Формування куща огірків: як правильно формувати кущі в теплиці і як доглядати за ними

Огірки дуже часто можна зустріти на дачній ділянці. І це не дивно, адже хто не любить свіжий, соковитий зелений овоч, який тільки що зірвали з куща. Вирощувати його трохи клопітно, але хіба не приємно, після докладених зусиль, зібрати прекрасний урожай.

Їх вирощують у відкритому грунті та в теплицях. Зараз дуже популярні пристрої з полікарбонату. Вони відрізняються своєю міцністю і довговічністю. У них хороша світлопроникність, а це означає, що виключається брак сонячного світла. В таких умовах вашим огірочків не будуть страшні протяги і навіть невеликі заморозки. До того ж збирати врожай зможете аж до пізньої осені.

В незалежності від місця, рослинам потрібен належний догляд. До того ж, ці однолітки сильно розростаються, їх гілки схожі з ліанами, які в’ються по землі. Їм потрібні опори, щоб чіпляючись вусиками, вони росли вгору. Інакше батоги починають плутатися і підійти до зеленим красеням стає проблематично.

Дачники для зручності формують кущі рослини. Але це необхідно робити ще і для зниження розвитку і поширення різних захворювань і грибків. В теплицях, цими маніпуляціями, ви заощадите простір, і очистіть борозни.

Давайте розберемося, що має на увазі під собою формування куща і які способи існують на сьогоднішній день. А також розглянемо, як потрібно доглядати за культурою, коли стебло вже сформований.

Для чого потрібно формувати кущі огірків в теплиці з полікарбонату

У формуванні потребують багато сортів. Переважно це треба тим, у яких пізні терміни дозрівання, тому що на цих рослинах переважають квітки чоловічого типу. Вони ростуть на ніжці, їх називають ще пустоцветами. А нашою метою є отримання максимальної врожайності з зеленої культури, тому потрібно правильно сформувати рослина, щоб виключити пустушки. Особливо це актуально для вирощування в теплицях, адже доступ комах у них обмежений.

До процедури формування відноситься кілька дій, а саме:

  • Встановлення вертикальних опор, які будуть допомагати гілкам рости вгору, а не повзти по землі. Ви тим самим вкажете правильний напрямок росту.
  • Своєчасне прищипування куща. Воно потрібно для утворення зав’язей. Ця маніпуляція відбувається у молодого куща для виключення утворення пустоцветов. Тому що бічні пагони, так само бувають жіночі та чоловічі, от саме їх і треба обрізати.
  • Підв’язка огіркового куща. Це допоможе у збереженні зав’язей, адже якщо гілки будуть плентатися по землі, вони будуть відчувати брак сонячного світла, бутони почнуть обсипатися. До того ж рослина буде менш вразливе перед шкідливими комахами, які мешкають в глибинах грунту. А вусики не будуть плутатися з сусідами.

Приємно також і те, що доглянуті зелені культури будуть акуратно виглядати в теплиці. Ви зможете безперешкодно оглядати їх, здійснювати полив, розпушування і підгодівлю. Так само не виникне труднощів при зборі стиглих красенів, адже вони будуть все на виду і ви без праці зможете побачити їх.

Способи формування куща

Метою цієї процедури є створення правильного куща, в якому буде головний стебло і пагони.

В залежності від виду огіркових кущів, існує два способи:

  • Формування в одне стебло. Застосовується для партенокарпічних, гібридних, букетных або пучкових видів. У них освіта суцвіть відбувається на основному стеблі.
  • Формування в кілька стебел. Підходить для интедерминантных сортів, у яких зав’язі утворюються на бічних пагонах.

Давайте розглянемо докладніше, як проводити ці процедури.

Як правильно формувати огірки в одне стебло і як прищипувати

Незважаючи на те, що у гібридів, в пазухах кожного листка утворюється зав’язь, не всі виростають в повноцінні плоди. Частина з них в’яне і опадає ще в період росту рослини. Причинами цього можуть бути недостатня проникність світла, зміна температурного режиму, неправильний полив та інше. У зв’язку з цим, даний сорт потрібно обов’язково формувати.

Нижче наведені схеми, за якими здійснюються ці маніпуляції. Для зручності проведення процедури, кущ ділиться на так звані зони.

