Вирощування розсади баклажанів з насіння в домашніх умовах

Сьогодні ми розглянемо таку тему, як посадка баклажан для свого саду–городу. На півдні цей овоч садили завжди, а ось на півночі і в центральній частині країни стали культивувати його тільки останнім часом. І це завдяки тому, що у багатьох з’явилися теплиці з полікарбонату. Вирощували цю культуру звичайно і в плівкових парниках, але про такі врожаї, як отримують зараз у ті часи доводилося тільки мріяти.

Цей овоч також, як і томати відноситься до роду пасльонових, і по суті є ягодою. Але це лише у ботанічному розумінні. Ми ж вважаємо його овочем, і тому готуємо з нього дуже смачні другі страви, в яких часто використовуємо і інші овочі. Хоча особисто у мене були спроби зварити з нього і варення.

Як би там його не називали, садівники — городники у всіх регіонах країни хочуть мати цей однорічний чагарник на своїй ділянці. Тому незважаючи на тривалий термін його вирощування, теплолюбивость і «примхливість», його сіють на розсаду в ранні терміни і з успіхом отримують досить хороші врожаї.

І сьогодні я розповім Вам, як посадити насіння баклажанів, отримати сходи і довести рослини до стану, коли його пора висаджувати в грунт. Щоб при цьому рослина було міцним, сильним, здоровим і готовим до плодоношення.

Коли потрібно садити баклажани за місячним календарем 2019 року

Найчастіше перед посадкою будь-який овочевий, або будь-якої іншої культури, ми орієнтуємося на місячний календар. Баклажани не є в цьому винятком. Для їх посадки також важливо визначити сприятливі для ведення робіт дні, і виключити з роботи так звані «заборонені» і несприятливі дні.

Ми не будемо сьогодні особливо вдаватися в подробиці місячного часу. Це ціла наука, і тема для окремої статті. Зазвичай ми самі не особливо стежимо за фазами Місяця, і не спостерігаємо за її рухом. А купуємо вже готові календарі в кіосках союздруку, або роздруковуємо їх з комп’ютера. І там вже все написано і розписано досить докладно. Просто дивися і вибирай зручний для себе день для посадки.

Тому далі я напишу, що це за дні. Найкращі дні для посадки і всіх робіт з цієї овочевою культурою по місяцях:

 • у січні – 10, 11, 19 і 20
 • в лютому– 7, 8, 11, 12, 13, 16, 17
 • в березні– 10, 11, 12, 15, 16
 • у квітні – 7, 8, 11, 12
 • у травні– 8, 9, 10, 15, 16, 17, 18

Несприятливі дні (щербатий Місяць):

 • у січні – з 1 по 5, з 22 по 31
 • в лютому – з 1 по 3, з 20 по 28
 • у березні – з 1 по 5, з 22 по 31
 • у квітні – з 1 по 4, з 20 по 30
 • у травні – з 1 по 4 з 20 по 31

Несприятливі дні не означають заборонені. Так, наприклад, садити баклажани на розсаду можна в перші дні спадною Місяця.

Заборонені дні:

 • у січні – 5, 6, 7 і 21
 • у лютому – 4, 5, 6, 19
 • у березні – 5, 6, 7, 21
 • у квітні – 4, 5, 6, 19
 • у травні – 4, 5, 6, 18

В основному, заборонені дні випадають на дні повного місяця, або молодика. У ці дні працювати з землею не рекомендується. Як кажуть досвідчені люди «земля в ці дні повинна відпочивати». Несприятливі ті дні, коли Місяць знаходиться не в тих знаках Зодіаку, які сприятливі для посадкових робіт.

Звичайно даний матеріал носить лише рекомендаційний характер. Можна навіть перевірити цю інформацію, і посадити пробну партію насіння в один із заборонених днів. До речі, моя мама пробувала. І тепер завжди сіяти насіння на розсаду тільки за календарем.

Як і коли правильно висаджувати насіння баклажан на розсаду

Щоб правильно визначити час посадки баклажан, важливо поєднати відразу кілька дат, і врахувати кілька різних критеріїв.

 • сприятливі дні посадочні
 • терміни дозрівання потрібної овочевої культури
 • строки її висаджування у відкритий грунт або теплицю

З сприятливими днями ми визначилися. Тепер давайте розглянемо і інші питання.

