Гливи – калорійність, корисні властивості і протипоказання

Гливи: користь і шкода найпоширеніших грибів. Калорійність глив і їх корисні властивості для організму

Гливи являють собою тип лікарського гриба.

Часто користь глив розкривається у вигляді смачних страв і в якості дієтичного компонента.

Проте в різних медичних методиках корисні властивості глив застосовують для лікування ряду абсолютно різних захворювань (аж до ВІЛ).

Гливи: як їх застосовують

Науковий термін глив – Pluroteus. Вперше гливи культивували німці під час Першої світової війни. Ці гриби зіграли велику роль у воєнний час, не даючи загинути від голоду. Гливи широко поширені в тропічних і помірних лісах на різних континентах. Печериці вирощують у Китаї, Індії, Ірані, і багатьох країнах Європи.

Ці гриби ростуть на мертвій деревині кластерами, мають білуватий або сіруватий колір. Капелюшок їх може бути діаметром від 5 до 25 сантиметрів. Привабливість цих грибів для підприємців полягає в тому, що гливи ростуть цілий рік, їм не потрібні спеціальні умови, і рости вони можуть на соломі, бавовні, коноплях, відходи від виробництва кави, паперових виробах і практично на будь-якому іншому висушеному целюлозний матеріалі.

Гриби гливи застосовують найчастіше у корейської і китайської кухні, але і в наших широтах отримують все більшу популярність. При правильному приготуванні гливи корисні для здоров’я і приємні на смак, з м’ясистою і одночасно ніжною консистенцією. Грибочки є відмінним доповненням до будь-якого макаронному страви, печені, піці, рагу або супу-пюре, а в поєднанні з омлетом та іншими стравами з яєць гливи максимально розкривають свій смак.

Корисний склад глив

Ці гриби також відомі своїми корисними властивостями. Гливи містять велику кількість ловастатину, який ефективно знижує рівень холестерину в крові. Крім того, склад глив захищає від атеросклерозу і підвищує імунітет.

Гливи багаті вітаміном С, групи В і білком. Текстура м’якоті глив ніжна і м’яка. Глива містить більшість мінеральних солей, необхідних організму людини. Вміст кальцію, фосфору і заліза в вешенках вдвічі перевищує вміст їх в яловичині, свинині і курятині. Вітаміну B3 (нацина) в вешенках в 5-10 разів більше порівняно з будь-яким іншим овочем.

Одна порція глив в складі містить (у відсотках від рекомендованої денної норми для людини):

Також цікаве:  Фініки - калорійність, корисні властивості і протипоказання

• 20% рибофлавіну, або вітаміну В2 для людини. Рибофлавін сприяє ефективному засвоєнню організмом вітаміну В6;

• 25% нацина (вітаміну В3);

• 6% вітаміну В6;

• 13% пантотенової кислоти, або вітаміну В5;

• 8% тіаміну (вітаміну B1).

• 12% міді, фосфору і калію, мінералів, які допомагають накопичувати і розподіляти енергію по організму;

• 7% заліза;

• 5% магнію і цинку.

Користь глив в калорійності

У 100 грамах міститься 89 грам води, всього 0,4 грама жиру і 3,3 грама білка.

Калорійність глив – всього 33 ккал. Одна маленька (15 грам) глива містить 5 кілокалорій, а в великому гриба вагою до 148 грам – 46 ккал.

Користь глив в тому, що в їх сухому залишку кількість білка досягає 30%, і він максимально схожий з тваринним білком. Гриби можуть бути поживним продуктом в щоденному раціоні для людей всіх віків, і навіть зменшувати рівень холестерину. Для людей з гіпертонією, ожирінням і діабетом, завдяки калорійності глив, вони підходять в якості становить дієти з низьким вмістом натрію, калію, крохмалю і жирів.

Гливи: у чому користь для організму?

Протягом тисяч років гливи використовували в якості кулінарної та лікарського інгредієнта. Вони мають багату історію в традиційній китайській медицині, використовуючись вже більше 3000 років, зокрема, як тонізуючий засіб для імунної системи. Ці сірі, скромні на вигляд, грибочки, наділені унікальним набором корисних речовин.

Антиоксидантні властивості

Гливи містять ерготіонеїн унікальний антиоксидант, що продукується виключно грибами. Вчені довели, що гливи володіють корисними антиоксидантними властивостями, які захищають клітини організму. Перевага в тому, що навіть після варіння глив рівень эрготионеина в них не знижується.

Користь глив для підтримання імунної системи

Гриби є лише плодом міцелію – мережі ультратонких волокон, сплетених у неправдиву тканина. Запорука їх стійкості – амінокислотні з’єднання, що секретують антибіотики. Ці види природних антибіотиків надзвичайно ефективні при боротьбі з господарями вірусів, бактерій і паразитів. Регулярне споживання глив в їжу надає сильний антибактеріальний і імуностимулюючий ефект.

Протиракові властивості глив

У 2008 році були проведені дослідження, в ході яких підтвердилося, що екстракт глив пригнічує розвиток і метастазування раку молочної залози і раку товстої кишки у людини, зокрема, шляхом активізації особливих імунних клітин.