З чого ж почати? Для початку встановіть у теплиці решітку, яка називається шпалера, по висоті не менше 150 див. Він буде служити опорою для гілок. До неї треба прив’язати мотузку шпагати, їх довжина повинна досягати землі.

Через 2 тижні з моменту висадки розсади, її необхідно прив’язати до шпагатику. Треба зробити це між 2 і 3 листком, щоб верхівка перебувала у вільному стані. Тим самим вона зможе обвиватися навколо мотузки. Пов’язувати треба не в натяжку, щоб не вирвати росток.

В той момент, коли рослина досягне довжини на 50 см більше, ніж висота шпалери, оберніть його навколо решітки, і потім пріщіпніте маківку. Обрізку виробляєте гострим садовим інструментом, щоб не порушити структуру стебла і загоєння сталося швидше. Найкраще це робити рано вранці, щоб стебло міг зажити до вечора.

Тепер видаліть всі плоди і пагони з зони 1, починаючи від землі і до 4 листочка включно. Даний етап називається засліплення. Це дозволить активніше розвиватися кореневій системі, а всі сили пустятся на створення плодів у верхній частині. До того ж внизу стебла, як правило, утворюються пустоцвіти.

Також цікаве:  Вирощування розсади баклажанів з насіння в домашніх умовах

Починаючи з 4 листка, всі бічні пагони слід вкоротити. При цьому дотримуючи наступні довжини:

  • близько 5, 6 листків — 20 см, при цьому верхівку треба прищипнути, а плід залишити всього 1;
  • між 7 і 8, залишити втеча до 30 — 35 см з двома плодами;
  • в районі 9 листа, його розмір 40 — 50 см, з трьома огірочками.

Далі все листя і пагони залишаємо без змін.

При формуванні пучкових огірків, так само використовується метод одного стебла.

Цей вид має букет зав’язей, яка з’являється біля кожного листочка. Дуже важливо видаляти в них бічні пагони, адже при наявності великої кількості плодів, кущ швидко виснажиться, і вони не встигнуть визріти. Щоб зібрати великий урожай з основного стебла, а в подальшому з бічних, використовується наступна схема.

Шпалеру встановіть в теплиці, при цьому висота від землі до її верху повинна бути близько 2 метрів. До неї прив’яжіть мотузки. Розсаду, через 14 днів, треба підв’язати до шпагатам.

В момент, коли верхівка досягне опори, рекомендується видалити всі пагони до самої шпалери. Залишити треба біля неї 3 батоги з зав’яззю. При цьому слід прищипнути головний стебло, попередньо перекрутивши його навколо шпагату.

Потім слід акуратно прибрати перші 4 аркуша, починаючи від землі.

Схема формування в кілька стебел

Індетермінантні сорту є високим, при цьому зав’язі у них утворюються на бічних огудині. Тому саме їм треба приділити основну увагу.

На момент появи у паростка 5 листків, його треба підв’язати до шпалери, а потім прищипнути зверху. В момент коли з’являться два пагони, їх слід прив’язати мотузками до грат, направивши їх в різні боки.

В подальшому, коли він досягне верху опори, відбувається вилучення плодів і бічних пагонів до 4 листка включно. З 5 по 9 треба простежити, щоб у пазусі було по 1 зав’язі.

Як правило, рослина кущиться рівномірно з кожної сторони. Якщо ви помітили відмінність, то проводите пасинкування, щоб вирівняти їх.

Відео про те, як формувати огірковий кущ (пам’ятка для початківців)

Правильно сформувати огірковий кущ без розуміння всього процесу досить складно. Особливо важко дається цей механізм для новачків в городній справі. Часом не допомагають ні схеми, ні пояснення. Зате, коли один раз побачиш, як що зробити, то відразу ж приходить розуміння і вже завжди робиш все вірно.

Ще більш зрозумілими стають дії, коли вони доступно пояснюються. І ти розумієш, навіщо і чому робиться саме так. У даному вигляді, якраз і пояснюються всі «навіщо» і «чому».

Після перегляду даного ролика, Ви сміливо візьмете в руки ножиці і зробите підрізування саме так, як потрібно.

Тут все дуже дохідливо пояснюється і головне, що після перегляду вже не виникає питань.

Коли кущі потрібно підв’язувати і як за ними доглядати

Після висадки розсади в грунт, у нього починається звикання. Тому в цей період необхідно особливу увагу і належний догляд.

