Посадка часнику навесні у відкритий грунт і догляд за ним

Часник — невибагливий, корисний овоч, який вирощує практичний кожен садівник. Адже крім пекучих смакових якостей, він широко використовується в кулінарії і консервації. А також він добре відомий своїми лікувальними властивостями. Містяться в ньому речовини позитивно впливають на кровопостачання і серцеву діяльність. А також це прекрасний помічник у профілактиці та боротьбі з простудними захворюваннями.

Це рослина багаторічна, відноситься до сімейства цибулевих. Плюси даної культури в тому, що її можна садити восени і навесні. Головне правильно вибрати потрібний вид:

 • Яровий. Він підходить для висадки у відкритий грунт навесні. У процесі росту у нього формуються стрілки.
 • Озимий. Садять цей вид під зиму. У період росту і цвітіння також дає стрілки. Може розмножуватися насінням, якщо вони встигнуть дозріти. Залежатиме це від погодних умов у регіоні вирощування.

Давайте розглянемо які нюанси потрібно враховувати при посадці часнику в різний час. Як за ним доглядати, щоб отримати хороший і якісний урожай.

Можна садити часник навесні, якщо не посадили восени

Якщо ви не змогли посадити його під зимовий період, не варто засмучуватися. Адже можна зробити висадку по весні, і до кінця дачного сезону зібрати відмінний урожай. Існують сорти, який потрібно сіяти в різний час року. Для весняної посадки підходять ярі сорти цієї культури.

Ярий сорт має кілька переваг.

 • Він дуже добре переносить тривале зберігання і може у вас пролежати аж до збору нового врожаю.
 • Цибулини містять велику кількість зубчиків, і чим ближче до центру, тим вони дрібніше.
 • В середині відсутній стрижень.
 • При цьому верхні великі зубці можна використовувати для розсади.
 • За рахунок тривалого зберігання, по весні ви зможете відібрати здорові зубчики, які не були схильні до захворювань. А це буде одним із запорук наступного вдалого врожаю.
 • На смак цей сорт менш пекучий, злегка солодкуватий, і добре підходить для приготування різних страв.

Строки висаджування залежать від кліматичних погодних умов вашого регіону. Адже для цибулин часнику грунт повинна розтанути, щоб можна було скопати грядку. Але морози не повинні опускатися нижче, ніж 8-10 градусів, адже тоді всі вимерзне.

Найкращим часом для посадки вважається друга половина березня або початок квітня. До цього часу земля вже отмерзнет прогріється і в середньому до температури +5-7 градусів.

Грядку для посадки бажано підготувати завчасно, внести добрива з осені. Цей овоч любить родючу землю, з середнім вмістом глини. Місце для грядки повинна бути на сонячній стороні, щоб не було застоїв води і надлишку вологості. Інакше часник може згнити або піддадуться грибкових захворювань.

Вносьте золу або інші мінеральні добрива в розрахунку 1-2 склянки на 1 квадратний метр грядки. Це прискорить зростання овоча та підвищить стійкість до захворювань.

Зубчики перед посадкою треба попередньо підготувати. Пересортируйте і відберіть здорові зуби. Можна садити і ті, у яких знялася лушпиння зверху. За період зберігання вони підсохли, тому їх треба на 24 години замочити у воді для набухання. Після цього, помістіть їх на вологу ганчірку і загорніть. При оптимальній кімнатній температурі, незабаром вони проростуть. Продезінфікуйте їх у слабкому розчині марганцю і можна приступати до посіву.

Великий урожай буде в тому випадку, якщо цибулинки встигнуть сформуватися до настання теплих днів. При занадто високій температурі зростання, на жаль, сповільнюється.

Які сорти можна посадити навесні, посадка ярого часнику

Існує чимала кількість сортів цієї культури, їх нараховується понад 60. Вони відрізняються не тільки за термінами дозрівання, але і за смаковими якостями, кольором, і за типом розвитку стрілки. Вибираючи сорт, відштовхуйтеся від ваших уподобань.

