Цикорій – калорійність, корисні властивості і протипоказання

Користь, шкода і калорійність цикорію: вершки і корінці. Секрети загадкового продукту, цикорій корисний або шкідливий?

Цикорій називають замінником кави, і навіть чаю.

Його чарівні властивості відомі з давніх часів, а аромат і смак спокушають не одне покоління гурманів.

Види рослини. Склад цикорію, корисні властивості і калорійність

Як рослина, цикорій відноситься до сімейства айстрових. Його листя додають у салати і овочеві борщі.

А в якості напою він вживається у звичайній та дієтичної кухні. Деякі виробники включають до складу коріння цикорію при обсмажування кавових зерен. Така добавка надає кавового продукту пікантний бархатистий смак.

Вперше з цикорієм познайомилися в Середземномор’ї. Звідти на торговельних суднах його вивозили в Євразію, Африку, Америку. Поки не відкрили чудовий квітка на власних континентах. Адже цикорій, корисні властивості якого давно доведені, має чудовий склад і особливі речовини в ньому. У радянський період напій з’явився і в Росії.

Якщо розглядати загальну класифікацію цикорію, то можна ознайомитися з інформацією, де сказано, що цикорій буває двох видів: салатний і звичайний. І той, і інший збирають в диких умовах, а також вирощують на спеціальних угіддях.

Але більшість людей цікавлять зовсім інші види цикорію. А саме ті, які можна вживати, як напої. Розглянемо їх ближче:

Рідкий концентрат. Такий продукт можна здобути тільки шляхом випаровування речовин з коренів рослини. Він вважається первостатейным і самим натуральним варіантом цикорію. На пачці з продуктом так і написано «екстракт цикорію натуральний»;

Розчинне сировину. Спочатку його все так само випарюють, потім сушать до порошкоподібного стану. Коли при виготовленні порошку використовують високотехнологічні і щадні методи, всі його корисні властивості зберігаються;

Обсмажений і мелений продукт. При такому виготовленні проводиться обжарювання і помел кореня цикорію. Це найнижчий за якістю варіант продукту. Але і в ньому містяться корисні інгредієнти, тільки в більш низькій концентрації.

Зазвичай, калорійність цикорію розраховується у співвідношенні змісту калорій в 100 грамах продукту. Для розчинного напою характерно співвідношення: 11 ккал на 100 грам. Екстракт має більш високу енергетичну цінність.

Склад рослини вкрай цікавий, як з наукової, так і з життєвої точки зору. Оброблений корінь майже не містить жирів. Білків у його складі приблизно 0,1 грам. А вуглеводів 2,8 грама. Таким чином, цикорій, користь для здоров’я якого очевидна, стає не просто корисним, але і дієтичним продуктом.

Також цікаве:  Біла смородина - корисні властивості і протипоказання

Його вітамінний склад також примітний. Цикорій містить вітаміни груп. В, С і Е. Що, апріорі, зводить його в ранг тонізуючих напоїв. Пектини і мінерали в його особистій таблиці роблять цикорій дуже цілющим. А унікальний інулін дозволяє діабетикам всього світу насолоджуватися прекрасним напоєм в будь-який час.

Багатогранний продукт. Користь цикорію для будь-якого організму

У помірних дозах цикорій корисний практично всім. Його застосовують для дитячого харчування в садах, а також напувають їм хворих у стаціонарах. Але є захворювання, при яких унікальні властивості цикорію особливо цінні:

– захворювання судин;

– легкі нервові розлади;

– захворювання крові;

– кишковий дисбаланс;

– хвороби обміну речовин (в тому числі і цукровий діабет);

– захворювання нирок і селезінки.

Цикорій здатний виводити з організму токсини і шлаки. А також боротися з патогенною мікрофлорою. При цьому він володіє чарівним запахом і нетривіальним смаком. Корисні властивості цикорію доповнюються його смаковими властивостями.

Шкода цикорію. Відноситься з обережністю

Існують такі особливі стану організму і хвороби, при яких цикорій вживати не бажано. Ними є наступні аспекти:

– жовчокам’яна хвороба. Цикорій стимулює вироблення жовчі, погіршуючи загальне самопочуття таких хворих;

– алергія на складноцвіті. Адже саме до цього сімейства відноситься продукт;

– геморой і варикоз. Це ті проблеми, де не слід надмірно навантажувати судини;

– загострився гастрит. Цикорій не п’ють в дані періоди, тому що він може посилити деякі небажані процеси в запаленому шлунку;

– серйозні нервові порушення. Як тонізуючий засіб, цикорій, може надмірно розбурхувати психіку з відхиленнями від норми.

Ще його не рекомендують дітям віком до трьох років, і тим дітям, які страждають ожирінням. Цикорій, шкода від якого обумовлений простими медичними протипоказаннями, рідко викликає справжню алергію, і навіть корисний вагітним жінкам. В цілому, цикорій – цілком нешкідливий напій.

