Кедрові горіхи – калорійність, корисні властивості і протипоказання

«Сибірські насіння довголіття» або кедрові горіхи: корисні чи шкідливі? Калорійність, властивості, користь і шкоду кедрових горіхів

Кедрові горіхи є нічим іншим, як насінням сибірського кедра.

Сибірським кедром зазвичай називають сибірську сосну.

Здавна корінні жителі Сибіру займалися збиранням і продажем кедрових горіхів.

Ці насіння довголіття користуються популярністю і по сей день, незважаючи на високу вартість. Але чим обумовлена висока ціна і не принесе шкоди здоров’ю вживання насіння сибірської сосни?

Склад і калорійність кедрових горіхів

Корисні властивості кедрових горіхів численні. Вони допомагають оздоровити організм і благотворно впливають на всі системи внутрішніх органів. Користь вживання кедрових горішків легко з’ясовна унікальним складом цих насіння.

Практично всі вітаміни входять до складу кедрових горіхів:

• Вітамін А (1мкг в 100гр)

• Бета-каротин (0.017 мг)

• Вітамін В1 (0.364 мг)

• Вітамін В2 (0.227 мг)

• Вітамін В5 (0.313 мг)

• Вітамін В6 (0.094 мг)

• Вітамін В9 (34мкг)

• Вітамін С (0.8 мг)

• Вітамін Е (9.33 мг)

• Вітамін РР або ніацин (4.387 мг)

• Вітамін К або філохінон (53.9 мкг)

• Список мікро – і макроелементів, що входять до складу цих насіння теж досить обширний:

• Кальцій (18мг в 100гр або 1.8% добової норми)

• Магній (251мг, що становить понад 60% добової потреби організму)

• Калій (597мг, що становить чверть добової норми)

• Натрій (2мг)

• Фосфор (575мг – 71.5% добової потреби організму в цьому речовині)

• Цинк (4.28 мг, а це 35% добової норми)

• Марганець (8.802 мг; кедрові горішки – рекордсмени за вмістом цього мікроелемента, адже така кількість марганцю становить 440% добової потреби організму людини)

• Залізо (5.53 мг або в процентному співвідношенні по добовій нормі – 30.7%)

• Мідь (1324 мкг – що становить 132% норми потреби організму в добу)

• Селен (0.7 мкг або 1.3%)

Крім цього кедрові горіхи включають до складу харчові волокна, насичені жирні кислоти, моно – і дисахариди, крохмаль, воду і золу. Що стосується харчової цінності цих насіння, більша частина припадає на жири – 68,3 гр на 100 г їстівної частини кедрових горіхів. Вуглеводів і білків міститься приблизно однакова кількість – 13,08 гр і 13,69 гр відповідно. Через переважної кількості жирів, калорійність кедрових горіхів просто величезна – 673 ккал на 100 гр насіння. Тому налягати на смачні горішки під час дієти не можна. Вуглеводи, які входять до складу їстівної частини кедрового горіха – фруктоза, сахароза, глюкоза, пентозани, декстрини, клітковина і крохмаль.

Також цікаве:  Селера - калорійність, корисні властивості і протипоказання

Більше половини ваги ядра кедрового горіха припадає на кедрове масло, тому з’їсти достатню кількість цих насіння важко, навіть на смак вони дуже жирні. Одна п’ята складу ядра – легкозасвоювані білки; міститься рослинних білків у цих маленьких горішках в 2 рази більше, ніж в курці. До складу цих білків входять 19 амінокислот, більше половини з яких незамінні або умовно незамінні:

1. аргінін

2. триптофан

3. ізолецин

4. лецин

5. валін

6. метіонін

7. лізин

8. глютамінова кислота

9. гістидин

10. пролін

11. гліцин

12. серин

13. треонін

14. аспарагінова кислота

15. аланін

16. фенілаланін

17. тирозин

18. цистеїн

19. цистин

В шкаралупі кедрового горіха теж містяться корисні речовини, такі як дубильні речовини, амінокислоти, клітковина, мікроелементи і цукру. Шкаралупа становить не менше 50% ваги горіха.

Кедрові горіхи: у чому користь для організму?

Збалансований склад позначилася на корисні властивості кедрових горіхів. Користь цих «насіння довголіття» підтвердив і життєвий досвід поколінь, і офіційна медицина, правда, тільки в профілактичних цілях, так як кедрові горіхи не є лікарським засобом.

Відомо корисне властивість кедрових горіхів для чоловіків – вони допомагають поліпшити потенцію. Крім цього, регулярне вживання цих насіння допоможе роботу статевої системи в цілому, запобігти появі аденоми простати, простатиту.

Що стосується жіночого здоров’я, то і в цьому питанні користь кедрових горіхів давно відома. Вітаміни групи Е або токоферол сприяють виробленню молока у годуючих жінок, підвищують його кількість і поживність. Відвар з цих насіння рекомендується приймати при клімаксі, для підтримання повноцінного жіночого здоров’я. Антиоксиданти, що входять до складу кедрових горіхів, позитивно впливають на зовнішній вигляд жінки – на здоров’я волосся, шкіри та нігтів.