Звичайно, в тепличних умовах, адаптація проходить менш болісно, ніж у відкритому грунті. Це обумовлено наявністю стабільних температур і захистом від зовнішніх погодних факторів. Але це не означає, що їм не потрібен догляд.

На момент висадки розсади, грунт у теплиці прогрівається до + 15 градусів. Це оптимальний градус для росту і розвитку багатьох культур.

Для знезараження землі, рекомендується посадкові лунки, після приміщення в них кущиків, пролити слабким розчином марганцю. Це вб’є шкідливі мікроорганізми, які спали в грунті.

Слід постійно підтримувати оптимальну температуру. Через відсутність вентиляції, повітря може дуже сильно нагріватися, що призведе до того, що зелені культури почнуть в’янути. Тому треба відкривати кватирки, а якщо вони відсутні в конструкції, то залишайте двері на розорювання. Але не забудьте закривати на ніч.

Поливати треба помірно, тому що надмірна вологість призведе до виникнення грибкових захворювань. А недолік вологи викличе деформацію плодів, і вплине на смакові якості. При цьому використовуйте теплу, заздалегідь підготовлену воду,вона повинна відстоятися. Дуже добре підходить дощова, тому що в ній відсутній вапно. Норма поливу для молодих кущиків становить 5 літрів на квадратний метр землі.

Обов’язково після поливу, розпушуйте землю. Вона повинна бути легкою, без утворення кірок. Це дозволить повітрю краще проникати в грунт, тим самим покращуючи циркуляцію.

На початковому етапі зростання, важливо внести добрива. Це прискорить процес звикання і наповнить силами огіркову культуру. Можна використовувати калійно — фосфорні підживлення.

Через 10 — 14 днів необхідно підв’язати рослини. При цьому стежте за натягом мотузки, вона повинна бути вільною, як і петля. У процесі росту товщина стебла змінюється.

Проводячи перераховані вище процедури, ваші красунчики швидко звикнуть до нового місця проживання, зміцніють і будуть рости на радість вам.

Як правильно підв’язувати огіркові батоги

На початковому етапі зростання, дачники виробляють таку процедуру, як підв’язування. Для чого воно потрібно і як правильно це зробити?

Також цікаве:  Кращі сорти насіння томатів для відкритого грунту

Підв’язування кущів допоможе не тільки зберегти врожайність, але спростить його збір. Адже батоги не будуть сплутуватися між собою. До того ж покращиться освітленість у теплиці, що дуже важливо при дозріванні плодів.

Цю процедуру роблять на ранній стадії зростання, коли молоді рослини досягають 30 см, і у них з’являються 4 — 5 листків.

Існують два способи: вертикальний і горизонтальний. Який вибрати, залежить від висоти теплиці.

Вертикальний застосовують для високих конструкцій. Спочатку потрібно підготувати металеву решітку, мотузкові шпагати. Металевий дріт краще не використовувати, вона може здавлювати стебло, що приведе його до загибелі.

Шпалеру, довжиною не менше 150 см прикріплюють до стіни. До неї прив’язують шпагати. Між 2 і 3 аркушем треба прив’язати її до стебла, петля повинна бути вільною. Не робіть сильну натяженность нитки, щоб не вирвати рослина.

При горизонтальному методі, встановлюється дві високі опори. Між ними треба натягнути дріт. На неї прив’яжіть мотузки, відстань між кожною близько 30 см. Потім звисаючий кінець треба зав’язати навколо стебла, рослина не повинна бовтатися зі сторони убік. У процесі росту потрібно буде верхівки спрямовувати вгору, і обмотувати їх мотузкою.

Правильний догляд за кущами після їх формування

І так, ми сформували кущ, і він уже досить виріс, на ньому з’явилися перші плоди. Разом з цим стали з’являтися питання, що стосуються догляду.

Адже правильний догляд за огірковим кущем це запорука відмінного врожаю, до того ж він сприяє зниженню ризику розвитку захворювань. Що робити, якщо почали з’являтися зів’яле листя, пустоцвіти? Можна їх відривати, чи залишити їх на батоги. Давайте обговоримо заходи, які можна проводити, щоб не завдати шкоди зеленої культурі.

Листя є невід’ємною частиною рослини. Вони дуже міцно прикріплені до стебла, і якщо потягнути за них, можна вирвати всю ліану.

Якщо листя стали в’янути, не поспішайте їх видаляти. Спочатку постарайтеся виявити причину.

