Хвороби тепличних помідорів та їх лікування

Багато хто любить смачні, соковиті помідори. Дачники часто вирощують цю культуру на городах. Вони ростуть у відкритому грунті, так і в теплицях.

На жаль температурний режим не завжди дає можливість виростити їх в незахищеною середовищі. Адже як відомо, це дуже теплолюбива рослина, і воно боїться холодних температур і заморозків. Тому досить часто їх садять в теплицях.

Незважаючи на те, що ця рослина вважається невибагливим, можуть виникнути складності при вирощуванні. Важливо правильно підібрати сорт, який підходить для зростання у вашому регіоні. Слід віддавати перевагу болезнестойким видами. Але не привід відмовлятися від улюблених овочів, якщо вони не відрізняються стійкістю до захворювань.

Варто відзначити, що в тепличних умовах ризик розвитку хвороботворних організмів вище, тому що в ній менше циркуляція повітря. До того ж тепла температура є корисною для розмноження хвороботворних мікроорганізмів.

Давайте розглянемо часто зустрічають хвороби томатів, і які заходи треба вжити для їх усунення.

Чим хворіють томати в теплицях

Збір хорошого, якісного і здорового врожаю — це мрія будь-якого городника. Як же прикро стає, коли під час росту наших улюбленців, їх атакують шкідливі комахи, або кущ починає хворіти. Адже чимало праці вкладено в кожен зелений кущик.

Причин, за якими наші саджанці починають хворіти у теплицях, безліч. До одним з них відносяться:

 • насіння були спочатку заражені і перед посадкою їх не продезінфікували;
 • недолік сонячного світла, або його надлишок;
 • надлишок вологи у теплиці;
 • був не дотримано температурний режим;
 • атака комахами, яка в подальшому спричинила ряд хвороб.

Захворювання можуть бути грибкові, вірусні або викликані бактеріями. Якщо ви помітили які-небудь зміни на кущі або на плодах, слід негайно вжити відповідних заходів. Адже з’являється загроза залишитися без врожаю. Але щоб вилікувати наших зелених друзів, необхідно визначити, що недуга спіткала їх.

І нижче ми перерахуємо основні хвороби, на які хворіють томати.

Тютюнова мозаїка

Відноситься до вірусного захворювання. Джерелом зараження можуть бути насіння, або близрастущие овочеві культури. Захворювання досить стрімко розвивається і переноситься на інші кущі. Воно відрізняється хорошою переносимістю холодних і теплих температур.

Для нього характерні плями на листках, які можуть бути різноманітної форми і діаметра. Забарвлення їх сірий, надалі вони стануть горбами. Якщо не вжити заходів, стебло почне сохнути, що надалі приведе до загибелі всього куща. На плодах теж можуть виступати плями, тільки вони будуть зеленуватого відтінку. Всередині почнеться процес гниття і м’якоть стане чорного кольору. Такі помідори не можна вживати в їжу.

Якщо ви помітили даний недуга, в першу чергу, слід негайно ізолювати цю рослину, щоб обгородити здорові. Стебло необхідно зрізати, залишивши тільки здоровий втечу. Хворобливі, зрізані гілки треба спалити, адже через грунт теж може піти зараження. На місце зрізу нанесіть розчин перекису водню, або хлоргексидину для знезараження. На початкових стадіях добре допомагає карбофос. Це спеціалізований розчин, який допомагає в боротьбі з мікробами, і послужить в профілактичних цілях кущів, які розташовані поруч.

Листова цвіль

Інші назви кладоспориоз, або бура плямистість. Відноситься до грибкам.

Для його появи потрібна підвищена волога і тепла температура, комфортною для розмноження вважається + 25 градусів. Починає з’являтися, як правило, на томатах зі зниженим імунітетом на тлі перепаду температурних режимів. Поширюється як повітряним шляхом, так і переносником може бути будь-який предмет, у тому числі і садівник.

Збудник може перебувати в процесі сплячки довгий період, аж до 12 місяців. Навіть зимові заморозки і літня посуха не шкодять йому. Його особливостями є світлі плями, які починають виступати в період формування суцвіть. Надалі ці плями починають жовтіти і в кінці стають темно-коричневими, сухими і щільними. З часом ця листя почне опадати, і кущ стане в’янути через брак поживних речовин. Врожайність знизиться, плоди стануть дрібними або рослина взагалі загине.

