Гриб Чага – користь і шкода

Гриб Чага – корисні властивості і протипоказання. Наукові факти про березовий гриб Чага, в чому їх користь і чи є протипоказання

Царство грибів подарувало людству антибіотики, стали потужним засобом лікування хвороб і це далеко не єдиний приклад.

Задовго до пеніциліну, ще Авіценна описував корисні властивості Чаги – гриба, що росте на деревах.

У документах того часу вже відзначається успішне лікування пухлин, включаючи злоякісні, хвороб травного тракту, суглобів та інші.

Що з себе являє чага

Зовні Чага (наукова назва Трутовик скошений або Inonotus obliquus) виглядає зовсім невибагливо. Селиться вона виключно на місцях пошкодження кори дерева і нагадує величезні чорні бородавки, маса яких досягає 5 кілограм. У лісі зустрічається на горобині, вільхі або вязе, але найчастіше облюбовывает берези, з-за чого і отримав свою другу назву – березовий гриб.

Розмножується Чага як і всі представники царства грибів спорами. По повітрю вони потрапляють в місця ушкодження кори і проростають під нею. З часом грибниця Чаги прориває кору і гриб починає формуватися у звичному вигляді. З часом розміри Чаги досягають до 40 сантиметрів в діаметрі, а товщина близько 15.

Дорослішає гриб досить повільно – повноцінних розмірів вона досягає після 10 років зростання. Рідко зустрічаються грибниці віком старше 20 років, так як за цей час вона встигає привести в непридатність дерево носій, викликаючи білу гниль серцевини стовбура.

Важливо! Незважаючи на те, що Чага може селитися і на повалених стовбурах, в медичних цілях використовуються тільки гриби з живих беріз – з інших дерев вони марні. При цьому, якщо гриб вже старий, з крошащимися нутрощами, то корисних властивостей Чага вже не має, і використовувати його можна, навіть якщо дерево-носій ще в порядку.

Зсередини плодове тіло нагадує безліч трубочок, вставлених у стовбур дерева під кутом близько 25°. У молодих грибів їх колір світлий, як у дерева, а у старих вже чорно-бурий.

Також цікаве:  Березовий сік - корисні властивості і протипоказання

Необхідно пам’ятати, що на березах можуть рости і інші гриби, іноді помилково прийняті за Чагу. В основному це несправжній трутовик справжній (Phellinus igniarius і Fomes fomentarius) – від скошеного вони відрізняються гладкою поверхнею.

Хімічний склад визначає корисні властивості Чаги

Цілющі властивості обумовлені унікальним складом хімічних елементів і речовин. Окремо і в комплексі вони мають спазмолітичну, протизапальну, сечогінну дію, нормалізують кислотне середовище організму і зміцнюють його захисні механізми. Також Чага володіє кровоспинними властивостями і стимулює обмінні процеси.

Одні з небагатьох можливих протипоказань Чаги – це індивідуальна непереносимість будь-якого з її компонентів. Тому завжди потрібно перевіряти нові ліки на предмет сумісності, а краще звертатися до лікаря.

При яких хворобах проявляються корисні властивості Чаги

У наукових працях лікарів ще з 11 століття описані властивості Чаги уповільнювати розвиток пухлин, зміцнювати імунну систему, впливати на кровообіг головного мозку, стабілізувати тиск і знімати аритмію. Спостереження за дикими тваринами показує, що вони часто вигризають Чагу з дерев, і немає приводів не довіряти їх інстинктам.

• Онкологія. Сам по собі Чага вилікувати рак не зможе, але він має властивість посилювати дію препаратів, які борються з пухлинами. Доведено, що застосування відварів з гриба надає профілактичну дію – ті, хто постійно вживає, у меншій мірі схильні до онкологічних захворювань.

• Обмін речовин. Марганець та його сполуки є чудовим активатором ферментів внутрішньої секреції. Також сполуки речовин утворюють цілий хромогенний поліфенолкарбоновий комплекс, який є потужним біостимулятором. Завдяки їх впливу поліпшується робота організму і посилюється здатність його протистояти інтоксикацій.

• Серцево-судинна система. Болі в серці, ослабленість судин, підвищений або знижений артеріальний тиск при всіх цих симптомах можна приймати настій з Чаги або відвар трав з додаванням гриба.