Можливо вони потребують поливу, або кореневій системі завдає шкоди яке-небудь комаха. Тільки в крайньому випадку можна акуратно гострим ножем зрізати його ближче до стебла. Щоб ліана швидше відновилася, внесіть необхідні їй мінеральні підгодівлі.

Якщо листя лежить на землі, їх прибирати немає необхідності. Але слідкуйте за тим, щоб на грунті не було скупчення вологи, щоб не розпочалося гниття пластини. Здійснюючи полив, намагайтеся, щоб вода не потрапляла на них. Адже для грибкових захворювань підвищена вологість є комфортних умов для розмноження.

При появі пустоцветов, швидше за все були допущені помилки у догляді за рослиною. Щоб вони не з’являлися, проводите своєчасне видалення бур’янів. Якщо температура опускається нижче + 14 — 16 градусів, слід укрити ліани, і виключити появу протягів. Адже саме холодна температура є однією з головних причин появи пустушок.

Якщо пустоцвіти у великій кількості, ні в якому разі не можна їх обривати. Цим ви нашкодите рослині, травмувавши стебло. Вони потрібні для нормального процесу запліднення.

Важливо не тільки правильно доглядати, але збирати урожай. Чим частіше збір, тим більше буде кількість огірочків. Не поспішайте, ретельно оглядайте батоги, адже вони можуть ховатися. Зриваючи зеленого красеня, будьте акуратні, притримуйте батіг, щоб на ній залишилася плодоніжка. Крутити, смикати не можна, тим самим ви травмуєте її, і рослина стане ослабленим. Зеленці або корнішони краще зрізати за допомогою ножа.

Найбільш сприятливий час для збору — це ранок і вечір. Не повинно бути палючого сонця. В період активного плодоношення можна зривати огірки через день.

Чим можна підгодувати кущі огірків під час їх росту в теплицях

Коли ми вирощуємо цю культуру у теплицях, то це дає їй великі можливості для зростання. А значить і для одержання врожаю.

Тому, коли ліани виростають більше півтора-двох метрів у висоту, то в грунті не завжди вистачає достатньої кількості поживних речовин для гарного росту рослини і формування плодів. Тому дачники вдаються до внесення підгодівлі, щоб зелена культура не відчувала дефіцит речовин.

Існують різні види добрив. Є натуральні, а є виведені хімічним шляхом. Своєчасне внесення підгодівлі, на різних етапах вегетаційного росту, дозволить підвищити врожайність. Огірки, як правило, за літній період удобрюють 3 — 4 рази.

В момент зростання і формування куща добре використовувати азотовмісні добрива. Вони допоможуть паростку нарощування зеленої маси. Коров’ячий гній і курячий послід містять велику кількість азоту. При цьому він буде екологічно чистим продуктом. Також можна використовувати компостні добрива, вони не поступаються гною. Але для дозрівання компосту потрібен час.

Фосфор допомагає у формуванні кореневої системи. Обприскуючи суперфосфатными розчинами землю, де розташовані корені, ви забезпечуєте харчування ослабленим коріння, які розташовуються на поверхні землі.

Калійні підгодівлі необхідно вносити в період утворення суцвіть і зав’язування плодів. Деревна зола містить калій, її можна додати у воду і поливати цим розчином кущі.

Також цікаве:  Хвороби тепличних помідорів та їх лікування

Будьте обережні, адже надлишок речовин, що негативно позначиться на рослину.

Фосфор і калій, як правило, завжди необхідні кущах. А ось велика кількість азоту затримають появи суцвіть на батогах, а при нестачі, викликає пожовтіння і опадання листяної маси. У зв’язку з цим рекомендується перед внесенням добрив звертати увагу на зовнішній вигляд культури.

Як допомагає формування куща боротьбі з шкідниками

На жаль атаці шкідників піддаються різні зелені культури, в тому числі і огірки. І багато з них живуть у землі. Якщо кущі не підв’язувати, то їх вплив може згубно позначитися на врожайності і якості плодів. Але крім цієї процедури слід знати, що потрібно зробити додатково.

Давайте розглянемо найбільш часто зустрічаються, профілактичні заходи по їх появи і як з ними боротися.

Мурахи

Ці крихітні комахи не тільки приносять користь, але і завдають шкоди не лише плодам, але і всьому кущу в цілому. До того ж вони є переносниками попелиці, яка небезпечна для зелених рослин.