Так як ця культура у нас ставляться до таких овочів, яким потрібно багато часу від росту і розвитку до отримання врожаю, то і висаджувати їх необхідно вже в кінці січня-початку лютого. Особливо це стосується середньої і північної частини Росії.

Для цих областей найкраще висаджувати ранні та середні сорти баклажанів. Урожай в такому випадку можна отримати для ранніх сортів через 4 місяці, а для середніх – через 5.

У північних районах розсада росте повільніше і довше. Тому сіяти насіння починають вже в кінці січня та першої декади лютого. В цей час ще мало сонячного світла, та й світловий день досить короткий. До того ж на підвіконні також може бути досить холодно, особливо вночі. А все це сповільнює ріст сіянців.

Для гарного пророщування насіння і розвитку рослин, потрібна температура повітря понад 20 градусів, а в ідеалі 23 — 24 градуси. До того ж бажано, щоб сіянці висвітлювалися сонцем, або штучним приладом освітлення, не менше 16 годин на добу.

Існують ще й пізні сорти, але їх краще висаджувати на південних областях нашої країни. У більш холодній кліматичній зоні вони не встигають дати врожай.

У південних регіонах насіння висівають в кінці лютого. У цей час на півдні вже значно тепліше, і завдяки цій рослині в таких умовах буде розвиватися набагато комфортніше. Але от про освітлення і тут не слід забувати, і бажано встановити над саджанцями додаткову лампу.

Також слід враховувати той факт, коли буде здійснюватися пересаджування саджанців у відкритий грунт. Якщо висаджувати сіянці Ви будете в теплицю, то сіяти насіння слід раніше приблизно на два тижні. А якщо чекати теплої погоди і висаджувати їх відразу на вулицю, то можна посадити і трохи пізніше.

І так вважаємо, максимум два тижні будуть сходити насіння. Приблизно через два місяці розсаду можна висаджувати в теплицю, або у відкритий грунт. А середній час дозрівання плодів з моменту висадки насіння становить 120 — 140 днів. Це при найсприятливіших умовах.

Тому для кожного регіону строки посадки насіння можна розрахувати самостійно. Також потрібно врахувати і той факт, що погодні умови можуть рік на рік не доводиться, і тому потрібно взяти кілька днів про запас.

Також цікаве:  Еустома — вирощування в домашніх умовах. Коли і як сіяти насіння на розсаду

До того ж, коли розсада довше росте в будинку, вона більше набирається сил, стає міцнішою і сильнішою, і легше переносить пересадку. Найкраще садити у відкритий грунт вже велика рослина з розвиненою кореневою системою. Воно менше хворітиме краще приживеться. Потрібно сказати, що баклажани досить примхливі і дуже не люблять, коли їх корінці страждають, тому й не люблять пересадки.

У відкритий грунт саджанці висаджують, коли вдень вже досить тепло, а вночі немає загрози заморозків.

У чому краще вирощувати

Це важливе питання, яке цікавить багатьох новачків в городніх справах. Баклажани досить примхливі до всякого роду пікіровці і пересадки. Вони не люблять, коли у них при цьому пошкоджуються корені. Зазвичай після пересадки рослина хворіє і дуже довго звикає до нових умов вирощування. Природно на це час зростання саджанців зупиняється.

Тому бажано висаджувати їх в окремий горщик, в якому рослина буде рости і розвиватися до його висадки у відкритий грунт. Горщик при цьому повинен бути не зовсім маленьким. Саджанець виростає досить великим, іноді до 30 — 40 см, з добре розвиненою кореневою системою. Тому це варто обов’язково передбачити.

Але на жаль, не у всіх є можливість і місце, щоб садити рослини відразу у великі ємності. Та й адже всім їм потрібно багато сонця, світла і тепла. А де все це взяти у великих кількостях взимку?! І тому багато людей йдуть на те, щоб спочатку посадити насіння в загальній ємності. До того ж ще і не всі вони можуть прорости.

Для садіння використовуються пластикові ємності, довгі горщики, які зручно розташувати на підвіконні.

А якщо це окремі ємності, то можна використовувати вже готові пластикові контейнери, або склянки з-під сметани. А хтось навіть пристосовує для цього пакети від кефіру. Не забудьте лише проробити отвори внизу, щоб при поливі в горщиках не застоювалася зайва рідина.