Вживання вагітними та жінкам. Шкода цикорію

На початку вагітності, і протягом усіх наступних місяців молодим мамам доводиться кардинально перебудовувати свої смакові звички. І якщо більшість з них відмовляються від кави, то на допомогу їм приходить цикорій. Але і він має свої протипоказання, як для вагітних так і для годуючих мам.

Також цікаве:  Лісова полуниця - корисні властивості і протипоказання

Цикорій трохи розширює судини, тому його не можна застосовувати вагітним з проблемами типу варикозу і геморою. Він тонізує, і при гастриті, а також виразці у вагітних, від нього слід відмовитися.

Перешкодою до його прийому стає банальна алергія на рослини цього сімейства. І ця алергія може бути відсутнім у матері, але виявлятися у дитини, якого та годує грудьми. Цикорій, як і більшість речовин, легко проникає в грудне молоко.

Діти. Користь цикорію для організму

Шкоду або користь несе цикорій дітям? Відповідь залежить від віку дитини та її здоров’я. Цикорій, користь для здоров’я, якого очевидна, може нести і шкода.

Самим головним «дитячим» протипоказанням для прийому цикорію є алергія. Потім йдуть всі ті ж хвороби, що й у дорослих. А також як не дивно, дитяче ожиріння.

Він може шкодити, але може і вирішувати дитячі проблеми. І якщо малюк страждає здуттям живота, дисбактеріозом або слабким тонусом, то мамі необхідно пити цикорій, передаючи його корисні властивості через грудне вигодовування. Звичайно, попередньо порадившись з лікарем.

До досягнення трирічного віку даний продукт може потрапити в організм дитини з молоком матері. Але прямий прийом продукту буває, загрожує ускладненнями. Так як дитячий організм активно формується.

В іншому напій цикорію може з успіхом замінити каву, може вживатися при цукровому діабеті і вагітності. Його різнобічні властивості приносять користь для організму. І зовсім не важливо, чи дитина, чи дорослий.

Дієта і схуднення. Цикорій: користь чи шкода?

Цикорій, користь якого давно відома, покращує обмін речовин. Завдяки впливу на метаболізм і низької калорійності цикорію, цей продукт сприяє схудненню.

За коштами його властивостей організму, що худне людини виходить більше шлаків, налагоджується обмін ліпідів і вуглеводів. Цикорій має здатність знижувати некорисний холестерин.

Калорійність цикорію дуже низька, тому тим, хто дотримується дієти, можна пити його навіть за годину до сну. Такий продукт знижує апетит, сприяє успішному перетравленню їжі.

Також цікаве:  Мокриця - корисні властивості і протипоказання

Наукою доведено, що пектини, що містяться в цьому продукті, є потужними жиросжигателями. А речовина «інтибін» перешкоджає прямому проникненню жиру в клітку.

Такий природний спалювач жиру сумісний з іншими корисними для схуднення рослинами. Ними можуть бути трави, або імбир, який, до речі, теж допомагає організму худнути.

Порада людям, котрі худнуть: «Якщо вживати цикорій щодня, і при цьому знизити кількість споживаних в день калорій до 1500, то можна буде втрачати у вазі по кілограму на тиждень».

Напій цикорію зміцнює організм. Заняття спортом при його застосуванні проходять ефективніше. Помітно поліпшується сон і зовнішній вигляд людини. Сьогодні розроблені спеціальні чаї для схуднення, в основу яких покладено дана речовина.

Надмірне його вживання на голодний шлунок може призвести до загострень запальних процесів. Не застосовують його і при наявності алергій. В іншому медичні дослідження підтверджують позитивний вплив напою на процес схуднення організму.

Даний продукт дуже люблять прихильники здорового харчування. Його смак і запах викликають приємні асоціації, а практична користь настільки велика, що протипоказання до його застосування зустрічаються досить рідко.

Цікаві факти про цикорії

Рослина була відома ще стародавнім грекам. У Європі набуло поширення, як «прусське кави», або «сурогат кави» в 18 столітті. Значний внесок у поширення цикорію по світу внесли французи. Вони, як і американці, культивували його цілими плантаціями.

У центральному інституті цукрової промисловості (Москва) провели значущі дослідження рослини. Вони датуються початком 20 століття. В ході досліджень було виявлено відсоток інуліну в корені. Він становив 18 відсотків. Що вважається досить високим показником.

Фармакологічна область також не обділила цикорій своєю увагою. Екстракт рослини успішно застосовується при лікуванні таких страшних захворювань, як гепатит, цукровий діабет. Звичайно, в складі комплексної терапії.

Тренуючись на жабах, британські кардіологи з’ясували, що екстракт настоянки цикорію сприяє уповільнення серцевого ритму. А значить, ним можна лікувати тахікардії, аритмії, та інші серцеві хвороби. Подібна універсальність і світова популярність роблять цикорій рослиною, користь для організму від якого, неймовірно велика.