Кращі сорти капусти з назвами, описом та їх характеристикою

Багато городників люблять саджати на своїй ділянці різні сорти капусти. Це відносно невибаглива городня культура, яка не вимагає постійного догляду.

В даний час на своїх грядках висаджують не тільки звичну білокачанну красуню, але також і екзотичні кольрабі, броколі, цвітну і пекінську. Так як селекціонери зі всього світу постійно працюють над вирощуванням нових видів, здатних рости і в холодних регіонах, то це стало цілком можливо.

Тому білокачанні різновиди садять, щоб їсти її протягом всього періоду до наступного врожаю і для засолювання. А більш екзотичні – садять, щоб поласувати різними смаколиками.

Сорти цієї культури відрізняються за термінами дозрівання, регіонами вирощування, а також за своїми смаковими характеристиками. Про це і буде наша сьогоднішня стаття.

Опис сортів та видів капусти

Капуста – це овочева культура, яка не потребує особливо складної техніки розведення. І як вже зазначалося, досить легко переносить негативні фактори навколишнього середовища. У той же час, вона дає досить багаті врожаї. З урахуванням пори дозрівання виділяють наступні групи:

 • Ранню – від 70 до 115 днів
 • Среднеспелую — від 115 до 150 діб
 • Позднеспелую – понад 150 днів

Серед різновидів виділяють качанну, листову, цвітну, савойську, кольрабі та брюссельську. Взагалі існує близько 90 різних видів.

Ця культура є дворічної. В перший рік відбувається утворення і ріст листя і качанів. А щоб отримати насіння, культура повинна зростати і на другий рік.

Цвітна капуста є в цьому випадку винятком.

Слід зазначити звичайні сорти, саме їх можна вирощувати для отримання насіння. А є гібриди, які позначаються поряд з назвою – позначкою F1. Вони не підходять для збору і зберігання насіннєвого матеріалу, і кожен раз їх потрібно купувати заново.

Плюсом гібридів є великі врожаї, які дозрівають раніше, ніж звичайні, і краще зберігаються. Однак їхні листки можуть бути не настільки м’якими і соковитими, і багато хто вважає, що гібриди програють у смаковому плані не гібридам. Зате вони менш схильні до несприятливих погодних умов і шкідників.

Давайте розглянемо які сорти і гібриди є найкращими в тій чи іншій класифікації та різновиди.

Кращі сорти ранньої і самої ранньої капусти

Рання капуста вирощується за допомогою розсадного способу. Щоб отримати ранній урожай, багато сіють її на розсаду вже в кінці січня — лютому, крайній термін – початок березня. Як посадити її, щоб вона виросла міцною і здоровою ми вже розглядали в одній зі своїх статей.

В даному розділі розглянемо основні різновиди з описом характеристик і деякими фотографіями.

Білокачанна капуста

 • «Червнева». Визріває на 90 добу, вже після 60 — 65 днів можна знімати качани, які мають вагу близько 2 кг. Стійко переносить мороз до 5 градусів. Але розтріскується. Має гарний зовнішній вигляд – в розрізі верхні листки зелені, всередині злегка жовтуваті. Має високий вміст вітаміну B і інших корисних вітамінів і мікроелементів.

 • «Парел F1» вимагає близько 95 днів, а в ідеальних умовах врожаю можна дочекатися через 56 днів після висадки у відкритий грунт. Дуже схожий на «Червневу», однак вага качанів трохи менше, всього до 1,5 кг. Багатий вітаміном С. Має невеликий термін зберігання, але не може втрачати своїх зовнішніх і смакових якостей до двох тижнів, за умови перебування на грядці. Виведений голландськими селекціонерами і має чудовий злегка солодкуватий смак.
 • «Золотий Гектар» виростає не більше, ніж за 100 днів. Схожість насіння доходить до 90%. Маса змінюється від 2 до 3 кг. Гарний як для салатів і страв, де використовуються свіжі овочі. Але при всіх плюсах, погано лежить, і чутливий до грунті – не любить неоднорідну і кислу землю.

Серед ранніх сортів варто виділити також «Козачок», «Дитмарская рання», «Діта» «Копенгаген маркет», » Трансфер», «Дюма», «Малахіт», «Зоря», а також «Ринда», «Тобия», «Зантория», «Експрес», «Таурус».

Броколі

 • «Батавія F1» є раннім гібридом. Після висадки 30 денної розсади, встигає дозріти за 60-68 днів. Головки досить великі і мають вагу понад 1 кг, при цьому добре розділяються на суцвіття. Не розтріскується і спокійно переносить вирощування в особливо поганих умовах. Можна садити і безрозсадним способом, для цього її садять у південних регіонах відразу в грунт в третій декаді квітня.