Хорошими протигрибковими засобами є Поліху, Цинеб, Полірам. У них є докладна інструкція, в якій вказані в яких пропорціях розводити, і з якою періодичністю обробляти томати.

Рак томатів

Джерелом цієї недуги є насіння. Воно відноситься до не часто зустрічаються видами. Сприятливими умовами для цієї недуги будуть місця з підвищеною температурою і хорошою вологістю.

Свій прояв починає тільки в момент зростання плодів. На стадії росту розсади помітити його неможливо. Спочатку він починає атакувати стебло, з’являється незначна в’янення листя, яке можна сплутати з недоліком вологи в ґрунті. Якщо зрізати стовбур куща, то всередині будуть видні потемнілі смуги. На плодах у подальшому починають проявляються потемніння, які мають темний центр, а по колу білясті плями, їх розміри 3 — 4 мм. З попаданням зарази всередину овоча, він починає чорніти і з часом вони опадуть.

В даний час ще не вивели сорти, які будуть стійкі до даного захворювання. Для уникнення зараження, слід ретельно замочувати насіння в протимікробних розчинах. В період вегетаційного росту, розсаду можна обробляти для профілактики мідним купоросом чи оксихлоридом міді. Це створить додатковий захист від бактерій.

Некроз

Вражає серцевину стебла і пучки судин. Може піддадуться атаці будь-який сорт. Є вкрай небезпечною, тому що губить рослина повністю.

Хвороба може розвинутися через занадто близько насаджених кущів. Негативними факторами можуть бути холодні літні ночі, вологість. Або ж надлишок добрив, особливо з вмістом азоту. Цей фактор також може викликати схильність до атаки недуги.

Поразка рослини починається з маківки, спочатку піддаються в’янення молоді листки і пагони. Можуть на кінцях гілок з’являтися темні новоутворення, які будуть схожі на опіки. Наступною стадією буде прояв плям по всій довжині стебла. Вони будуть мати темний колір, ближче до чорного. Якщо зробити зріз, то відразу побачите порожнечі, які з’явилися всередині, в них утворюються безліч маленьких корінців.

Антракноз

Вражає плоди на стадії зростання і навіть в період зберігання. Зараження відбувається через грунт, йому можуть бути як сам кущ, так і ростуть на ньому овочі.

Збудник стійкий до холоду і може проникнути навіть через шкірку томатів. Починає активно проявляється в той момент, коли томат починає стадію дозрівання. Якщо плід вже дозрів, прояв настане через тиждень після зараження.

Його можна дізнатися за невеликим точках, в діаметрі 2 — 4 мм, які утворюються на шкірці по всьому овочу. Ці цятки мають сіре забарвлення, з часом вони ростуть і утворюють навколо себе вдавленную м’якоть, що в подальшому призведе до гнилі всього помідора.

Також цікаве:  Кращі сорти капусти з назвами, описом та їх характеристикою

Розвивається він на ґрунтах, у яких погана повітропроникність, надлишок глини. В таких ділянках накопичується багато води і відбувається розмноження негативних мікроорганізмів.

Коренева гниль

Патогенний грибок, який може атакувати кущ на будь-якому етапі вегетативного росту. Їх спори дуже легко можуть переноситися по повітрю, або дачними інструментами, або комахами.

За назвою очевидно, що цей гриб уражає початку коріння рослини. Але не думайте, що на наземній частині не буде його слідів. Через ураження кореневої системи, стебло починає виснажуватися, йому не вистачає сил для зростання і розвитку, він лягає на землю. При цьому знизу видно з’явилося плями, вони бурого відтінку. При зрізі видно колечка, вони червонуваті, за структурою починається розшарування куща на окремі нитки. При цьому листя також в’яне і темніє.

Ця зараза, як і багато інших, швидко розповзається. Видаліть хворі культури. Полив слід на якийсь час припинити. Кватирки або двері у теплицю тримати відкритою, щоб проникав повітря, грунт просихала. Обприскайте чагарники розчином фунгіцидної кошти. Для зміцнення можна внести речовини, сприятливо впливають на кореневу систему, такі як активатор росту.

