Фруктоза – калорійність, корисні властивості і протипоказання

Фруктоза: що це таке, склад, калорійність? У чому користь і шкода фруктози, як її правильно вживати

Фруктозою називається моносахарид, який має найбільш виражений смак, ніж звичайний цукор.

Вона міститься у вільному вигляді у всіх фруктах, ягодах і деяких овочах, роблячи їх солодкими на смак.

Також її можна придбати в магазинах і використовувати як цукрозамінника.

Фруктоза: склад, калорійність, як застосовують

Фруктоза складається з молекул вуглецю, водню і кисню.

Найбільше фруктози міститься в меді, також вона є у винограді, яблуках, бананах, грушах, чорниці та інших фруктах і ягодах. Тому в промисловому масштабі кристалічну фруктозу отримують з рослинної сировини.

Фруктоза має досить багато калорій, але все ж, трошки менше, ніж у звичайного цукру.

Калорійність фруктози становить 380 Ккал на 100 г продукту, в той час як цукор має 399 Ккал на 100 р.

У вигляді піску фруктоза застосовується не так давно, так як її складно було добувати. Тому вона прирівнювалася до лікарських засобів.

Застосовують цей природний замінник цукру:

– в якості підсолоджувача при виробництві напоїв, випічки, морозива, джемів і ряду інших продуктів. Також застосовується в цілях збереження кольору і яскравого аромату страв;

– при дієтах, як замінник цукру. Людям, охочим схуднути або страждаючим такими захворюваннями, як цукровий діабет, дозволяється вживати фруктозу замість цукру;

– під час фізичних навантажень. Фруктоза згорає поступово, не викликаючи швидкого підйому рівня цукру в крові, що сприяє накопиченню глікогену в м’язових тканинах. Тим самим організм рівномірно забезпечується енергією;

– в медичних цілях, як лікарський препарат у випадках ураження печінки, дефіцит глюкози, глаукомі, гострому отруєнні алкоголем.

Застосування фруктози досить велике і поширене. Про її корисні і шкідливі властивості вже багато років сперечаються провідні вчені багатьох країн.

Однак, існують доведені факти, з якими вже не посперечаєшся. Тому ті, хто хоче включити фруктозу в свій щоденний раціон, повинні ознайомитися з усіма плюсами і мінусами її вживання.

Фруктоза : у чому користь для організму?

Фруктоза – замінник цукру рослинного походження.

Її вплив на здоров’я людини достатньо жорстке і м’яке порівняно зі звичайним цукром.

Також цікаве:  Горохова каша - корисні властивості і протипоказання

Фруктоза найбільш корисна в своєму природному вигляді. А це тому, що застосовуючи фруктозу в натуральному вигляді, вживаються та рослинні волокна, які є якоюсь перешкодою, який контролює функцію засвоєння цукру і допомагає уникнути появи надлишок фруктози в організмі.

Для хворих цукровим діабетом, фруктоза – вірний джерело вуглеводів, так як вона не збільшує рівень цукру, тому що всмоктується в кров без допомоги інсуліну. Завдяки вживання фруктози, таким людям вдається домогтися стабільного рівня цукру в організмі. Але застосовувати її можна тільки посоветовшись з лікарем.

Помірне вживання фруктози сприяє зміцненню імунітету організму, зниження ризику утворення карієсу і інших запалень в ротовій порожнині.

Цукрозамінник допомагає печінці перетворювати спирт в безпечні метаболіти, повністю очищаючи організм від алкоголю.

Крім цього фруктоза добре справляється з симптомами похмілля, наприклад, з головними болями або нудотою.

Фруктоза володіє прекрасним тонізуючим якістю. Вона забезпечує організм великим обсягом енергії, ніж звичний всім цукор. Моносахарид нагромаджується в печінці у вигляді основного запасного вуглеводу, званого глікогеном. Це допомагає організму швидко відновитися після навантажень. Тому продукти, що містять цей замінник цукру, дуже корисні людям, які ведуть активний спосіб життя.

Цей моносахарид практично не викликає алергічну реакцію. Це рідкісний випадок. Якщо вона виникає, то переважно у грудних дітей.

Фруктоза – відмінний природний консервант. Вона добре розчиняється, має властивість зберігати вологу, і з її допомогою прекрасно зберігається колір страви. Саме тому цей моносахарид застосовують для приготування мармеладу, желе та інших подібних продуктів. Також страви з нею залишаються свіжими довше.

Фруктоза : у чому шкода для здоров’я?

Принесе фруктоза організму шкоду або користь, повністю залежить від її кількості. Фруктоза не приносить шкоди, якщо її вживання буде помірним. От якщо нею зловживати, то можна зіткнутися з проблемами зі здоров’ям.