Також цікаве:  Червоний перець - калорійність, корисні властивості і протипоказання

Антибактеріальний ефект

Ще в 1950 році один з перших антибіотиків, плевромутилин, був виділений саме з гливи. Тоді було помічено, що глива звичайна інгібує широкий спектр грамнегативних бактерій, у тому числі сальмонели і псевдомонади. Зовсім нещодавно в ході антибактеріальних випробувань доведено, що витяжка з міцелію гливи ефективно перешкоджає поширенню кишкової палички та стафілококу (включаючи золотистий стафілокок).

Гливи від анемії

Люди, які страждають від анемії з-за дефіциту фолієвої кислоти або заліза, безумовно виграють від включення гливи в їх раціон. Обидва вищевказаних інгредієнта знаходяться в вешенках в достатку, і допоможуть коригувати анемію більш ефективно. Зокрема, кількість заліза в цих грибах істотно вище, ніж навіть у червоному м’ясі або м’ясі птиці.

Стабілізація артеріального тиску

Корисні властивості глив для організму полягають у здатності регулювати рівень артеріального тиску. Це можливо завдяки присутнім у складі глив великою кількістю калію, який використовується в традиційній медицині для лікування гіпертонії. Калій регулює баланс натрію в організмі, бореться з набряком і знижує кров’яний тиск.

Гливи від запору

Основна причина запорів – харчування з дефіцитом клітковини, а один з кращих способів збільшити швидкість надходження клітковини в організм – налягати на гливи. Ці види грибів є істотним джерелом клітковини: один дуже великий гриб містить цілих 14% від щодня рекомендованого споживання клітковини. Ці гриби дієтологи рекомендують для регулярного вживання, так як разом з насиченням клітковиною гливи не дають ефекту здуття живота, на відміну від багатьох інших грибів.

Зниження кислотності шлунка

Гливи є дієвим натуральним інгредієнтом для боротьби з підвищеною кислотністю і надмірним виділенням шлункового соку. При метаболізмі в травній системі гливи дають лужної залишок, який нейтралізує надлишок кислоти в шлунку.

Гливи і їх корисні властивості в боротьбі з нематодами

Нематоди являють собою тип хробаків, які можуть завдати кишечнику і травній системі людини серйозні пошкодження. В якості антидоту, для профілактики, потрібно вживати гливи, оскільки вони здатні вбивати нематоди прямо в кишечнику людини.

Також цікаве:  Риб'ячий жир - калорійність, корисні властивості і протипоказання

Зниження ризику серцевих патологій

Серцево-судинні захворювання часто виникають з-за утрудненого кровотоку судин, коли організм здатний регулювати рівень артеріального тиску. В результаті виникають як незначні труднощі в роботі серцевого м’яза, так і ішемічна хвороба серця.

Саме гливи можуть виявитися стримуючим фактором для цих захворювань. Вітаміни і мінеральні речовини, що лежать в основі глив, здатні нормалізувати тиск і запобігти серцевий напад.

Гливи: у чому шкода для здоров’я?

У багатьох людей спори грибів викликають гіперчутливу реакцію організму, особливо якщо вживати гриби в необмеженій кількості. Якщо організм ще не зустрічався з вешенками, краще починати з невеликої кількості грибів і відслідковувати реакцію.

У недавніх дослідженнях вчені виявили у складі глив термолабильный гемолітичний білок остреолизин, токсичний і обумовлює шкоду глив. Остреолизин завдає шкоди організму за умови, що гливи не були термічно оброблені температурою від 60 градусів за Цельсієм. Це ще одна з причин, за яких усі гриби, за винятком трюфелів, краще термічно обробити, щоб найкращим чином скористатися їх корисними поживними властивостями при деактивації термочутливих токсинів.

Для вагітних і годуючих мам: шкідливі гливи?

Всі корисні властивості глив поширюються і на організм вагітної жінки. Гриби можна використовувати як додаткове джерело білка і вітамінів, щоб урізноманітнити раціон. Плоду вживання вагітною жінкою глив шкоди не завдасть.

А ось грудне вигодовування передбачає більшу пильність годуючої матері до свого харчування. Гриби, зокрема, гливи, краще виключити з раціону на період годування груддю. Якщо повне виключення неможливо, то вводити гриби в раціон потрібно малими дозами, щоб уникнути непереносимості.

До того ж, як для жінок, так і для маленьких дітей, небезпечні токсини в грибах, їх потрібно піддавати термічній обробці і купувати тільки у перевірених виробників.

Гливи для дітей: корисно чи шкідливо

Гливи для дітей вважаються відносно безпечними харчовими продуктами, особливо у порівнянні з іншими овочами, які можуть містити шкідливі бактерії. До тих пір, поки ви готуєте і зберігайте гливи правильно, для дітей вони становлять безпечне, смачне і здорове доповнення до будь-якої страви. Залишилося тільки знайти спосіб приготування страви, яке сподобається дитині.