 • «Вітамінна» виростає за 72-90 доби. Плоди не великі – до 300 гр максимум. Якщо не вгадати з часом збирання врожаю, стають м’якими і розсипчастими.
 • У «Кучерявою голови» проходить близько 90 днів з моменту проростання насіння до дозрівання врожаю. Головка середня, вагою до 500 грам. Використовується для тривалого зберігання, невибаглива.

Також варто відзначити і таку капусту, як «Юнга F1», «Лінда», «Грін Меджик F1», «Вярус», «Иператор», «Фієста», «Себастьян», «Російський розмір», «Романеско». Останні три різновиди мають вага головки понад 1,5 кг.

Також цікаве:  Кращі сорти насіння томатів для відкритого грунту

Кольорова

 • «Експрес МС» – урожайний сорт, що дає плоди за 100-104 дня. Головки масою до 480 гр. При щільній посадці не програє в смаку і врожайності своїх найближчих конкурентів. Але схильна до ураження шкідниками і має низьку холодостійкістю. Можна транспортувати, однак умови зберігання не тривалі.

 • «Снігова куля» дозріває після висадки 40 денної розсади через 60-65 днів. Сам плід масою до 1,2 кг. Схожий на «Експрес», але має стійкий імунітет по відношенню до шкідників і хвороб. А також добре переносить погані погодні умови. З 1 кв. м. можна зібрати до 2 кг врожаю.
 • «Дачниця» має більший період дозрівання – 80-100 діб. Головка до 1 кг, містить багато вітаміну C і глюкози. Любить вільну посадку і має найбільшу лежкість. Особливістю є те, що в період всього визрівання листя акуратно прикривають головку, що дозволяє одержувати чисті білосніжні плоди.

До різновидів ранньої цвітної капусти також можна віднести «Мовір», «Франсуаза», «Ярик», «Московська Ультра», «Гарантія», Полярна зірка», «Цендис». Всі вони володіють приблизно однаковим вегетаційним періодом і мають хороші врожаї.

Савойська

 • «Золота рання» вимагає зазвичай 105-110 днів від моменту сходів для отримання хорошого врожаю. Качан масою до 800 гр, стійкий до розтріскування. Добре переносить легке похолодання, а також засуху. Вживають в свіжому і вареному вигляді, а також в якості начинки для пирогів.

 • У «Нюши» сіро-зелене листя, складові середньої щільності гострокінцевий качан, вага якого доходить до 1 — 2 кг. Дозволяє мати урожай до 3,3 кг з одного квадратного метра. Сорт ранній, період вегетації якого становить всього 55 — 60 днів. Садити на розсаду в першій декаді березня, висаджувати у відкритий грунт в першій декаді травня. Збирати врожай в кінці червня, або в липні.

Також можна розглянути і таких ранніх представників савойської мереживний красуні – «Віденська рання», «Компарса», «Ювілейна», «Світу», «Московська мереживниця», «Петрівна».

Пекінська

 • «Річі F1 – гібрид, дозріває після висадки в грунт саджанців приблизно за 40 днів. Тому часто його сіють відразу у відкритий грунт. З-за особливої ніжності салатних листя він не підлягає тривалому зберіганню. Вага качанів нерідко доходить до маси у 2,5 кг.

 • «Веснянка» після посадки в грунт саджанців для визрівання потрібно не більше 35 днів. Не розташований до стрілкування. Містить велику кількість вітаміну С, тому відмінно використовується в салатах. Не рекомендується для тривалого зберігання.

До ранніх представників виду відносяться також “Ча-ча”, “Юки F1″, Маноко F1”, “Пекінська широколиста”.

Середньостиглі сорти з описом характеристик

Білокачанна капуста

 • «Московська пізня 9 і 15» мають щільні великі качани до 5 кг. «Московської пізньої 15» потрібно нейтральний склад грунту, а «Московської пізньої 9» – кислий. При дотриманні умов вирощування дають дуже рясний урожай. Не використовується для зберігання, але відмінно підходить для соління.

 • «Кам’яна голова» вимагає всього 125 днів до отримання врожаю. Качани масою до 6 кг (з 1 квадратного метра – до 11 кг). Стійка до розтріскування, чудово переносить як невеликий мороз, так і посушливе і спекотне літо. Використовується в основному для салатів, але завдяки довгому терміну зберігання (до березня) можна заготовлювати на зиму.