Для весняної висадки підходять сорти ранньостиглі та середньостиглі, адже за нетривалий час вони мають встигнути вирости і сформувати голівку. Ярі сорти за 90-120 днів зможуть пройти всі періоди вегетаційного росту. Хорошими сортами є:

 • Еленовский. Сорт середнього терміну дозрівання. Відноситься до виду без стрілок. Головка кругла, білі лусочки, досить щільні. Стійкий до захворювань;
 • Викторио. Яровий, середньостиглий вигляд. Стрілки не з’являються. Цибулини виростають в середньому близько 30-40 грам, дрібні зубчики. За смаком не гострий, підходить для вживання у свіжому вигляді. Добре зберігається.
 • Сочинський 56. Сорт відрізняється високою врожайністю. Луска рожевих відтінків, іноді коричневих. Головки великі, вагою 50-60 грам, мають велику кількість зубчиків від 20 до 30 штук. На смак солодкуватий, середньої гостроти.
 • Абрек. Сорт, у якого формуються невеликі головки вагою до 30 грам. Верхні лусочки кремові, щільні по текстурі. Стрілка не розвивається. Врожайність хороша. На смак пекучий, гострий.
 • Кледор. Сорт, який відноситься до среднеспелому, не викидає стрілки. Головки великі, в діаметрі можуть виростати до 6-7 див. Зверху білосніжні, а усередині перегородки чешок з рожевим відтінком. Смак у нього гострий, м’якоть зубців щільна.

Тут наведені деякі сорти культури, які підходять для ранньої весняної висадки. Рекомендується вирощувати кілька сортів і видів цієї зеленої культури. Адже так ви зможете вибрати для себе фаворитів. До того ж постійно з’являються нові, більш удосконалені сорти, які при найменших витратах дозволять вам отримати високу врожайність.

Можна садити часник озимий навесні і що таке бульбочки

Озимий вид часнику відрізняється тим, що має великі зубчики, які розташовуються навколо стержня. Незважаючи на маленький термін зберігання, не більше 4-5 місяців, він користується великим попитом.

Цей вид краще висаджувати під зиму, за цей час він зміцніє і до весни буде мати потужну кореневу систему. Але якщо ви не встигли з осені посадити цей вид, то виберете озимі сорти, які мають нетривалий період дозрівання і підходять для весняного вирощування. Вашій врожаю не будуть страшні перепади температур і невеликі заморозки, адже цей вид морозостійкий.

Однак слід бути готовим до того, що збирати врожай доведеться трохи пізніше, і врожайність буде поступатися осінньої висадки.

Посаджені головки по весні будуть рівномірно сходити на грядці. Їм не страшні шкідливі комахи і захворювання.

На відміну від ярого виду, тут посадка відбувається не зубчиками, а цибулинами, які не щільно сформувалися і відрізняються своєю легкістю. Їх називають ще бульбами. Вони продаються в спеціалізованому магазині. Або можна залишити бульбочки з зібраного врожаю.

Для цього не відривайте стрілки рослини, і після їх дозрівання, можна збирати головки. При цьому рослина видаляється з грядки повністю. Одягніть тканина на суцвіття і помістіть в сухе і темне приміщення, щоб бульбочка остаточно дозріла. Для весняної посадки зберігайте їх при температурі +1-2 градуси, щоб вони пересохли.

Як тільки розтане сніг, можна приступати до підготовки грунту. Внесіть в неї добрива, адже за зиму вона виснажилася. Взрыхлите і сформуйте грядки. У теплих регіонах можна приступати до посіву вже в березні.