Ботритис або сіра гниль

Шкідлива інфекція, яка починає вражати овочі в момент плодоношення. Може поширюватися за допомогою води, а також по повітрю.

Збудник проникає в рослину на місці пошкодження. Спочатку на втечу утворюються довгасті коричневі сліди, надалі вони починають покривати всі рослина. Вразивши кущ зсередини, гниль проявляється білим пухнастим нальотом на плодах і листках. Це виступають грибні спори, які пофарбовані в попелястий колір. Вода перестає надходити, і південна культура гине.

Проводите профілактичні обробки противомикозными препаратами. Топсин ефективний відносно цієї зарази, також можна використовувати обприскування з гамаиром та фунгіцидами.

Фомоз або бура гнилизна

У цієї хвороби є ще одна назва — фітофтороз, або фітофтора. Небезпечне захворювання, яке повністю знищують урожай. Проникає до куща через пошкоджені ділянки. На жаль, вражений фомозом кущ треба видаляти, його врятувати не вдасться. Але тим самим ви обережете інших красенів від цієї недуги.

Її джерелом служать насіння, які є носієм. Також дощі і вітер можуть поширити інфекцію. Ураження схильні плоди на будь-якій стадії дозрівання.

Проявляється у вигляді невеликого плями біля самої основи овоча. Потім гниль охоплює весь периметр плоду, поверхня змінює вигляд. Шкірка стає горбистою, утворюються вм’ятини — пікніди. Всередині вся м’якоть згниває і томат опадає.

Для профілактики розвитку гнилі, дотримуйтеся помірну вологість в теплиці, провітрюйте її. Розвитком грибної флори сприяє надмірне внесення добрив і поживних речовин, особливо це стосується азотних.

Борошниста роса

Відома багатьом дачникам грибкова інфекція. Починає свою дію після збору врожаю, в кінці літнього сезону.

Заражені нею помідори сильно слабшають. Бур’яни благотворно впливають на збереження грибка, і можуть атакувати молоді паростки. А це понесе збиток врожайності в цілому.

До її симптомів відноситься наліт, який покриває нижню сторону листа. Він має борошнисту структуру і білястий колір. Зверху на листі будуть жовтуваті плями. Якщо вчасно не вилікувати, то це призведе до некрозу куща.

Проводити дезінфекцію треба не тільки рослинам, але і теплиці в цілому. Адже на стінках також можуть залишатися мікроорганізми, які благополучно перенесуть зиму, і по весні атакують ваш новий урожай.

Біла плямистість листя або септоріоз

Піддає зараження великі площі. Відноситься до грибкам. Переносником може бути людина.

Ураження проявляються на листках у вигляді невеликих крапок, мають біло-коричневий колір. Якщо не почати лікування, вони почнуть збільшуватися в розмірі і кількості. В центрі можна побачити маленькі чорні пікніди. Стовбур набуває буруватий відтінок. Листя знизу незабаром опаде. Продуктивність буде дуже низька.

Любить теплу, комфортну температуру і підвищений вміст вологи. З цим шкідливим мікроорганізмом допоможе боротися хлорокис міді, бордоська рідина.

Аспермія

Вірус, який призводить до неправильного росту куща. Можна сплутати з огіркової мозаїкою. При цьому починає погано розвиватися основний стебло, і відбувається активний ріст бічних пагонів.

У народі такий кущ називають волохатим або бессемянным. Всі пазухи і пагони виходять недорозвиненими. Вгорі листя дрібніє, її платівки піддаються деформації і асиметрії. За зовнішнім виглядом вони зморщені, забарвлення мозаїчний. На пагонах квіти зрощені, з маленькою кількістю зав’язі. І як наслідок, плоди на таких рослинах виростають дрібні, без насіння, непривабливої форми.

Її активними розповсюджувачами є різні комахи, особливо тля. Але і квіти можуть бути носіями, особливо айстри і хризантеми. Тому в теплиці не рекомендується одночасно вирощувати нашу культуру з квітами.