Вирощують розсаду і торф’яних горщиках. Хоча багато хто при цьому вважає, що такі ємності не особливо придатні для вирощування. І для цього називають кілька причин

 • через стінки горщиків дуже швидко випаровується волога земля з-за цього швидко пересихає
 • при частому поливі швидко ростуть корені, а листя мають слабке розвиток. Тобто рослина в цілому розвивається гармонійно
 • коли рослина стає великим, то коріння проростають через стінки, і доводиться садити рослина прямо з горщиком
 • в землі матеріал з якого зроблена ємність погано розчиняється, хоча і має органічний склад, що заважає зростанню коренів і рослини в цілому

Хоча потрібно також сказати, що прихильники таких горщиків знайдуть стільки ж плюсів у їх посадці.

А я розповіла Вам про те, у чому можна вирощувати, і вибір тепер буде тільки за Вами.

Яку землю використовувати

Землю для висадки насіння і вирощування саджанців слід приготувати ще з осені. Її зазвичай заготовляють і відразу ж перемішують в потрібних пропорціях на дачній ділянці. Для посадки насіння нам буде потрібна 1 частина дернової землі, 2 частини перегною або компостної землі і 1/3 частина річкового піску. Можна брати не 2 частини перегною, а тільки одну, а другу доповнити торфом. Ідеально, щоб була підготовлена суміш легкої і пухкої.

Бажано, щоб земля вистоювати на вулиці, або на холодному балконі, щоб вона промерзла. Якщо в ній були хвороботворні мікроорганізми, то вони загинуть. Грунт слід занести в будинок лише за 7 — 10 днів до початку посадки. Вона відтане в природних умовах і з нею можна буде працювати далі.

Якщо Ви сумніваєтеся в якості грунту, то її можна додатково обробити. Ці способи включають в себе такі заходи, як прожарювання на вогні у відрі, прожарювання в духовці або пропарювання.

За день — два до початку посадки можна готувати ємності і насипати в них землю. Але колись потрібно обов’язково передбачити дренаж. Для нього підійде той же пісок або керамзит. Насипати його потрібно на дно шаром не менше 1 див.

Потім всипати підготовлену землю. Якщо у Вас є зола, то можна додати її. Додається вона з розрахунку 1 столова ложка на кілограм — півтора грунту. Розсипати її зверху, а потім руками перемішати прямо в підготовленій ємності.

Не дивлячись на те, що земля стояла на морозі, її необхідно обробити ще додатково. Цвіль на морозі не гине, також, як і деякі гриби. За два дні до посадки грунт слід пролити розчином марганцівки. Він повинен бути досить сильним. А за день до посадки можна додатково обробити грунт фунгіцидом.

Безпосередньо перед посадкою його можна додатково обробити, наприклад таким засобом, як Алирин Б. Він також побореться з можливими збудниками гнилі, або грибів. Але можна цього і не робити, двох попередніх етапів повинно бути цілком достатньо.

Підготовка насіння

Ми трохи торкнулися вже тему ранніх, середніх і пізніх сортів насіння. Вибирайте для кожного регіону той сорт, який підходить саме Вам. Але хотілося б порадити Вам серед них вибрати ще й такі, які мають плоди середнього розміру, а кущі при цьому виростають не дуже високими.

Насіння баклажанів проростають досить довго. Тому щоб скоротити цей період, як і насіння інших культур замочують. Час їх проростання в цьому разі відбувається в два рази швидше.

Але на перших порах багато ще витримують насіння в слабенькому розчині марганцівки хвилин 15.

Багатьох хвилює питання, як їх правильно замочувати? Дуже просто. І для цього є кілька різних способів.

1. Необхідно звернути марлю в кілька шарів, викласти на одну половинку насіння, а іншою половинкою просто прикрити. Покласти марлю в блюдце, або невелику плоску тарілку. І налити трохи відстояної води кімнатної температури. Марлечка повинна бути лише змочена у воді плавати їй зовсім не обов’язково.

Блюдце помістити в пакет і зав’язати зверху, але не щільно. В ньому повинно залишитися достатня кількість повітря, тому просто зав’яжіть його вгорі на бантик, при цьому, щоб між бантиком і самим блюдцем було вільне місце. Поставити тарілку з насінням в тепле місце на 3 дня. Щодня стежити, щоб марля не пересихала. Вона повинна бути постійно вологою. При цьому під нею не повинно бути води.

