Цукор – калорійність, корисні властивості і протипоказання

Що важливо знати про склад, види та калорійності цукру. У чому полягає користь і шкоду цукру для організму людини

Сучасна статистика підтверджує факт того, що щорічне споживання цукру збільшується.

На кожну людину припадає до 60 кг цього продукту в рік. Він сьогодні є одним з найпоширеніших продуктів, що входять до складу звичної щоденної їжі. Ніхто не заперечує необхідність присутності в харчуванні. Але користь або шкоду він буде приносити людині, безпосередньо залежить від кількості його вживання.

Цукор: його склад, калорійність, види

Цукор – сахароза рослинного походження, в чистому вигляді – вуглевод, який складається з глюкози і фруктози.

Назва його «sarkara» в перекладі означає «пісок», виходить з санскриту. Це означає, що продукт був відомий людині ще в давнину.

В залежності від того, із якої сировини був виготовлений цукор, існують сорти:

• тростинний;

• пальмовий;

• кленовий;

• буряковий;

• сорговый.

Всі сорти цукру випускаються:

• нерафинированными (має коричневий колір);

• рафінованими (білого кольору).

Рафінування – процес повного очищення продукту від присутності меляса, патоки, мінеральних солей, вітамінів, камедеобразных речовин. Підсумком обробки є отримання білих частинок цукру.

Між собою рафінований і нерафінований сорти мають відмінності у складі. Білий цукор майже весь складається з вуглеводів, тоді як коричневий додатково має домішки. Список цих домішок та їх кількісний обсяг залежать від якості виробленого очищення і сировини.

Показники Рафінований цукор Нерафінований цукор

Калорійність, кКал 399 396

Вуглеводи, гр. 99,6 96

Білки, гр. 0 0,67

Жири, гр. 0 1,03

Кальцій, мг. 3 22-62,7

Фосфор, мг. – 4-22,3

Магній, мг. – 4-117

Цинк, мг. – 0,6

Натрій, мг. 1 –

Калій, мг. 3 40-330

Відмінності в хімічному складі між двома видами продукту незначні. Показники калорійності цукру і вмісту білка мають практично однакові значення.

Невелика відмінність спостерігається в змісті білків і жирів (вони повністю відсутні в білому цукрі).

За вмістом мікроелементів коричневий цукор лідирує. Але і ці показники мають різне значення: зміст манія, кальцію, фосфору, цинку і натрію залежать від ступеня очищення продукту.

Цукор: в чому користь для організму

Незважаючи на усталену думку про шкоду цукру, не варто забувати про те, що невелика його кількість просто необхідно людині. Медиками був підтверджений факт неможливості існування людського організму без повного його відсутності.

Користь полягає в тому, що помірна кількість цукру забезпечує організм великою кількістю енергії. Що входить в нього, глюкоза здатна задовольнити енергетичну потребу організму.

Також цікаве:  Білий чай - корисні властивості і протипоказання

Глюкоза допомагає утворенню в печінці і селезінці бар’єрів для токсинів. Завдяки цій корисній її властивості пацієнтам при зняття інтоксикації і багатьох захворюваннях печінки призначаються для введення глюкози. При патології цих органів призначається «глюкозная дієта».

Цукор стимулює вироблення серотоніну. Його ще називають гормоном «щастя». Продукт активізує в мозку процес кровообігу. При відмові від нього будуть спостерігатися склеротичні зміни. Продукт знижує ризик утворення в судинах крові бляшок, що зменшує ймовірність появи тромбів, а любителі солодкого значно рідше хворіють артритом.

При правильному і обдуманому підході до цього продукту, він може бути корисним для організму.

Цукор: у чому шкода для здоров’я

При вживанні цукру у великих кількостях наноситься істотна шкода здоров’ю:

1. відбувається ослаблення кісткової тканини. Процес засвоєння організмом цукру і розпад його на вуглеводи можливі тільки за допомогою кальцію. При великих надходять дозах продукту, необхідний обсяг кальцію для його переробки забирається з кісткової тканини. Тому у «ласунів» спостерігається витончення зубний і кісткової тканин, зростає ризик переломів.

2. Частіше з’являються захворювання зубів і ясен. Цукор негативно впливає на кислотну середу в роті і завдає шкоди стану емалі на зубах. Під його дією вона швидше руйнується, стає вразливою для бактерій і мікробів.

3. Швидке збільшення маси тіла відбувається за рахунок відкладання жиру під шкірою живота, стегнах. Солодке викликає підйом інсуліну, що сприяє збудженню нейронів, які відповідають за апетит. Їх збудження викликає почуття помилкового голоду, і людина починає частіше приймати їжу.

4. Прискорюється процес старіння. Здатний нейтралізувати колаген, який відповідає за еластичність і пружність шкіри. В результаті його роботи кількість і глибина зморшок збільшується.

5. Нейтралізація вітамінів. Для нормального засвоєння глюкози витрачається велика кількість вітамінів групи В. При її великих кількостях в організмі розвивається авітаміноз, що призводить до загострення низки хронічних і розвитку нових захворювань.

6. Розвивається ефект звикання до солодкого. Надмірне вживання солодкого спричиняє психологічну залежність, за симптомами нагадує наркотичну.

7. Виснаження запасів енергії. Здається, парадоксом той факт, що цукор, будучи сильним енергоносієм, здатний у великих обсягах викликати зменшення синтезу вуглеводів в організмі, а підйом інсуліну – розвиток апатії та депресії.