Варто розглянути й такі популярні види, як «Мегатон», «Атрія», «Купчиха», «Цукрова голова», «Слава», «Краснодарська». Кращими є також «Подарунок» і «Менза». Вони відрізняються великою вагою качана та великий врожайність. Так, «Менза» дає качани по 9 кг вагою.

Броколі

 • «Калабрезе» – один з морозостійких представниць брокколі. Головка до 400 грам.

 • «Аркадія F1» дозріває на 110 добу. Вага в середньому оцінюється 450 грамами. Чудово дозріває навіть при дуже частою посадці і низьких температурах.
 • «Вітамінна» дозріває за 100 діб. Головка стандартного зеленого кольору, вагою близько 300 грамів, середньої щільності.

До ранніх різновидів брокколі також відносяться «Фієста», «Лаки», «Гном», «Фортуна», «Атлантік», «Генуї», «Грінбелті», «Гран Фаворит», «Компакта», «Цезар», Монтон»

Кольорова

 • «Біла красуня» може дати до 6 кг з 1 кв метра. Збирати качанчики можна через 65 днів після посадки. Головки до 1,2 кг. Перепади температур, впливу шкідників і хвороб можуть сильно знизити її врожайність.

 • «Біла голівонька» витрачає на отримання плескатої головки масою до 1,1 кг приблизно 110 днів. Врожайність до 4,5 кг з 1 кв метра. Стійка до морозів і має великий вміст вітаміну C і корисних мікроелементів, у зв’язку з чим популярна в кулінарії, медицині, косметології.

І ще можна звернути увагу на таких представниць, як «Коза Дереза», «Флора Бланка», «Дачниця», «Парижанка», «Пурпурова».

А також кольорові красуні, такі наприклад, як «Лілова куля».

Савойська

 • «Меліса» – гібрид, отриманий спеціально для врожаю восени. Качани, приплюснуті з боків, великі, масою до 3 кг, з великою щільністю, стійкі до розтріскування. Має темно-зелені пузиряться листя з м’яким приємним смаком. Урожай збирають через 120 днів після появи сходів. Культура не боїться невеликих заморозків і добре переносить посуху.
Також цікаве:  Гладіолуси — посадка й догляд у відкритому грунті. Коли і як садити їх навесні

 • «Талер» схожий на «Мелісу», але з ще більш плоским качаном трохи меншого розміру – до 2 кг.
 • «Тасманія» відрізняється особливою холодостійкістю, але вимоглива до підвищену вмісту азоту в ґрунті. Качан округлий, масою до 1,5 кг.

Хорошими характеристиками і гарними врожаями володіють «Вертю», «Сфера F1», «Крома».

Пекінська

 • «Гранат» має циліндричні качани масою до 2 кг Для визрівання потрібно 70-80 діб. Невибагливий, зі стабільним урожаєм.

 • «Анако» дуже схожий на «Гранат», але довше зберігається і, при цьому, не програє в смаку і якості. Для росту йому потрібно трохи більше 70 діб. Стійкий до грибкових хвороб, що важливо для тривалого зберігання овочів.

Також можна включити в цей список «Гідру» та «Келих».

Середньопізні та пізні сорти і гібриди

Білокачанна капуста

 • «Агресор F1 – гібрид, виведений голландськими селекціонерами, цінується за надзвичайну невибагливість до грунту і погоді. Термін зберігання доходить до півроку. Маса одного качана до 5 кг, не вимагає додаткового догляду. Вегетація триває до 120 днів, в теплому кліматі її можна висівати відразу у відкритий грунт.

 • «Амагер» дає стиглий качан, масою від 2,5 до 4 кг, на 120-150 день з моменту проростання сходів. Зберігається до квітня і використовується для транспортування, при цьому повністю зберігається зовнішній вигляд і всі смакові якості. Також відзначається висока стійкість до розтріскування і хороша переносимість морозів. Але схильний до ряду несприятливих факторів.

Серед кращих представників даної культури з відмінними характеристиками варто також відзначити такі, як “Валентина”, “Колобок”, “Московська пізня”, “Мара”,Арос F1″, “Крюмон F1”, “Женева F1”. Останні, як видно з назви є гібридами.

Броколі

 • «Атлантік» дозріває за 130 діб. Росте до півметра у висоту і дає щільні плоди масою до 400 гр.

 • «Гриния» – відомий сорт, вистигає за 130-140 доби. Вгору зростає до 60 см, з середніми плодами, до 300 грам.
 • «Монтерей F1» – особливий гібрид з неймовірно великими головками, масою до 2 кг

Інші пізні гібриди і сорти «Агассі F1», «Айронмен F1», «Партенон F1», «Бєлстар», «Маратон», «Континеталь».