Мурахи будують свої «будинки» в землі, і порушують ріст кореневої системи. Також, якщо не прибирати нижні батоги, вони можуть селитися на них.

У боротьбі з ними допомагає борна кислота, змішана з цукром. Розклавши таку суміш вздовж грядок, ви отруїте мурах. Або можна скористатися хімікатами Муравьін, Грім.

Для профілактичних заходів, посадити поруч з огірками м’яту або часник, вони відлякують маленьких шкідників.

Капустянка

Це досить велика комаха, може досягати 7 див. Вона має темно — коричневе забарвлення. Мешкає в грунті, живиться корінням. Рослина починає в’янути і в кінцевому підсумку гине.

Боротися з нею допоможуть Медведокс, Грім, Актара. Чи можна навести розчин господарського мила і прального порошку. Від цієї суміші, капустянка вилізе з укриття і її можна буде знищити.

Запах кінзи відлякує її, можна посадити по сусідству цю зелень. Також не рекомендується використовувати компостні добрива і гній, вони провокують появу капустянки.

Баштанна попелиця

Шкідники, які мають різний окрас, розмір не перевищує 2 — 3 мм. Вона живиться соками рослин, при цьому виділяючи отруту. На огірках її можна побачити зазвичай в серпні місяці. Починає вражати рослину знизу. Підв’язані рослини перевіряти на її наявність простіше, також, як і боротися.

З-за того, що мурашки є переносниками попелиці, необхідно знищувати мурашники, при їх появі. Можна заливати окропом. З осені проводити знезараження землі шляхом поливу її настоєм мідного купоросу.

Боротися з нею допоможуть такі народні засоби, як настій часнику, відвар чистотілу, або настоянка з гіркого червоного перчика. З хімічних препаратів Актофіт, Іскра. Як застосовувати вказано на упаковці.

Слимаки

Ці молюски з’являються при надмірній вологості. Особливо впливає сезонні дощі і надмірний полив. Вони з’являються в нічний час доби, люблять харчуватися молодими зеленими листяними масами. З-за цього відбувається ослаблення рослини, що призводить до виникнення різних захворювань.

З нічного способу життя, зібрати їх ручним методом не виходить. Використання добрив, які містять калій, буде відлякувати слимаків. І вони не зможуть завдати шкоди вашій ділянці.

При їх появі рекомендується придбати хімічні засоби, такі як Этиссо, Слизнеед, Гроза. Їх використання знищить шкідників.

З осені прибирайте все листя, краще спалювати її. Обов’язково пропалывайте грядки від бур’янів. Періодично Проводите дезінфекцію грунту розчином марганцівки. Тим самим ви зменшите ймовірність появи шкідників на вашій ділянці.

Чи існує різниця у формуванні куща для теплиць і відкритого грунту

При вирощуванні огірків у відкритому грунті, найчастіше використовуються сорти, у яких густе розгалуження. На грядках висаджують їх частіше, на відміну від теплиці, для того щоб отримати більшу кількість врожаю.

Формування є обов’язковим. Але якщо ви вирішили його зробити, то воно трохи відрізняється від тепличного.

Використовуються, як правило, опори у формі піраміди. Їх можна придбати в спеціалізованому магазині або виготовити самим. Завдяки такій конструкції відбувається економія місця. І до того ж зручніше оглядати кущі на наявність захворювань. Збір врожаю не складе праці, підійти до нього можна з різних сторін.

Підв’язування до шпалері, при насіннєвому способі посіву, здійснюється в момент появи невеликих росточков. Не обов’язково чекати поки вони досягнуть 30 см. А при розсадному методі, підв’язувати можна вже через тиждень, з моменту висадки.

У прищипування ці сорти не потребують. Достатньо час від часу проводити огляд і прибирати слабкі бічні пагони. Сильна ветвистость куща створить захист від поривів вітру, густа листя маса не дасть плодів замерзнути при температурних коливаннях, і буде захищати від палючих сонячних променів.

При належному, правильному формуванні цього бахчевого рослини незалежно від місця вирощування, дасть вам міцні, здорові кущі. А це буде запорукою отримання красивих, соковитих огірків. Адже можна не тільки насолодитися ними в літній період, але і засолити, щоб насолоджуватися ними цілий рік.

Відмінних всім врожаїв!