Найкращими сортами озимого часнику є:

 • Софіївський. Сорт середньостиглий, весь період вегетаційного росту займає 120 днів. Має великі головки, вага яких може досягати 100-120 грам. На смак гострий. Якщо правильно підготувати до зберігання, його термін може досягати до 6 міс;
 • Дубковський. Ранній сорт, який дозріває в середньому за 100 днів. Пускає стріли. Розмножується за допомогою бульбочок. Цибулини дрібні, середній вага 30-40 грам. Має слабкий імунітет до білої гнилі;
 • Зубреня. Ранній сорт, весь період вегетації займає до 90 днів. Невибагливий, але в теж час дуже урожайний. Головки середнього розміру 50 грам. Лусочка кремова, білосніжна. М’якоть щільна, з рожевим відтінком. Має гострий смак;
 • Башкирський 85. Сорт середньостиглий, пускає стріли. Головки середнього розміру, з фіолетовими лусочками. Відрізняється морозостійкістю і мало піддається бактеріальних захворювань;
 • Підмосковний. Популярний, середньостиглий сорт. Вегетаційний період 110 днів. Врожайність з квадратного метра може досягати 2 кг. Любить воду, тому його слід поливати щодня. Потребує періодичних добрива з вмістом азоту.

При весняної висадки потрібно стежити за тим, щоб земля не пересихала. Вчасно поливайте грунт, щоб уникнути засихання паростків. Треба полоти і рихлити грядки.

Бур’яни можуть забирати поживні речовини з ґрунту і перешкоджати зростанню цієї культури. При появі стрілок, краще їх прищипнути, щоб всі сили були спрямовані на зміцнення стебла і зростання головки часнику, формування зубців.

Для досягнення кращої врожайності озимого сорту можна вдатися до хитрощів. Щоб головка добре сформувалася, до висадки покладіть бульбу в холодильник. Краще використовувати нижню полицю. Попередньо оберніть бульбочку в мокру марлю або злегка закопайте у вологі тирсу. Так вони повинні зберігається 2-3 тижні. Таким чином ми створимо ефект зимівлі рослини.

Коли садити часник у відкритий грунт навесні

Термін посадки часнику в першу чергу залежить від двох факторів. Від регіону, де буде рости рослина і сорту. Він добре росте в різних смугах Росії, адже це морозостійка, багаторічна рослина, яка здатна пережити міцні морози.

Якщо ви плануєте садити його по весні, то віддавайте перевагу яровим сортам. Ви отримаєте хороший урожай в короткі терміни. Озимі сорти при такій висадці, як правило, направляють свої сили не на формування головки з зубами, а на зелені кущі. Вони гарні у вжитку в свіжому вигляді, додаючи в салати.

Садити у відкритий грунт можна відразу, як зійде сніг. Температура грунту стає вже вище +5 градусів, і її можна скопати. У Краснодарському краї В цей час припадає на березень місяць, у Підмосков’ї — середина квітня, а сувора Сибір і Урал — початок травня.

Ранній термін посадки пов’язаний з тим, що на початку зубчики будуть харчуватися талими водами, це допоможе їм сформувати гарну кореневу систему. Коли земля прогріється понад +10 градусів, почне рости наземна частина рослини. В цей час вже будуть виключені нічні заморозки і росток почне активний період вегетації.

Часник не любить рости довгий час на одному і тому ж місці. Тому періодично міняйте місце розташування грядок.

Відстань між рядами повинна бути близько 20-25 див. В ряду слід зробити невеликі лунки через кожні 5-10 см, залежно від сорту. У кожну ямку кладуть по 1 зубчику, гострим кінцем догори. Придавлювати його не треба. Злегка присипте землею і добре полийте теплою водою. Внесіть добрива з вмістом азоту. Перші паростки повинні з’явитися через 2 тижні.

Якщо є ймовірність заморозків, краще прикрити грядки поліетиленовою плівкою або шифером. Це допоможе зберегти паростки.

