треба враховувати тепловий режим. Якщо ваша теплиця не опалюється, то раніше травня садити не варто.

Оскільки огіркам необхідна пухка і багата грунт органікою, необхідно буде завезти в теплицю досить велика кількість або гною або компосту (приблизно, близько 15 кг на 1 кв. м). Якщо у теплиці вже що-небудь вирощувалося, то з осені необхідно зняти верхній шар п’ять див.

Після цього обробити грунт розчином мідного купоросу з розрахунку 1 ст. ложка на 10 л води. Тепер необхідно розкидати добрива з розрахунку на 1 кв. м 25 кг гною, 40 г фосфорних добрив і 40 г калійних добрив.

Також цікаве:  Вирощування розсади баклажанів з насіння в домашніх умовах

Так залишаємо до весни. Навесні у теплицю заносимо новий шар грунту, який складається з суміші торфу (5 частин), перегною (3 частини) і дернової грунту (2 частини). Всі розпушується граблями, і можна приступати до сівби.

Характер посадки залежить від структури і розмірів теплиці. Існують такі типи посадок, як стрічкова: двустрочная, однострочная і шахова.

Якщо теплиця велика, то поширеним методом є розміщення однієї грядки в центрі, де висаджуються рослини в два ряди, і дві грядки біля стін, де розташовується по одному ряду рослин.

Лунки на грядках робляться такими, що в них можна було добре перевалити рослина. На дно лунки засипається компост або торф. Після цього грядка поливається і, нарешті, сама рослина висаджується. Далі, присипаємо і мульчуємо торфом.

Все, огірки посаджені. Тепер залишилися тільки турботи по догляду за ними.

Строки і особливості посадки насіння у відкритий грунт

Як вже говорилося, огірки висаджуються як розсадою, так і насінням відразу у відкритий грунт. Першим способом висаджувати завжди краще. Але якщо вам не хочеться возитися з сіянцями, то посадка насіння теж варіант. Тільки треба врахувати деякі особливості.

Насамперед, це температура грунту. До моменту висадки насіння вона повинна бути не менше 15 градусів. Але й затягувати, як кажуть, не варто. На відкритому повітрі розсада добре росте при температурі від +18 до +25 градусів. Якщо ж розвиток доведеться на липневу спеку, то вона може загинути.

Є цікава прикмета: якщо картопля випустив паростки, значить заморозки минули. Ось тоді можна висівати огірки у відкритий грунт.

Якщо ви використовуєте для посадки насіння куплені в магазині, а найчастіше це відбувається, то на звороті пакетика можна прочитати про терміни їх посадки. Крім того, в різних регіонах терміни можуть бути різними, що залежить від кліматичних умов. У середній смузі – це початок травня, а в північних регіонах – кінець травня і навіть червень місяць.

Якщо ви використовуєте для посадок власний насіннєвий матеріал, то найбільшою володіють схожістю насіння віком до 2 років. Якщо вони зберігалися більше цього терміну, то схожість їх може бути гірше.

Підготовка насіння точно така ж, як і при посадці на розсаду. Єдино, за три дні до висадки, насіння вимочують у слабкому розчині марганцівки, тримаючи їх там аж до посіву.

Грядку необхідно підготувати: переорати, прибрати бур’яни і внести добриво. Найпоширенішим з багатьох є таке, як «Агрікола».

На 1 кв. м витрачається близько 17 г добрива. Втім, на упаковці все написано.

Підготувавши грядки, робимо лунки під насіння. Можна провести борозни глибиною до 2 див. Якщо висаджуєте в лунки, то відстань між ними повинна становити 50-60 см. При висадці культур, які підв’язуються на шпалерах, воно зменшується ще до 25-30 див.

Лунки треба зволожити, якщо грунт суховата. В одну лунку висівається до 4 насіння. Потім всі присипається землею. Якщо є ймовірність нападу мурах, або слимаків, мишей, можна розсипати вздовж грядки суміш меленого чорного і червоного перцю.

Відео про те, як посадити огірки в бочці

Одне з цікавих і оригінальних Ноу-Хау у вирощуванні цієї овочевої культури – це вирощування їх в бочці.

Вважається, що такий спосіб вигідний по-перше економією місця, по-друге обмеженням росту коренів у ширину. Але необмеженим зростанням в глибину. Крім того, ємності можна розміщувати в найбільш зручних і сприятливих місцях. Так само, в бочці грунт прогрівається краще, ніж на грядці, а прогрітий грунт – важлива умова зростання огірків.

Немає і ризику загибелі рослин з-за того, що можуть несподівано нагрянути заморозки. Ну і головне – полив. Волога в бочці утримується набагато краще, ніж на грядці. А це означає, що можна скоротити поливи, що зручно, якщо вам колись дуже часто поливати город.

Як вирощувати огірки в бочці дивіться на відео.

Ось тепер точно все! Всі ці поради і рекомендації безсумнівно допоможуть Вам виростити відмінний урожай. Адже що може бути краще смачно пахне, хрусткого огірочка, зірваного з власної грядки!

Удачі вам в городній справі!