Можуть виникнути:

– порушення в ендокринній системі, збій обміну речовин в організмі, що може привести до виникнення надмірної ваги і в кінцевому рахунку до ожиріння. Фруктоза має властивість швидко засвоюватися та перетворюватися виключно в жир. До того ж людина, яка безконтрольно вживає цей цукрозамінник, постійно відчуває голод, що і змушує його приймати все більше і більше їжі;

Також цікаве:  Гарбузовий сік - корисні властивості і протипоказання

– збої в нормальному функціонуванні печінки. Можуть з’явитися різні захворювання, наприклад, виникнення печінкової недостатності;

– захворювання серця і судин, в тому числі і на головний мозок. Вони можуть виникнути внаслідок того, що фруктоза може збільшити рівень холестерину в крові і підвищити вміст ліпідів. З-за навантаження на головний мозок у людини можуть виникнути погіршення пам’яті, втрата працездатності;

– зменшення засвоєння міді організмом, що заважає нормальному виробництва гемоглобіну. Дефіцит міді в організмі загрожує розвитку анемії, крихкості кісток і сполучних тканин, безпліддя та інших негативних наслідків для здоров’я людини;

– дефіцит ферменту фруктозодифосфатальдолазы, що приводить до синдрому непереносимості фруктози. Це дуже рідкісне захворювання. Але буває так, що людині, одного разу переборщившему з фруктозою, доводиться назавжди відмовитися від улюблених фруктів. Людям з таким діагнозом цей цукрозамінник ні в якому разі не можна вживати.

Як видно з вищесказаного, фруктоза не є абсолютно здоровою добавкою до їжі.

Для вагітних і годуючих мам: шкода і користь фруктози

Жінкам, що знаходяться в цікавому положенні, корисно споживати фруктозу тільки в природному вигляді, тобто з ягодами і фруктами.

Навряд чи жінка зможе з’їсти таку кількість фруктів, яке призведе до надлишків фруктози в організмі.

Також вагітним жінкам рекомендують фруктозу для того, щоб полегшити токсикоз у першому або третьому триместрі вагітності і поліпшити загальне самопочуття майбутньої матусі.

Сахарозаментель, отриманий штучним шляхом, застосовувати під час вагітності не можна. Надлишковий вміст його в організмі може викликати неприємні наслідки для здоров’я як матері, так і малюка.

Годуючим мамам фруктоза не заборонена, навіть корисна, на відміну від звичайного цукру.

З її допомогою коригуються можливі порушення вуглеводного обміну. Також фруктоза допомагає молодим мамам впоратися з надмірною вагою, фізичними навантаженнями і нервовими розладами після пологів.

У будь-якому випадку рішення вагітної або годуючої жінки перейти на цукрозамінник повинно бути узгоджене з лікарем. Самостійно таке рішення приймати не можна, щоб не завдати шкоди майбутньому потомству.

Також цікаве:  Кокос - калорійність, корисні властивості і протипоказання

Фруктоза для дітей: корисно чи шкідливо

Практично всі маленькі діти люблять солодощі. Але знову ж таки, все добре в міру. Діти швидко звикають до всього солодкого, тому краще всього обмежувати їх вживання фруктози.

Корисніше всього, якщо малюки будуть споживати фруктозу в натуральному вигляді. Фруктозу, отриманий штучним шляхом, давати дітям не рекомендується.

А малюкам до року фруктоза взагалі не потрібна, так як дитина отримує все необхідне разом з молоком матері. Давати малюкам солодкі фруктові соки не слід, інакше може знизитися засвоєння вуглеводів. Це порушення може викликати кишкові кольки, безсоння і плаксивість.

Допустимо вживати фруктозу дітям, які страждають на цукровий діабет. Головне дотримуватися добову дозу – 0,5 г на 1 кг маси тіла. Передозування може тільки посилити захворювання.

Крім того, у маленьких дітей, безконтрольно вживають цей цукрозамінник, може виникнути алергічна реакція або атопічний дерматит.

Фруктоза: шкода чи користь для тих, що худнуть

Фруктоза – один з найпоширеніших продуктів, що застосовуються при дієтичному харчуванні. Прилавки з дієтичними продуктами просто ломляться від солодощів, при виготовленні яких додається фруктоза.

Лікарі-дієтологи радять замість цукру вживати саме фруктозу. Але вона може допомогти схуднути, так і навпаки привести до появи надмірної ваги.

Користь цього моносахариду для людей, бажаючих схуднути, в тому, що він не викликає швидкого викиду цукру в кров. До того ж, фруктоза значно солодша звичного всім цукру, тому істотно менше витрачається.

Але вживання фруктози худеющими також має бути в міру. Велика кількість цього замінника буде тільки допомагати жирової тканини рости все більше і більше, до того ж і швидше.

Фруктоза блокує відчуття насичення, тому людина, часто вживає цей цукрозамінник, постійно відчуває почуття голоду. В результаті цього продуктів споживається ще більше, що неприйнятно для дієти.

Так який же висновок з усього вищесказаного? Ніяких конкретних протипоказань і заборон на вживання фруктози не існує.

Єдине, необхідно завжди пам’ятати, що використання цього цукрозамінника має бути помірним.