Вершинна гниль

Є не інфекційним захворюванням. Поява пов’язана з нестачею кальцію.

Ураження плода пов’язано з тим, що для зростання стає недостатньо кальцієвих солей. Більш сильно відчуває нестачу вершина овоча, і саме з неї починається процес гнилі, спочатку у вигляді невеликого водянистого плями. Якщо не вжити заходів, то на ньому з’являться різні бактерії, які ускладнюють процес і зіпсує цілком овоч. При чому гнилі піддається відразу вся кисть, а не один томат.

Недолік кальцію може викликати підвищений вміст кислоти в ґрунті. Недостатнє вологовміст ґрунту, або полив холодною, неотстоявшейся водою.

Використовуйте кальцій в добривах для усунення верхівкової гнилі. Також можна розводити крейди у воді і поливати кущі, це також підживить їх.

Відео про те, як визначити по листю хвороби томатів

У цьому відео автор ролика розповідає, як визначити по листю небезпечне захворювання придбали томати, або ж поки побоюватися немає причини.

А також досвідчений садівник дає поради щодо такого питання, як не допустити на рослинах виникнення і поширення різних грибкових захворювань. Відео корисне і кожному починаючому садівникові буде цікаво його переглянути.

Ми вже не в перший раз використовуємо відео цього автора. Його врожаї завжди вражають уяву і у нього завжди є чому повчитися.

Тому і ми будемо вчитися, щоб не допустити виникнення хвороб на наших помідорних кущах.

Чому жовтіє листя помідорів

Здоровий кущ томатів володіє насиченим зеленим листям. Але раптом у ваших красенів почала проступати жовтизна. Це тривожний дзвіночок про те, що рослина щось не влаштовує.

Причин може бути кілька.

 • Наявність шкідників в землі, які можуть живитися корінням. До таких відносяться капустянка, дротянка та інші;
 • Томати зазнали захворювань. При деяких видах, основними симптомами є саме пожовкла листя, тому потрібно визначити тип хвороби і провести необхідні заходи по її усуненню;
 • Неправильний полив. Він повинен бути помірний і по мірі необхідності. Після кожного поливу обов’язково розпушуйте грунт, створюючи дренажний ефект;
Також цікаве:  Багаторічні айстри — назви сортів, особливості посадки і догляду

 • Виснаження грунту. Можливо ваші улюбленці хочуть отримати різні добрива і живильні речовини, які необхідні їм для здорового і міцного зростання. Віддавайте перевагу азотистих і фосфорним речовин. Але не перестарайтеся;
 • Надлишок вологи в теплиці. З-за цього може початися гниття кореневої системи, що призведе до порушення живлення всього рослини. Не забувайте провітрювати теплицю.

Тут важливо вірно визначити причину жовтизни, і відразу вжити заходів для її усунення. Тоді це не завадить вирощування врожаю.

Можливі причини скручування листя у томатів

Якщо під час росту томатів, ви стали помічати, що листя стали піддаватися скручування, не варто залишати без уваги. Слід з’ясувати причину, і ліквідувати цю недугу.

Часто буває, що скрученность говорить про неправильному догляді за культурою. Але не треба відкидати й інші можливі варіанти.

 • Полив. Найчастішою і простий причиною є нестача вологи в грунті. Адже полив здійснюється до вечора, а протягом дня було сонячно і спекотно. І рослини просто починають в’янути.
 • Корінь. Тут слід виключити гниття, яке могло виникнути за великої вологості. Якщо ви не так давно пересаджували розсаду, могло статися пошкодження кореневої системи, і потрібен час для адаптації. Все прийде в норму, після відновлення наявних пошкоджень.
 • Пасинкування. При формуванні куща відбувається видалення частини стебла, у зв’язку з цим порушується живлення відростка. Для прискорення відновлення функції проведіть підгодівлю культури, використовуючи мінеральні поживні речовини.

 • Захворювання й шкідливі комахи. Якщо догляд здійснюється правильно, можлива причина скручування може бути в захворюванні або атаці томату комахами. По ряду симптомів слід визначити вид паразита і усунути його.