При осінньої висадки озимих сортів, грядку готують за пару тижнів. Посадка повинна бути зроблена мінімум за 30-40 днів до передбачуваних заморозків. В залежності від регіону цей період на вересень — жовтень місяць. Адже поки земля не промерзла, кожен зубчик повинен встигнути сформувати коріння, довжина яких складе близько 10 див. Занадто рано саджати не треба, тому що можуть з’явитися паростки і тоді вони вимерзнуть взимку.

Підготовка до садіння, догляд та особливості вирощування весняних сортів часнику у відкритому грунті

У кожної рослини є свої особливості у вирощуванні. Наприклад, наш сьогоднішній представник — морозостійка, вологолюбна і багаторічна рослина. Щоб рослині було комфортно, треба створити йому відповідні умови.

Зубчики часнику перед посадкою слід переглянути на наявність пошкоджень та хвороб. Так як вони росли на землі, є ризик, що захворювання збереглося і краще весь посадковий матеріал замочити в розчині марганцівки. Бульбочки не мали контакту з грунтом, тому у них не може бути захворювань. Не залежно від виду садивного матеріалу, для кращого вегетаційного періоду, у воду додайте кілька крапель активатора зростання. Це наповнить майбутні саджанці поживними речовинами і додасть сил.

У підготовлені грядки посадіть підготовлені зубчики. Поливати слід обережно, тонким струменем, щоб не розмити землю. Після висадки слід поливати часто, у цей період відбувається активне формування коріння і стебла рослини. Грунт не повинен пересихати і тріскатися. Воду для поливу готує заздалегідь, щоб вона отстоялась і не холодною.

Частота поливу скорочується, коли на стеблі з’явиться більше листя, це означає, що голівка стала формуватися. А ближче до збору врожаю, варто взагалі припинити полив.

Розпушування ґрунту здійснюється кожен раз після поливу. Це потрібно для того, щоб не порушити повітропроникність землі. Під час прополки видаляйте бур’яни, щоб вони не заважали зростанню часнику.

Підживлення добривами здійснюють в момент висадки зубчиків. В подальшому внести фосфорні поживні речовини через 14 днів. Вони допоможуть сформуватися голівці. А в липні за допомогою золи і фосфатних добрив ви допоможете зростання цибулини.

Надлишок добрив негативно позначається на рослині, з-за цього можуть пожовкне листя і знизити стійкість до захворювань.

Слідкуйте за кількістю стрілок, видаляйте непотрібні. Залишити потрібно тільки якщо ви плануєте вирощувати бульбочки. Інакше стрілки будуть виснажувати головки часнику, і врожай буде дрібним.

Відео про те, як виростити яровий часник

На додаток до всього сказаного вище, можна дізнатися ще ряд особливостей у вирощуванні ярих сортів цієї культури. Це стосується і самої посадки у відкритий грунт, поливу, освітлення, а також і того, коли збирати врожай і який посадковий матеріал краще залишити для наступного сезону.

Взагалі, краще всього на своїй ділянці вирощувати і ярий та озимий часник. У цьому випадку ви точно не залишитеся без врожаю. Якщо не вродить один, то виручить іншого.

Буває, що озимий дає слабкий урожай, і його практично не залишається, так як частина відразу ж відібрали для посадки на наступний сезон, а друга частина витрачена на заготовки. А тут дивишся через місяць настигне та ярий. Буде з чим зимувати. Адже і правда, китайський представник, завезений останнім часом в овочеві магазини і супермаркети за смаком зовсім не той!

Вирощуючи часник навесні, ви не тільки отримуєте задоволення від процесу, але й отримуєте корисний овоч, та до того ж запасаєтеся розсадою на наступний врожай. Його цілющі властивості допоможуть вам залишатися здоровим в будь-який час року.

Страви з них смачні і ароматні, і в заготовках без нього ніяк не обійтися! Так що вирощуйте його обов’язково. Він не примхливий і не вимагає якогось особливого догляду. І потрібен на кожній кухні.

Відмінних вам врожаїв!