Таким чином, при достатній температурі, при доступі кисню і присутності вологи – для насіння створюються найсприятливіші умови для проростання. І вже через 3 дні деякі з них можуть злегка «проклюнуться», тобто оболонка злегка прочиниться і в цьому місці з’явиться крихітний проросток.

2. Є ще спосіб, при якому при замочуванні насіння можна обробляти препаратами, що стимулюють їх проростання. Цими ж препаратами надалі поливають проростки для стимуляції їх росту.

Також цікаве:  Ремонтантна суниця — способи вирощування та догляду в домашніх умовах

До таких препаратів можна віднести «Экопин», «Энерген», «Циркон». Як правило їх розмішують з невеликою кількістю води, наприклад на 50 мл води потрібно всього 1 гр препарату. Потім насіння поміщаються в марлю і заливаються підготовленим розчином на 5 — 6 годин. А можна залишити їх у такому вигляді та на ніч.

3. Також насіння обробляють 3% перекисом водню.

4. Для кращого і більш швидкого пророщування насіння ошпарюють окропом. Для цього їх потрібно розташувати на марлечке і покласти в миску. Невеликий цівкою лити по краю миску маленькими порціями. На насіння при цьому бажано не потрапляти. Як це зробити Ви можете подивитися на відео, яке буде знаходитися в кінці статті.

А останнім часом у продажу з’явилися вже оброблене насіння. Їх потрібним чином обробляє сам виробник. Вони дуже зручні, так як їх можна відразу ж висаджувати в землю.

Посадка насіння

І так у нас все готово до посадки. Перед нею, години за дві, ми можемо обробити грунт спеціальним біологічним препаратом «Алирин Б». Як вже говорилося вище, він не тільки додатково обробляти грунт від всяких збудників хвороб, але ще і підживить грунт біологічно корисними компонентами.

Для цього грунт необхідно обприскати розведеним розчином (як розводити дивитися в інструкції з використання), потім розпушити грунт, щоб змішати шари.

Потім її треба буде злегка ущільнити. Для цього використовують звичайну лінійку або дощечку. Сильно не уплотняйте, тільки злегка, щоб насіння не провалилися в землю на велику глибину.

Якщо садіть в загальну плашку, то краще зробити кілька борозенок з відстанню не менше 5 — 6 див. Викласти в борозенки підготовлені насіння з відстанню між ними 1,5 — 2 см І злегка присипати їх землею. Закладати насіння потрібно на відстань 0,5 — 1 див.

В окремі горщики покласти по одному, або по два насіння. І також присипати землею. Коли вони проростуть, більш слабке рослину можна буде видалити.

Також останнім часом розсаду багато садять в «равлика». Це спосіб, при якому на вузький довгий целофановий пакет, або підкладку від ламінату викладається туалетний папір, а на неї розкладаються оброблене насіння. Потім вони присипаються землею, яку слід злегка зволожити.

Потім всю конструкцію згорнути у вигляді равлика, і поставити в невеликий за розміром контейнер. Періодично підливати в нього воду. Принцип досить простий і ми докладно розглядали його, коли садили петунью. У статті Ви знайдете відео на цю тему.

Грунт обприскувати з пульверизатора. Поливати звичайним способом не рекомендується по причині того, що струмінь води може поглибити насіннячко і йому буде дуже важко прорости крізь товщу землю. Буває, що саме з цієї причини проростають не всі посіяні насіння.

Для більш швидкого проростання ємність слід накрити склом, або одягнути на нього целофановий пакет. Поставити на перших порах куди-небудь в тепло. Не обов’язково на підвіконня. Якщо в будинку прохолодно, то перш ніж перешкодити горщики в целофан, оберніть їх покривним матеріалом.

Кожен день необхідно знімати целофан і провітрювати. А також стежити за вологістю грунту. При необхідності обприскувати з пульверизатора. Приблизно через тиждень, кожен день переглядайте посадки. Як тільки з’явиться перший всход, горщики слід виставити на світло, на підвіконня, або під лампи.

І ще один спосіб посадки, при якому виходить дуже гарна схожість, це посадка в торф’яні таблетки. Ми вже багато говорили про це спосіб, коли садили на розсаду насіння петунії і ремонтантної суниці.

В даному випадку їм також можна скористатися. Спосіб досить легкий і ефективний.

І не забудьте підписати, де який сорт посадили. А також напишіть дату посадки, щоб потім було легше орієнтуватися і аналізувати.