Зверніть увагу, у всіх кущів листи зазнали скрутки. При паразитів, як правило, поширення відбувається поступово, починаючи з декількох кущів.

Шкідники, що викликають хвороби

Комахи необхідні рослинами, вони безперечно приносять користь, допомагають запиленню. Але є і такі види, які завдають непоправної шкоди. Вони можуть повалити небезпеки кореневу систему, наземну частину, а також плоди.

Незважаючи на те, що теплиця є закритим простором, страждають помідори від шкідників і в ній.

 • Дротянки. Небезпека для коренів і верхньої частини культури представляють такі невеликі гусеничики. Вони наносять пошкодження коріння, в наслідок цього порушується харчування. З’являється жовтизна на листках, рослина починає чахнути, поступово приводячи його до загибелі. Ефективним засобом боротьби з ним є Базудин.
 • Білокрилка. Літаючі, білі, маленькі комахи. Їх розмір становить 1 — 2 мм. Вони харчуються соками листя. У процесі поїдання, на зворотному боці вони залишають білястий наліт, який призводить до розмноження різних грибків. До того ж є переносниками вірусних захворювань. Знищити їх можна за допомогою хімічних розчинів Актеллика, Фосбецида і Пегаса.

 • Капустянка. Великий шкідник, який згризають кореневу систему. Його розміри становлять 4 — 5 см. Колір тільця коричневий, потужні лапки. Визначити його присутність можна за в’янення куща. Злегка потягніть за стебло, коріння були з’їдені, то він з легкістю висмикнеться з грунту. Вона відкладає овальні яйця поблизу коренів, якщо підкопати землю, ви натрапите на них. Позбавиться від неї можна народними методами і такими засобами, як Медветокс, Грім.
 • Бавовняна попелиця. Її ще називають баштанної. Вона має різне забарвлення від світло до темно — зеленого, навіть ближче до чорного. Розміри її крихітні 1 — 2 мм. Селиться на гілках і листю. Провокує розвиток вірусних хвороб. Може з’явитися від неякісного насіння, зараженого грунту. У теплих, тепличних умовах самки починають активно розмножуватися. З’являються цілі сімейства бахчевого шкідника. Фосбециды допомагають знищити колонії, обробити треба не тільки кущ, але й грунт.

 • Колорадський жук. Ми звикли до того, що цей шкідник любить картоплю, але це не так. До його улюблених страв відносяться також і помідори. Він поїдає всю зелень, і рослина виснажується, що призводить до загибелі. Дізнатися його просто, на спинці у нього красуються біло-чорні смужки, а личинку рудого кольору, вкриті точками. Він дуже стійкий до хімічних розчинів. Дієвим способом є щоденний огляд і збір жуків, личинок в бутель з водою. Йому не подобається часник, його рекомендується висадити між грядками.

Для того, щоб знизити ризик атаки шкідливих жучків, вибирайте сорти, які мають підвищену стійкість до них. І періодично проводите профілактичний перегляд, щоб виявити і усунути проблему.

Лікування томатів народними засобами

У магазині продаються різні засоби боротьби з хворобами та комахами. Вони безсумнівно володіють високою ефективністю. Але крім користі, вони можуть негативно позначатися на здоров’ї людини, адже склад їх синтетичний.

Альтернативою в цих випадках є народні способи боротьби. Вони екологічно чисті і не завдадуть шкоди рослині і людям.

У боротьбі з білокрилка вам допоможе такий відомий овоч, як часник. Необхідно приготувати настій з цього пекучого одного. На склянку зубчиків береться 10 літрів води. Розбавити його невеликою кількістю марганцю і розпорошити на зелені верхівки помідорів.

Від капустянки врятують такі підручні засоби, як олія і яєчна шкаралупа, яку треба помолоти. Такий дует смертоносним позначиться на ній. Також відмінному засобом буде настій лушпиння цибулі. Для цього протягом 4 — 5 днів треба дати постояти 500 грам лушпиння в 5 літрах води. Полив зробити після буденного, вечірнього.