Кольорова

 • «Амеріго F1 – гібрид з молочно-білими головками, в середньому до 2,5 кг. Час дозрівання становить близько 2,5 місяці. При цьому, з одного квадратного метра можна отримати до 6-8 кг Не піддається різного роду хвороб, але вимогливий до відходу.

 • «Кортес F1» не дарма відноситься до одного з найбільш урожайних гібридів – з квадратного метра збирається не менше 5 кг капусти. Головка до 3 кг, дуже соковита. Дозріває через 75 днів, чудово зберігається, але вимогливий до грунту і добрив.

Сюдя ж відносяться «Агнія», «Корали Клари», «Зелений намет».

Савойська

 • «Оваса F1 – гібрид голландської селекції, визріває за 140 діб після висадки розсади у відкритий грунт. Стійкий до температурних змін і хвороб.

 • «Уралочка» потрібно близько 95-100 днів для отримання круглого качана до 2,2 кг, стійкий до розтріскування і зі зберіганням до 3 місяців.

«Аляска», «Козіма», «Стилон F1», «Вироса F», «Надя F1» – їх також варто внести в список для розгляду.

Пекінська

 • «Монумент» – надзвичайно високоврожайний представник свого виду. Качани щільні і великі, маса до 4 кг. Період отримання врожаю від появи сходів становить 70 днів.
 • «Осіння красуня» – гібрид, придатний для вирощування у другій половині літа. Качан витягнутий, не дуже щільний, з вагою до 2,5 кг.

 • «Ніка»– гібрид особливо стійкий до стрілкування. Порівняно з іншими видами листові пластини сильно зморшкуваті. Маса качана до 3 кг.

Можна вживати не тільки в свіжому вигляді, але і квасити.

Кращі зимові сорти і гібриди всіх видів капусти

Кращі сорти з великими качанами

 • У «Білосніжки» голубуватий колір листя, що утворюють щільний качан до 3,5-4,5 кг у залежності від догляду. Має приємний смак, і може вживатися для чого завгодно. Термін дозрівання до 150 днів. Врожаю можна зібрати до 7,5 кг з 1 кв метра. Довго зберігається і добре переносить транспортування. Вага качана до 4 кг.

 • Московська пізня має качан вагою 8 — 10 кг.
 • Колобок – до 5 кг.
 • Мегатон – 3 — 4 кг.
 • Агресор – 2,5 — 3 кг
 • Мара – 4 — 4,5 кг.
 • Амагер – до 3,5 кг.
 • Зимівля – до 3,5 кг.
 • Лангедейкер – 3,5 — 4,5 кг
 • Харківська зимова – 3 — 4 кг.

Пізня капуста з невеликими і малими качанами

 • «Арос F1» – один з середньостиглих гібридів, що належать до зимової капусти (130-140 днів). Дає щільні качани до 1,9 кг зі світло-зеленим листям, насыщающиеся саме після того, як трохи полежать. В цілому, може зберігається до 9 місяців. Також, стійкий до поширених хвороб.

 • «Ілона F1» – популярний гібрид, урожай якого збирають через 4 місяці після сходів.
Також цікаве:  Ремонтантна суниця — способи вирощування та догляду в домашніх умовах

Не пускає стрілок, не утворює тріщин, не схильний до захворювань. Качан важить 1,6-2,3 кг.

Яку капусту найкраще садити для квашення і соління

В основному для квашення використовується білокачанна капуста пізньостиглих сортів, гарні в таких випадках «Слава», «Московська пізня», «Білоруська», » Зимівля» або «Амагер».

 • «Слава» — один з найбільш затребуваних представників для квашення. Він надзвичайно урожайний, а вага качанів спокійно досягає значення 5 кг. За формою він трохи приплюснутий зверху і знизу. Строк для використання його в заготовках, настає на початку осені.

 • «Білоруська» ділить свою популярність зі «Славою», але лежить побільше – до квітня. Урожай можна збирати через 4,5 місяці, качани мають середній вага 3,5 кг Капуста добре транспортується та розтріскується тільки в рідкісних випадках.

А також варто уважно придивитися до таких белокочанным красуням, як «Подарунок» і Харківська зимова».

Останнім часом селекціонерами виведені нові сорти і гібриди, які також добре квасити і солити. Це “Атрія F1”, “Диво F1” (голландська селекція), “Надія”, “Мегатон F1”, а також “Квашенка”.

