Гриб Чага – користь і шкода

Гриб Чага – корисні властивості і протипоказання. Наукові факти про березовий гриб Чага, в чому їх користь і чи є протипоказання

Царство грибів подарувало людству антибіотики, стали потужним засобом лікування хвороб і це далеко не єдиний приклад.

Задовго до пеніциліну, ще Авіценна описував корисні властивості Чаги – гриба, що росте на деревах.

У документах того часу вже відзначається успішне лікування пухлин, включаючи злоякісні, хвороб травного тракту, суглобів та інші.

Що з себе являє чага

Зовні Чага (наукова назва Трутовик скошений або Inonotus obliquus) виглядає зовсім невибагливо. Селиться вона виключно на місцях пошкодження кори дерева і нагадує величезні чорні бородавки, маса яких досягає 5 кілограм. У лісі зустрічається на горобині, вільхі або вязе, але найчастіше облюбовывает берези, з-за чого і отримав свою другу назву – березовий гриб.

Розмножується Чага як і всі представники царства грибів спорами. По повітрю вони потрапляють в місця ушкодження кори і проростають під нею. З часом грибниця Чаги прориває кору і гриб починає формуватися у звичному вигляді. З часом розміри Чаги досягають до 40 сантиметрів в діаметрі, а товщина близько 15.

Дорослішає гриб досить повільно – повноцінних розмірів вона досягає після 10 років зростання. Рідко зустрічаються грибниці віком старше 20 років, так як за цей час вона встигає привести в непридатність дерево носій, викликаючи білу гниль серцевини стовбура.

Важливо! Незважаючи на те, що Чага може селитися і на повалених стовбурах, в медичних цілях використовуються тільки гриби з живих беріз – з інших дерев вони марні. При цьому, якщо гриб вже старий, з крошащимися нутрощами, то корисних властивостей Чага вже не має, і використовувати його можна, навіть якщо дерево-носій ще в порядку.

Зсередини плодове тіло нагадує безліч трубочок, вставлених у стовбур дерева під кутом близько 25°. У молодих грибів їх колір світлий, як у дерева, а у старих вже чорно-бурий.

Необхідно пам’ятати, що на березах можуть рости і інші гриби, іноді помилково прийняті за Чагу. В основному це несправжній трутовик справжній (Phellinus igniarius і Fomes fomentarius) – від скошеного вони відрізняються гладкою поверхнею.