Як доглядати за сіянцями рослин

Поки чекаємо сходів не забуваємо провітрювати нашу міні-тепличку. А також поливаємо, якщо земля підсихає. Як вже говорилося, робимо це шляхом обприскування. При цьому намагайтеся використовувати відстояну воду, яка постоїть при кімнатній температурі 2 — 3 дні. Вода для поливу повинна мати температуру не менше 20 градусів.

Оптимальна температура для появи сходів 24 — 26 градусів. Найшвидші проростки можуть з’явитися приблизно через тиждень. Ну а в основному сходи з’являються на 9, 10 день.

Вночі температура як правило знижується, тому можна додатково укутувати сіянці плівкою або покривним матеріалом. Особливо це стосується сіянців, які стоять на підвіконні. Якщо на вулиці досить холодно, то між склом і горщиками слід прокласти ковдру, або щось тепле.

Світло і температура

Світло важливий для рослин, як і тепло. Особливо потребує в ньому маленька розсада, яка проросла в лютому. У цей місяць світловий день дуже короткий, а для рослин світло необхідний мінімум 12 годин, а краще 16. Тому після появи саджанців їх необхідно цим світлом забезпечити.

На перших порах лампу краще підвішувати на відстані 10 см від грунту. І якщо за вікном немає сонця, то її потрібно включати на цілий день. А ще краще прихоплювати частину часу і ввечері. Можна використовувати, як звичайні лампи денного освітлення, так і спеціальні лампи, які в даний час має або хоче мати кожен, хто висаджує розсаду.

Якщо ж вдень нас своїм світлом радує сонечко, то лампи можна включати лише ввечері. А рослини можна перевертати до сонечка то одним боком, то іншим. Поки вони дуже маленькі, робити це можна. А от коли рослини вже підростуть, робити це можна буде лише вибірково, так як не всі рослини люблять подібні перестановки.

Якщо сіянці мають довгий тонкий витягнутий стовбур з нерозвиненими листочками, то значить їм просто не вистачає місця. Або ж вони дуже тісно посаджені. У першому випадку додайте їм освітлення, у другому випадку прорядите сіянці, видаливши найбільш слабкі з них.

Також важливим критерієм росту і розвитку рослин має температура. Для пророщування насіння під плівкою вона повинна бути, нагадаю, 24 — 26 градусів. Ця ж температура є найбільш оптимальною перші 7 днів після появи сходів. Потім температура може бути знижена на градус, або два. А вночі вона не повинна бути нижчою, ніж 17 градусів. Слідкуйте за цим, і Ваші сходи будуть Вам вдячні.

Також цікаве:  Жоржини — кращі сорти з назвами, фотографіями і описом характеристик

Полив

Для отримання хорошої розсади дуже важливо її не переливати. Протягом всього періоду зростання і розвитку рослини земля повинна бути вологою. Тому необхідно не поливати рослину, а лише зволожувати його. Поки ще не з’явилися сходи землю можна обприскувати з пульверизатора тільки в разі необхідності.

Після появи сходів, полив можна здійснювати раз на 4 — 5 днів. Поливати при цьому акуратно лише грунт навколо проростка. Для цього найчастіше користуються гумовою грушею, шприцом без голки. І поливати буквально крапельками, злегка зволожуючи грунт.

При появі перших листочків поливати можна вже рідше, приблизно раз на тиждень. І також зовсім потроху, на кожну рослину не більше двох столових ложок відстояної води.

Для поливу використовуйте обов’язково воду кімнатної температури, не нижче 20 градусів. І намагайтеся її відстоювати не менше 2 — 3 доби.

Разом з поливом можна здійснювати і помірну підгодівлю. Знову ж таки, якщо це необхідно.

Пікіровка

Баклажани дуже раниме рослина, і воно не любить, коли під час його росту і розвитку в цей процес здійснюється втручання. І тому саджанці завжди дуже важко переносять пікіровку і пересадку. Тому, якщо Ви садили рослини в загальні ємності, і без пікіровки ніяк не обійтися, то слід робити це вкрай акуратно і дбайливо.

Не пропустіть час, коли пікірувати сіянці ще не так болісно. Роблять це, коли у рослини з’явився перший справжній листок. Не плутайте їх з семядольными листочками. Їх два, вони парні, злегка витягнуті і завужені. Справжній листочок має вже більш округлу форму і він одиночний.