Непоганим засобом для лікування різних видів мозаїки служить звичайне коров’яче молоко. Як відомо, у молочній продукції містяться корисні мікроорганізми і бактерії. Для дезінфекції в нього потрібно додати розчин йоду, і цією сумішшю обприскати кущі. Пропорція потрібна така, на 1 літр коров’ячого молока потрібно 10 крапель йоду, добре змішати і вилити в підготовлену відро з 10 літрами води. Обприскати треба кілька разів, з періодичністю в тиждень.

Мідь теж допомагає в боротьбі з патогенними мікроорганізмами. Насичений міддю кущ зможе вистояти від грибкового фітофтора. Для цього дріт, діаметром 1 — 2 мм, що містить мідь необхідно очистити до блиску, порізати невеликими шматочками по 2 див. Вставити її треба акуратно в сам стебло рослини, від землі відступивши 5 див. Відбудеться насичення соків мідними іонами, які поширюються по всій рослині, тим самим знищивши наявних збудників інфекцій.

Також цікаве:  Цибуля севок — назва сортів та їх опис

Застосовуючи підручні засоби, ви отримаєте не менш хороший засіб проти шкідників. При цьому заощадите сімейний бюджет. А головне будете впевнені, що ваш урожай буде натуральним, без хімії.

Лікування синтетичними засобами і хімікатами

Народні методи гарні в лікуванні овочевих культур. Але деякі шкідники володіють імунітетом, і витравити їх можна тільки синтетичними засобами. На сьогоднішній день існує велика різноманітність хімікатів, розчинів.

При лікуванні намагаються мінімізувати наносимый шкоду томатам, щоб плоди не вбирали хімічні елементи і були безпечні для оточуючих.

Існують різні способи боротьби: агротехнічні, механічні та хімічні.

 • Агротехнічний. Суть її в тому, щоб висаджувати поруч з рослиною, яке треба захистити, іншого — здатне відлякати шкідників. Так, наприклад, посадивши часник, ви обгородіть томати від атаки колорадського жука. А додавання вапна в грунт, не дасть проволочнику влаштуватися в цьому місці.
 • Механічний. Полягає у проведенні дезінфекції садивного матеріалу перед посівом. Ще належить ручний збір комах з кущів, викопування личинок з грунту.

 • Хімічний. Є найпоширенішим. Він включає в себе обробку хворих саджанців отрутохімікатами, які називаються пестицидами. Вони бувають різні, потрібно обирати препарат з визначеним чинним речовиною проти конкретних захворювань. Препарати, які містять фунгіциди, створені для боротьби з грибковими збудниками. Інсектицидні спрямовані на знищення шкідливих комах, вражаючих зелень. Препарати випускають у різних формах: у вигляді розчину емульсій, порошку, гранул. Спосіб приготування і частота застосування вказана на докладній інструкції купується речовини.

Вибирати яким методом боротися з атакою шкідників залежить від ситуації. В деяких випадку обійтися без хімічної обробки неможливо. Інакше ви втратите майбутній урожай.

Таблиця найбільш частих хвороб томатів та профілактичні заходи боротьби з ними

Для вашої зручності, в нижчеподаній таблиці наведено найбільш часто зустрічаються хвороби нашої південної культури.

На дачі не завжди надається можливість скористатися інтернетом. Роздрукуйте цю пам’ятку, хай вона у вас зберігається. Маленька шпаргалка доведеться до місця, коли немає можливості знайти потрібну інформацію.

Як посадити помідори, щоб вони не хворіли

Для того, щоб убезпечити наші саджанці від різних хвороб, треба не тільки добре доглядати за ними, але правильно висадити в теплиці.

Обов’язково обробіть насіння перед посадкою, адже вони можуть містити патогенні мікроорганізми, які знаходилися в сплячці. Для цього підійде розчин марганцівки, концентрація 1 %, 20 — 30 хвилин замочування буде достатньо.

Грунт має бути добре удобрений, внесені поживні речовини. За 24 години до висадки, саджанці пролийте марганцівкою і бордоською рідиною. Це послужить профілактичним заходом для кореневої системи.

Грядки розташовуйте зі східного до західного боку. Таким чином, світлолюбні улюбленці будуть отримувати достатньо сонячного тепла. Лунки робіть на відстань щонайменше 30 см, між грядками — 50 див. Якщо гілляста рослина і високоросла, збільшіть дистанцію.