Сорти голландської селекції для посадки в середній смузі Росії

Багато гібриди і сорти всіх різновидів капусти ми вже розглянули в сьогоднішній статті. Однак тут напишемо ще коротко про тих, які залишили без уваги.

 • «Бінго» найбільше цінується за дуже хороше зберігання —до 9 місяців. Має невелику до 1,5 кг цілий качан, не розтріскується.

 • «Лангедейкер» дає надзвичайно хороший урожай, придатний для заготовок і свіжого вживання, витримує довгий термін зберігання.
 • «Бартоло F1» – дуже поширений голландської гідрид, з витягнутим качаном масою 3 кг Листя розташовані щільно, і не в’януть всю зиму.

 • «Мушкетер» – ранній сорт, після появи сходів урожай можна збирати вже через 55 днів. Маса качана до 1,3 кг.
 • «Пітон» – відноситься до середньораннім, потребують своєчасної збирання врожаю.
 • «Резистор» – термін дозрівання від висадки розсади у відкритий грунт всього 55 днів. Качани до 1,2 кг, добре зберігаються. Під час росту чудово адаптуються до погодних умов, стійкі до захворювань.

Відео про те, які гібриди голландської селекції краще вибрати для посадки

З цього відео можна дізнатися, які кращі гібриди вивели голландські селекціонери. Тут їх усього 8, і про всіх докладно розповідається. Завдяки досвіду автора, можна зробити правильний вибір на користь одного, або кількох з них. На його погляд – це кращі представники даної категорії.

Можливо, якісь з них Вам уже знайомі, а про якісь Ви почуєте вперше. Якщо Вам відомі інші гарні гібриди, пишіть про них у коментарях. Нехай люди дізнаються про нові для себе сортах.

Знання характеристики того чи іншого гібрида допоможуть зробити правильний вибір і отримати хороший урожай на своїй ділянці.

Сподіваюся, що ця інформація буде для Вас корисною, а Ваш урожай порадує Вас.

Сорти капусти для Сибіру, Уралу та Алтайського краю

Якими параметрами повинні володіти сорти капусти для вирощування у Сибіру та інших холодних регіонів? Вона повинна рівно переносити заморозки до 7 градусів, і крім цього, мати невеликі терміни визрівання. Тому ідеально підходять для Алтайського краю і Сибіру білокачанна капуста:

 • «Надія F1»
 • «Полярний»
 • «Завірюха»
 • «Фіолетове мереживо»

Качани у цих представників приблизно однакові, середньо-великих розмірів (до 4,5 кг), з відмінною врожайністю.

Також варто привести і відповідні гібриди:

 • «Грибовський»
 • «Зоря»
 • і іноді «Дюма»

Серед середньостиглих сибірських «красунь» найбільшу популярність завоювали:

 • «Подарунок»
 • «Сибірячка»
 • «Слава»
 • «Білорусь»
 • «Ювілейний F1»

Пізні сорти капусти менш пристосовані для сибірських умов, але все ж іноді вирощуються:

 • «Амагер»
 • «Добровольська»

Для Уралу:

 • «Слава»
 • «Червнева»
 • «Козачок»
 • «Сибірячка»

І неймовірно красива савойська капуста «Вологодські мережива».

Кращі сорти капусти для Підмосков’я

Тепер визначимо необхідні характеристики сорти капусти, щоб можна було розраховувати на хороший урожай саме в Підмосков’ї. Це пристосованість до частих і великих коливань вологості і температури, вимогливість до тепла і сонячного світла.

Крім це, в Московській області земля досить кисла, що сильно обмежує кількість сортів для вдалої посадки. До таких представників білокачанної капусти, найкращими для культивування в Підмосков’ї, відносяться:

 • «Пізня Московська»
 • «Дюма»
 • «Слава»
 • «Агресор F1»
 • «Амагер»
 • «Подарунок»

Цвітна капуста: «Балдо» і «Вінсон».

Дорогі друзі, як Ви напевно помітили, сортів капусти для посадки досить багато. І ми сьогодні розглянули більшість з них. Звичайно ж, в рамках однієї статті всі їх описати гідним чином нам не вдалося. Але завдяки тим мінімальним знанням, тепер йдучи в магазин садивного матеріалу Ви можете попросити те, що потрібно саме Вам.

Вся додаткова інформація за термінами посадки, вегетації та основні характеристики описані на кожному з пакетиків насіння. Тому все написане тут запам’ятовувати напам’ять не треба.

Сподіваюся, що сьогоднішня стаття виявиться для Вас корисною. Всього Вам доброго, і відмінних всім врожаїв!