Грунтова суміш використовується така ж, яку ми готували заздалегідь вже з осені. І ми про це вже говорили у відповідному розділі.

Єдине, що крім золи в грунт необхідно додати комплексне гранульоване добриво. Додати його потрібно згідно з інструкцією. Приблизно на відро суміші слід додати 1/3 частина столової ложки.

Грунтову суміш перемішати і розкласти в стаканчики, або маленькі горщики, або спеціальні касети. Але бажано, щоб діаметр їх було не менше 10 см, а висота ще більше.

За дві години до посадки підготовлений грунт обприскувати з пульверизатора розведеним у відповідності з інструкцією регулятором росту. Потім виконати товстої паличкою або ручкою від викрутки глибокі отвори, куди будемо пересаджувати розсаду.

З основної плашки можна виймати не всі рослини, а залишати їх через кожні 10 см. А всі сіянці, які виявляються між ними, акуратно витягти і розсадити. Добувати їх можна за допомогою пилочки для нігтів, вилки, або ручки від ложки. Головне, постаратися не пошкодити тоненькі корінці.

Залишені рослини розміщуйте в шаховому порядку. Так для них буде більш комфортно — і для коренів, і для того, щоб до кожного з них краще надходив сонячне світло.

При розсадження стебло допускається поглиблювати. В цей час він досить тонкий, і так сеянцу буде легше адаптуватися. Поглибити його можна до половини. Землю навколо нього злегка надавити пальцем, але так, щоб не перекрити доступ повітря до коренів, тобто зовсім злегка, щоб стовбур міг добре триматися.

Якщо сіяли насіння у невеликі за обсягом касети, то коли розсада в них підросте, її також слід пересадити в горщики більшого розміру. У цьому випадку вважається, що рослина пересідає, не пикируется, а «перевалюється». Тобто вміст дістається цілком з грудкою землі. І перевалюється цілком в горщик більшого обсягу. Куди попередньо насипати землю до половини. А після пересадки підсипати її стільки, скільки потрібно.

Пересаджені рослини слід помірно полити.

Відразу ж після пікіровки постарайтеся не ставити рослини під промені сонця. Краще залишити їх при кімнатному освітленні на добу. Температура повітря при цьому повинна бути не нижче 20 градусів. Якщо температура в приміщенні нижче, то можна прикривати саджанці тонким укривним матеріалом, особливо на ніч. Вкривати на ніч їх можна дня 3 — 4, поки вони не звикнуть до нових умов.

Підгодівля

Що стосується підгодівлі, то багато садівники вважають, що до моменту пересадки рослини в грунт ця процедура не є обов’язковою. Що в самому ґрунті знаходиться вже досить всіх необхідних для розвитку і зростання речовин.

Однак, інколи рослини розвиваються не так, як би цього хотілося. Наприклад, листочки у саджанців недостатньо зелені, сама рослина досить кволе і слабке. У цьому випадку їх можна трохи підгодувати. І один з основних способів такого підживлення є внесення в грунт деревної золи. Для цього столову ложку золі слід розмішати в 1 літрі води. Дати трохи настоятися і після цього полити рослини. Знову ж таки досить помірно.

Таку органічну підгодівлю можна здійснювати раз на два тижні, ну і в окремих випадках разів на тиждень.

Також городники використовують і таку підгодівлю як перекис водню, розмішуючи її в таких же пропорціях, тобто на літр води вливаємо 1 столову ложку перекису водню. Поливати також один — два рази в тиждень.

Незабаром, після таких процедур рослини стануть більш веселими і міцними. Листочки у них зазеленіють, стовбури стануть товстіший. А сам саджанець буде виглядати дуже позитивно. І як результат, влітку будемо збирати відмінний урожай.

Відео про те, які виростити баклажани від розсади до врожаю

І у висновку статті я пропоную для Вас до перегляду відео, де за досить короткий час дається дуже багато корисних знань про те, як виростити розсаду, і як отримати з неї відмінний урожай.

Це відео лише частково стосується питання висадки рослин грунт та догляду за ними до отримання врожаю. А у мене на цю тему буде велика стаття, де я постараюся про все розповісти максимально детально. Зараз же важливо вчасно посадити розсаду, і правильно за нею доглядати.

Роботи багато. Але вона цікава і дуже вдячна. Тому я від душі бажаю Вам у цьому успіху.

Всього Вам доброго!