Вікторія – корисні властивості і протипоказання

Вікторія: корисні властивості і біологічно активні речовини в плодах і листках рослини. Збереження корисних властивостей Вікторії та протипоказання

Вікторія – це великоплідна садова суниця, названа в честь королеви.

Наприкінці весни ця ягода підтверджує своє високе походження чудовими смаком і ароматом.

Не менш привабливі і корисні властивості Вікторії, при незначних протипоказання.

Активні речовини Вікторії і їх корисні властивості

Насиченість суниці Вікторії біологічно активними речовинами залежить від умов, в яких вона зростала. Чим більше сонце світить на рослину, тим більш корисним воно стане, коли повністю дозріє.

Накопичує суниця багато органічних кислот, серед яких яблучна, щавлева, янтарна і саліцилова. Також від погоди залежить насиченість цукрами – глюкозою, сахарозою та фруктозою. Залізо, кальцій, мідь, магній, калій, йод, марганець – мікроелементи, якими багаті ягоди та листя суниці. Всього одна жменя Вікторії містить денну норму вітаміну С. Також в ній багато вітаміну А, Н (біотин), Е, Р (кверцитин) фолієвої кислоти (В9) та інших біологічно активних речовин, необхідних для підтримання здоров’я людського організму.

Саліцилова кислота – це природний аспірин. Вона також має жарознижувальну, протизапальну, знеболювальну та сечогінну дію.

Яблучна кислота регулює співвідношення кислот і лугів в організмі, а також бере участь в обмінних процесах. Без неї не відбувається повноцінне засвоєння заліза і синтез багатьох вітамінів.

Одночасно це служить протипоказанням для Вікторії, якщо у людини спостерігаються негативні реакції до цих речовин.

Мідь є одним з мікроелементів, без яких неможливе нормальне функціонування організму. Обумовлено це тим, що мідь каталізує процеси утворення еритроцитів і синтез гемоглобіну.

Залізо – це найважливіший хімічний елемент організму людини. Без нього немає крові, так як він утворює гемоглобін. Залізо бере участь у синтезі більшості життєво важливих речовин. Наприклад, гормони щитовидної залози, вітаміни групи В, які дозволяють мозку правильно керувати всім організмом. Без заліза не утворюються імунні клітини.

Також цікаве:  Ківі - калорійність, корисні властивості і протипоказання

Марганець – це мікроелемент, який робить можливим поділ клітин, а значить оновлення всіх тканин і органів організму. Він потрібний для утворення з’єднувальних і хрящових тканин. Марганець відіграє ключову роль в утворенні ферментів підшлункової залози, синтезі правильного холестерину, жировому обміні та балансі.

Біотин бере участь в процесах виділення енергії з білків, жирів і вуглеводів. Необхідний для синтезу вітамінів РР, В5, В12 і С, а також глюкози. Вітамін Н регулює роботу ШЛУНКОВО-кишкового тракту і нервової системи.

Флавонол кверцетин є антиоксидантом, який має протизапальну, спазмолітичну, антигістамінну та діуретичною дією. Вченими доведено протипухлинну дію цієї речовини.

Вікторія: корисні властивості плодів і листя при різних захворюваннях

Суничні ліки є смачними і дієвими при багатьох захворюваннях.

Завдяки великій кількості елементів, що діють на кров у складі Вікторії, її використовують як засіб для лікування залізодефіцитних анемій. Для цього заварюють чай з сухих листя і плодів суниці. Приймають весь рік, роблячи перерви по 10 ній кожен місяць.

При захворюваннях суглобів показані водні відвари і настої листя і стебел суниць Вікторії для прийому всередину. А для зовнішніх компресів і примочок роблять спиртову настоянку з свіжих листків. Так краще стимулюється оздоровлення хрящових тканин. Суничний сік добре бореться з остеохондрозом.

Корисна Вікторія і для серцево-судинної системи. Коктейль активних речовин сприяє зміцненню судинної стінки і очищення судин від холестерину. Це попереджає виникнення атеросклерозов, інсультів, інфарктів. Компот з товчених ягід приймають для покращення стану при ішемічній хворобі серця.

Широко застосовуються всі лікувальні продукти з суниці при гінекологічних захворюваннях. При фіброми і міомі матки використовується відвар цілої квітучої рослини разом з корінням. А для лікування мастопатії прикладають вологі листя і п’ють відвари з плодів.

Також цікаве:  Червона горобина - корисні властивості і протипоказання

Володіючи сечогінним ефектом, суниця зарекомендувала як хороші ліки від хвороб нирок. Відвари, настої і настойки з листя застосовують при гломерулонефриті і багатокомпонентному нефриті. Також суниця бореться з сечокам’яною хворобою, поступово розчиняючи і виводячи камені і пісок з жовчного міхура.

Так як сечогінний ефект допомагає виводити шкідливі солі з організму, сік Вікторії п’ють при подагрі, артриті, деформуючому спондильозі.

При шкірних захворюваннях, крім внутрішніх прийомів настоїв суниці, роблять ванни і примочки на уражені екземою або позбавляємо ділянки шкіри. При місцевому дії компоненти Вікторії проникають в епітелій і налагоджують обмінні процеси.

Неможливо переоцінити користь всіх частин суниці для органів травлення. Маючи жовчогінний ефект, вона перемагає холецистит, закупорці жовчних проток. Кислоти і вітаміни, що містяться в плодах і листках, стимулюють травлення. Ферментативні компоненти, що стимулюють підшлункову залозу і допомагають перетравлювати важку їжу. Легке діуретичну дію очищає кишечник.

Способи заготівлі Вікторії для збереження її корисних властивостей

Для досягнення результату в лікуванні будь-якої хвороби ліки з суниці потрібно вживати тривалий час. Сезон її досить короткий, тому потрібно правильно заготовити ягоди, листя і коріння рослини.

З плодів роблять рідкі варення, при цьому, ягодам Вікторії протипоказана варіння більше 5 хвилин. Компоти не кип’ятять, а стерилізують в банках перед тим як влаштовувати кришкою. Так зберігаються вітаміни, і мікроелементи.

Плоди Вікторії ще й сушать, щоб не піддавати термічній обробці. Для того щоб змити сторонню пилок, різні мікроорганізми і, просто, пил, потрібно промити їх під струменем води. Плодоніжки з ягід не зриваються. Сушити треба в приміщенні з протягом, або в електросушарці. Зберігають висушені ягоди в герметичній скляній тарі.

Листя, перед тим, як зрізати, миють, поливаючи кущі Вікторії з лійки прохолодною водою. Потім дають їм обсохнути і зрізують. Сушать на протягах без попадання сонячних променів.

Також цікаве:  Волоський горіх - калорійність, корисні властивості і протипоказання

Корені викопують, відразу добре промивають і обсушують. Великі корінці розрізають, дрібні залишають цілими. Сушать їх, як і листки. Зберігають і листя, і коріння в банках, полотняних або паперових мішках.

Вікторія: протипоказання

Протипоказань у Вікторії трохи, але, все ж, є, як і в будь-які ліки.

З-за багатокомпонентного складу її варто вживати з обережністю людям з алергією.

Протипоказана вона при прийомі препаратів від гіпертонії, так як таке поєднання дає велике навантаження на нирки.

Суниця – це солодка на смак ягода. Проте в ній багато кислот, які дратують стінки органів травлення. Це є причиною протипоказання до застосування при підвищеній кислотності або виразкових хворобах органів ШКТ. При розладі шлунка не можна застосовувати будь-які частини Вікторії, так як це може посилити діарею.