Вчасно проводьте видалення бур’янів, вони часто є збудниками захворювань. Потім розпушуйте грунт, і робіть мульчування. Можна використовувати тирсу, солому, торф. Це допоможе зберегти вологість, і не дасть вирости новим бур’янам.

Намагайтеся спостерігати за рослиною, придивлятися, адже найчастіше вона сама говорить про те, що йому необхідно. А нам лише треба слідувати вищенаведеним рекомендаціям і чекати багатого врожаю.

Сорти помідорів для теплиць, стійкі до фітофтори і іншим хворобам

Вибираючи томати, спирайтеся не тільки на зовнішній вигляд і смакові якості. Потрібно враховувати болезнестойкость сорти, адже навіть правильний догляд не дає гарантії, що мікроорганізми не підданий атаці ваших красенів.

Досить частим недугою для пасльонових є фітофтороз. Цей гриб надзвичайно заразний, перші ознаки на аркушах проявляються через 3 дні, у вигляді бурих невеликих плям, незабаром з сірим пухнастому нальотом. Це і є грибні спори. В умовах гарної вологості, воно починає атакувати весь кущ. Зараза може з’явиться відразу на плоді, спочатку це буде невеликий темний осередок, який почне розповзатися і поглине всю вільну поверхню.

Бура гнилизна здатна пережити зиму, почати атаку вона може при температурному режимі від +5 до +26 градусів. Вона поширюється по повітрю, і переноситься разом з грунтом.

В наш час агрономи змогли створити гібридні сорти помідорів, які мають імунітет до цього недугу. До них відносяться в основному ранні та середні за терміном дозрівання рослини.

 • Персей. Володіє хорошою врожайністю. Перевірений багатьма садівниками сорт. Є раннім, дозрівання відбувається через 120 днів, з моменту появи паростків. Низькорослий, не вище 60 — 70 див. На гілці формується до 5 середніх красенів. За забарвленням вони насичено-червоні, з зеленим відтінком у підніжки. Шкірка щільна, форма плоскокруглая.
 • Резонанс. Врожай збирають на 100 день після сходів. Кущ гіллястий, з необмеженим ростом, в середньому близько 150 див. Плоди великі, масою 300 грамів кожен. Смакові якості відмінні, у застосуванні практичні, тому що підходять для різних цілей. Стійкість до захворюваннями дуже хороша.

 • Тетяна. З моменту вегетації плоди червоніють через 100 днів. Середній їх вага 150 — 200 грам. Форма правильна, кругла. Шкірочка середньої щільності м’якуш не пухка, соковита. Стійкі до фітофтори і розтріскування. Потребує підв’язування, розміри рослини досягають 100 см, ветвистость на середньому рівні.
 • Огородник. Супер раннього періоду дозрівання. Висота куща може варіюватися від 70 до 120 див. Плоди приносить протягом тривалого часу, врожайність в першу хвилю вище та крупніше, середній вага 250 грам. Вони мають світло — червоний колір, насіння мало, смаку властива незначна кислинка, яка додає родзинку цього виду.
 • Новорічний. Святкове назва обумовлена здатністю до тривалого зберігання. При належній температурі, вони можуть пролежати до січня місяця. При цьому, зірвавши зелені, недоспілі овочі, через деякий час у темному контейнері, вони стануть червоними і дуже смачними. Кущ досягає висоти 150 см, дозріває довго, червоніти томати будуть через 140 днів після вегетаційного росту. Має велику, насичено — зелене листя.

Звичайно, це не може дати повної впевненості, що ви зустрінетеся з бурою гниллю. Адже на її розвитку впливають і природні чинники. Не забувайте обробляти, і дезінфікувати садовий інвентар і саме тепличне споруда. Однак, дотримуючись рекомендацій, і часом оглядаючи кущі, ви мінімізуєте ризики.

Не сумнівайтеся, що ваша турбота і належна увага до південної культури, подарує вам прекрасний урожай. Якого вистачить, щоб насититися вітамінами, і залишиться для домашніх заготовок на довгий зимовий період. Гарних вам помідорів!

І всього доброго!