Дамлама – овочі, тушковані з м’ясом у власному соку. Рецепт узбецької кухні

Раніше, коли ми жили в Узбекистані, з настанням сезону овочів, завжди готували дуже смачне блюдо узбецької кухні, з цікавим назвою дамлама(дімляма). Проте називали це блюдо ще і басма. Не можу сказати з точністю чому одне і те ж блюдо називалося по-різному. Хоча і цікавилася цим питанням.

Хтось казав, що різниця все ж існує. Нібито при приготуванні дамламы м’ясо злегка обсмажують, а при приготуванні басми все готується у власному соку, без попереднього обжарювання. Було також і інша думка, що назва залежало від місця, де його готували.

Як би там не було, я завжди готувала цю страву під назвою дамлама. Так його називають в Самарканді, де я жила. Таким і пропоную його приготувати сьогодні. Тим більше, що «дамлама» — дослівно «приготоване на пару». А ми і будемо готувати її як раз на пару.

Дамлама — це класичне блюдо узбецької кухні. Таке ж, як плов, шурпа або лагман. Це найулюбленіша страва у узбецького народу. Готують його весь сезон, поки є свіжі овочі. А зараз, коли купити свіжі овочі не проблема круглий рік, то і готують його також.

Як вже видно з назви рецепта, готується воно з овочів і м’яса. Причому овочі використовуються абсолютно будь-які. Так як готують це блюдо з давніх часів, спочатку готували його з м’яса, цибулі, моркви і ріпи. Картоплі, баклажанів, перцю та помідорів в ті часи в Узбекистані ще і в помині не було. Це вже потім вони стали поступово культивуватися.

damlama

Так само поступово нові овочі стали додаватися в дамламу. І зараз це блюдо дуже багата овочами. Я її люблю готувати по-максимуму, використовуючи всі наявні по сезону овочі. Але це ні в якому разі не є догмою. Овочі можна брати ті, які захочете. Їх кількість також можна варіювати. З того набору продуктів, що подано нижче, готується повний казан на 5-6 літрів. Тобто десь на 6-7 повноцінних порцій.

У мене сьогодні гості, і тому я готую повний казан. Якщо Ви готуєте на менше число, то просто зменшіть кількість інгредієнтів.

Варіантів приготування дамламы безліч. Овочі завжди використовуються по сезону. І завжди їх можна брати різні. Так, в осінній період, картопля цілком замінюється айвою. Звичайна капуста — кольоровий. Замість яблук використовуються абрикоси, або інші фрукти. А взимку, коли помідори вже не такі соковиті, можна замінити на томатну пасту. Готувати його можна як з м’ясом, так і без нього. А також використовувати куряче м’ясо і рибу.

Готується це блюдо дуже легко. Напевно важко знайти ще таке ж, яке було б приготувати легше, ніж це. Також потрібно віддати йому належне в тому, що незважаючи на простоту і легкість приготування, воно виходить дуже смачним і корисним.

  • По-перше, ні м’ясо, ні овочі не обсмажуються.
  • По-друге, використовується мінімум масла.
  • По-третє, готується практично на пару.
  • По-четверте, страва швидше гаситься, ніж вариться. А значить зберігається більше вітамінів і корисних речовин.
  • По-п’яте, під час всієї варіння зовсім не додається ніякої рідини. Страва готується у власному соку.

Тобто, напевно, Вам вже захотілося приготувати дамламу. І правильно! Тим більше. що в магазинах просто достаток овочів. Як раз для нашого страви. Я сьогодні сходила на ринок і купила всі овочі, які побачила. Давайте подивимося, з чого ми будемо сьогодні готувати, і що з цього вийде.