• Сечостатева система. Запалення нирок, цистит, хвороби сечового міхура, запалення матки і яєчників, кісти, міоми, простатит, аденома, тазові пухлини – успішно лікуються застосуванням Чаги. Для цього застосовуються як відвари з настоями, так і компреси з мікроклізмами. Жінкам треба стежити за календарем – за 3-4 дні до настання місячних і на такий самий строк після них лікування слід призупинити.

Також цікаве:  Баклажани - користь і шкода

• Дихальна система. Чага застосовується при бронхітах, пневмонії, простудних захворюваннях, нежитю, болю в горлі, гайморитах і супутніх їм головних болях.

Також препарати з Чаги застосовуються для лікування хвороб шкіри, порожнини рота, дихальної системи, зміцнення кісток, при туберкульозі, а також як лікувальна косметика. Настійно рекомендується перед застосуванням проконсультуватися з фахівцем – протипоказань у Чаги небагато, але іноді неправильне її застосування може звести нанівець ефект інших ліків або викликати алергію.

Гриб Чага: протипоказання до застосування

В цілому, Чага це гипоаллерген – речовини, що входять до його складу, не накопичуються в клітинах організму. Отже, протипоказання Чаги володіють слабко вираженими властивостями, але для успішного лікування їх треба знати і враховувати. Також треба пам’ятати, що у різних захворювань можуть виявитися однакові симптоми, тому точний діагноз, на підставі якого треба починати лікування, може поставити тільки кваліфікований фахівець.

• Перше, що треба враховувати – проносне дію відварів і інших препаратів на основі Чаги. Отже, приймати їх людям з кишковими розладами (дизентерію або колітом) треба дуже обережно.

• До протипоказань Чаги також відноситься прийом препаратів на її основі одночасно з пеніцилінової групою ліків і внутрішньовенним введенням глюкози, так як дія останніх буде зведено нанівець.

• У періоди вагітності та годування груддю, прийом Чаги варто припинити, або ж порадитися з лікарем для оцінки можливих ризиків і користі.

• Тривале вживання відварів або настойок на основі Чаги провокує підвищену збудливість нервової системи. Якщо це відбувається, то прийом ліків слід припинити і звернутися до фахівця.

• Незайвим буде утриматися від вживання алкогольних напоїв і по можливості куріння.

Як би ні була низька гіпоалергенність Чаги, перед прийомом потрібно перевіритися на предмет виникнення алергічних реакцій, так як є ймовірність індивідуальної непереносимості компонентів. Якщо це зовнішній засіб, то нанести невелику його кількість на невелику ділянку шкіри. Внутрішнє спробувати в маленьких дозах.

Також цікаве:  Буряк - калорійність, корисні властивості і протипоказання

Як зберегти корисні властивості Чаги при заготівлі

Незважаючи на те, що збирати цей гриб можна круглий рік, якщо є така можливість, то заготівлю краще проводити восени або навесні – в цей час року в рослинах акумулюється найбільшу кількість корисних речовин.

Не можна зрізати Чагу з інших дерев – лікувальними властивостями володіють тільки ті з них, що ростуть на березі, але при цьому також є свої обмеження. Не варто зрізати гриб якщо:

• дерево впало – незабаром після загибелі носія гриб руйнується, так як втрачає джерела живлення;

• дерево дуже молоде – найчастіше чага паразитує на старих і міцних деревах, але зрідка росте і на молодняк, при цьому цілющих властивостей набратися не встигає;

• гриб росте на нижній частині свола, особливо це стосується сирих місць – перевірити що він непридатний просто – така Чага повністю чорного кольору (зовні і зсередини) і розкришиться, при спробах її зрізати.

По своїй структурі гриб складається з трьох шарів:

• внутрішній, прилеглий до дерева – рудуватого відтінку зі світлими прожилками;

• середній – щільна частина зернистої структури кольору іржі;

• зовнішній – найчастіше чорного кольору, зовні схожий з бородавкою або великий родимкою.

Для заготівлі потрібна середина і зовнішня частини – вони очищається від «нутрощів», нарізаються шматочками по 5 см і висушуються. При цьому, занадто велика температура випарить разом з вологою більшість корисних речовин, а низька може спровокувати появу цвілі. Тому варто заздалегідь підготувати сухе, добре провітрюване і тепле місце для сушіння.

Для зберігання шматочки Чаги краще всього скласти в скляні банки або в герметичну паперову/полотняну тару. Якщо все зробити правильно, то такий гриб можна використовувати протягом двох років.