8. Порушення діяльності серця. Розвиток дистрофії серцевого м’яза пов’язано з нестачею в організмі вітамінів.

Також цікаве:  Картопля - корисні властивості і протипоказання

У багатьох звичних продуктах присутня цукор. Його зміст «зашкалює» у газованій воді, у випічці, соусах, в домашніх джемах, компотах і варення, десертах. При постійному вживанні цих продуктів набігає значна сума» цього вуглеводу і його корисні властивості зводяться до нуля.

Для вагітних і годуючих мам: шкода цукру

Небезпека цукру для вагітних і жінок, що годують своїх малюків грудьми криється, по-перше, в технології його виробництва. Кристалічний цукор піддається хімічній обробці, після якої кількість корисних вуглеводів зводиться до мінімуму.

По-друге, загроза цього продукту криється в тому, що на його засвоєння витрачається багато кальцію. Цей елемент важливий для правильного формування кісткової тканини скелета малюка. Якщо кальцій буде витрачатися на засвоєння глюкози, то виникне подвійна проблема: нестача цього елемента для мами і дитини.

По-третє, цукор в кілька разів знижує захисні властивості організму, що неминуче призводить до розвитку ряду захворювань і загострення хронічних.

По-четверте, при надлишковому надходженні цього продукту посилюється процес жирообразования. Якщо майбутня мама не вживе заходів для стабілізації свого стану, то існує ризик передчасних пологів.

Шкода цукру і в тому, що він здатний витрачати вітаміни групи В. Його дефіцит позначається не тільки на стані організму мами, але і малюка: знижується гострота зору, з’являються нервозність, відчуття постійної втоми, проблеми зі сном, слабкий м’язовий тонус, знижується імунітет, погіршується пам’ять та мислення та ін. Такі проблеми повністю зникнуть, якщо в раціон включити вживання натуральних природних цукрів.

Ці наслідки необхідно постійно пам’ятати матусям, які бажають бачити здоровими себе і своїх дітей.

Цукор для дітей: корисний чи шкідливий

Правильне харчування вважається запорукою здоров’я дитини. Сьогодні в магазинах існує велика різноманітність солодкого в яскравих і красивих упаковках. Важко встояти і не дати малюкові спробувати цукерку, тістечко. Батьки не бачать в цьому нічого поганого. Мами і тата навіть не припускають, до чого може привести «солодке» дитинство їх дитини.

Менше, чим може зашкодити цукор – це перебити апетит. Але насправді, список того, до чого призводить надмірне його вживання великої:

1. Солодке викликає порушення в емоційному стані і поведінці дитини. Головні болі, часта зміна настрою, стомлюваність, порушення сну, зниження пам’яті – це ті симптоми, які спостерігаються у дітей, які вживають часто цукор.

Також цікаве:  Арахісове масло - користь і шкода

2. Знижується імунітет. В рази збільшується ризик розвитку захворювань за рахунок зниження імунітету. Не рекомендується «балувати» солоденьким малюків, коли вони хворіють, оскільки глюкоза допомагає розвитку хвороботворної мікрофлори.

3. Цукор позбавляє дітей корисних мікроорганізмів. Особливо сильно знижується концентрація хрому та кальцію, вітамінів групи В.

4. Руйнуються зуби і кістки. Кальцій, що є запорукою здорових зубів і міцних кісток, необхідний у великих кількостях для нормального засвоєння цукру. Тому в першу чергу страждають зуби, кістки.

Крім цих недоліків треба брати до уваги той факт, що в солодощах знаходяться консерванти, барвники, ароматизатори, підсилювачі смаку, які не приносять користі для здоров’я. Тому, давати дітям солодке чи ні – вирішують батьки самостійно.

Цукор: шкода для тих, що худнуть

Щоб привести фігуру в порядок шляхом правильного харчування недостатньо буде щодня підраховувати кількість калорій.

У боротьбі із зайвою вагою на перше місце виходить різке обмеження або відмова від всієї кулінарної продукції, газованих солодких напоїв.

Причина обмеження полягає в наявності в них цукру – продукту, що сильно впливає на:

• процеси обміну;

• роботу органів травлення;

• процес жирообразования;

• розвиває звикання до солодкого;

• викликає помилкове відчуття голоду, змушуючи частіше харчуватися.

Продукт має велику калорійність (в 100 гр. майже 400 кКал.) і повністю протипоказаний дієтологами.

Тим, хто намагається привести своє тіло в порядок, не треба забувати про те, що до 15% загальної маси в печиво і цукерці припадає на цукор, соки, йогурті і морозиві – до 10%, а в солодкій газованій воді її зміст доходить до 33%. Користі для організму від такого змісту цукру ніякої.

Для успішного схуднення кількість калорій в день повинно зводитися до 1500, при нормі в 2000 кКал в день. Дієтологами підраховано, що жінка в добу може з’їсти не більше 32гр цукру, чоловік – 48гр. У цю цифру входить і той цукор, який знаходиться в складі продуктів. Тому, від вживання його в чистому вигляді краще повністю відмовитися тим, хто стежить за фігурою.

Сьогодні цукор входить в щоденний раціон кожної людини і більшості з нас важко уявити своє життя без нього. Але щоб зберегти своє здоров’я і здоров’я близьких людей, від цього продукту краще повністю відмовитися або звести до мінімуму його вживання.