Спаржа – корисні властивості і протипоказання

Спаржа: калорійність, особливості її складу, способи вживання. Користь і шкода від вживання спаржі: дітям і дорослим

Аспарагус (спаржа) – чагарникова або багаторічна трав’яниста рослина з сімейства «Спаржеві».

Росте в більшості регіонів планети в дикому або культивованої вигляді.

Відомо понад 100 її сортів, серед яких є не їстівні види.

Аспарагус в Давньому Єгипті вважався священним і використовувався в проведенні жертвопринесення і магічних ритуалів.

Спаржа: склад, як застосовують

Спаржа – смачна і дуже корисна овочева культура. Смак і корисні властивості були гідно оцінені людиною. Рослина довгий час використовувалося як основне цілющий засіб, у багатьох кухнях було незамінним компонентом у стравах, застосовувалося для підтримки краси тіла.

Користь спаржі для організму полягає в багатому вітамінно – мінеральному складі.

Харчова цінність спаржі. У 100 гр рослини присутні:

• 93 гр води;

• 1 гр крохмалю;

• 0,1 гр органічних кислот;

• 2 гр білків;

• 3 гр вуглеводів;

• 1,5 г харчових волокон;

• 2,2 гр дисахаридів і моносахаридів;

• 0,5 гр золи.

Макро – та мікроелементи: 2г натрію, 21гр кальцію, 1,14 гр заліза, 20,2 гр магнію, 195,9 гр калію, 0,189 мг міді, 0,158 мг марганцю, 52мг фосфору, 2,3 мкг селену, 0,54 мг цинку.

Вітаміни: А (82,8 мкг), В1 (0,1 мг), В2 (0,1 мг), В3 (0,143 мг), В5 (0,247 мг), В6 (0,097 мг), В9 (52мкг), З (20,2 мг), Е (1,9 мг), РР (1,1 мг), До (41,6 мкг). У зеленому сорті спаржі вітамінів більше, ніж у білому.

Головною цінністю спаржі є присутність активних речовин – кумарину та сапоніну. Сапонін впливає на синтез багатьох гормонів і компонентів мембрани. Ця речовина має антисклеротичну, противиразкову та діуретичну властивостями. Кумарин вважається справжнім благом для серцево – судинної системи. Він стимулює діяльність серцевого м’яза, сприяє очищенню крові та її згортання, перешкоджає тромбоутворенню.

Спаржа входить в список низькокалорійних продуктів. В 100гр міститься від 20 до 33кКал (в залежності від сорту рослини). Низький показник калорійності пов’язаний з великим вміст води і незначною кількістю білків і вуглеводів. Аспарагус вважається знахідкою для тих, хто веде боротьбу із зайвою вагою.

Застосування спаржі в кулінарії. Молоді пагони рослини можна вживати сирими. Вона не втрачає корисних властивостей навіть після приготування на грилі, духовці, варінні.

Зазвичай використовують тільки два сорти: зелений та білий. Вона присутня в рецептурі багатьох страв. Дуже популярна в країнах Заходу, де є обов’язковим компонентом в англійській, італійській і німецькій кухні. З неї виходять смачні пиріжки і пороги, суп, салати, рагу, печеня.

Спаржа в косметології. Властивості і користь для організму спаржі були оцінені косметологами. Сік, витяжка, екстракти пом’якшують, відлущують, очищають шкіру, надають свіжість. З цих причин її застосовують у виготовленні:

• пом’якшуючих косметичних складів (флюїдів, кремів);

• очищувальних препаратів (масок, сироваток);

• відлущуючих засобів (кремів, скрабів, пінок).

Аспарагус в дієтології. Входить в відновлювальні та лікувальні дієти. Спаржа рекомендується людям після інфаркту по причині того, що аспарагін здатний відновлювати серцевий м’яз і стимулювати її діяльність. Як прекрасний природний діуретик, спаржа включається в раціон хворих з хронічними хворобами нирок. Дієтологи рекомендують нею включати в харчування для поліпшення стану шкіри та її якнайшвидшого загоєння після травм, опіків.

Її радять включати в харчування тим, хто мріє скинути зайву вагу. Аспарагін підвищує швидкість обмінних процесів в організмі, що сприяє спалюванню жирів і схудненню. Володіючи сечогінною властивістю, спаржа виводить надлишки рідини, зменшуючи вагу.