Користь кедрових горіхів для здоров’я людини багатогранна. Ці насіння мають загальнозміцнюючу дію, тому з їх допомогою лікують серцево-судинні захворювання, атеросклероз, анемію, покращують якість крові. Вживання кедрових горіхів допоможе підвищити імунітет, що особливо актуально у весняний період, коли натуральних вітамінів дістати на прилавках магазинів важко.

Також цікаве:  Петрушка - корисні властивості і протипоказання

Якщо розглядати склад кедрових горіхів докладніше, то стане ясно якими корисними властивостями вони наділені.

• Нестача вітаміну Е призводить до порушення жирового балансу, появи різних хвороб серцево-судинної системи, наприклад атеросклерозу. Крім цього, вітамін Е або токоферол, благотворно впливає на роботу ендокринних залоз, стимулює м’язову діяльність і допомагає засвоєнню інших вітамінів.

• Вітаміни групи В теж позитивно впливають на роботу серця і покращують склад крові. Ця група вітамінів відома впливом на нервову систему людини. Нестача вітамінів групи В призводить до розладів сну, нервозності і дратівливості. Вітамін В2, або рибофлавін, допомагає роботі печінки, а вітамін В1, або тіамін, позитивно впливає на ендокринну систему.

• Вітамін А, міститься в кедрових горіхах, сприяє нормальному росту і розвитку організму. Тому ці насіння рекомендовано вживати дітям.

• Мідь, що міститься в 100 грамах кедрових горіхів в кількості, що перевищує добову потребу організму людини, відповідає за появу нових червоних кров’яних тілець, тому необхідна організму для поліпшення процесу кровотворення.

• Марганець, що міститься в цих насінні в рекордній кількості, необхідний для хрящів і допомагає нормалізувати гормональний фон. Крім цього, марганець допомагає організму засвоювати глюкозу, бере участь у жировому обміні та репродукції.

• Магній допомагає знизити гіпертонус м’яких тканин, тому корисний вагітним жінкам. Цей елемент необхідний для формування структури кісток.

• Калій допомагає нормалізувати роботу серця і регулювати водний баланс організму. Тому калій необхідний організму людини під час важких хвороб, які супроводжуються втратою води з організму людини – при кишкових інфекціях або харчових отруєннях.

• Фосфор бере участь в утворенні та збереженні цілісності кісток і зубів, тому вживати кедрові горіхи рекомендується людям, страждаючим захворюваннями кісткової системи. Крім цього, фосфор необхідний для швидкого вивільнення енергії. За вмістом цієї речовини кедрові горіхи перевершують інші горіхи і насіння.

• Цинк допомагає прискорити відновлення тканин і бере участь у загоєнні ран. Це речовина позитивно впливає на роботу передміхурової залози, бере участь у скороченні м’язів і зростання кісток.

Також цікаве:  Суниця лісова - корисні властивості і протипоказання

• Залізо допомагає підвищити рівень гемоглобіну в крові, тому кедрові горіхи рекомендовано вживати людям, що страждають станами залізодефіцитної анемії, як правило, цієї хвороби схильні вагітні жінки.

• Кальцій, що міститься в кедрових горіхах, допомагає поліпшити згортання крові і нормалізувати роботу серцево-судинної системи. Це головний компонент зубів та кісткової системи організму людини.

Рекомендується включити в раціон кедрові горіхи людям, страждаючим захворюваннями шлунково-кишкового тракту – при виразці шлунка і хвороби дванадцятипалої кишки. З допомогою вживання цих насіння можна навіть попередити розвиток туберкульозу.

Шкаралупа цих «насіння довголіття» має протизапальну і м’яким терпкою дією, завдяки вмісту дубильних речовин.

Принесе шкоди здоров’ю вживання кедрових горіхів?

Це цілком логічне запитання, адже при такій кількості корисний властивості кедрових горіхів, потрібно знати, яку шкоду вони можуть принести. На щастя, кедрові горіхи відносяться до тим рідким продуктам, які абсолютно не мають протипоказань, крім індивідуальної нестерпності.

При вживанні кедрових горіхів в деяких випадках з’являється металевий або гіркий присмак у роті, але він проходить самостійно протягом декількох днів.

Існує думка, що кедрові горіхи не можна вживати при схудненні. На практиці ж все навпаки. Якщо з’їдати невелику жменю цих насіння перед їжею, можна зменшити кількість вживаної їжі. Адже кедрові горіхи сприяють виробленню гормону холецистокініну, який посилає в мозок сигнал про насичення організму.

Єдине, варто пам’ятати, що купувати кедрові горіхи необхідно тільки неочищені, так як ядра горіхів без шкарлупи окислюються на світлі і изомеризуются, тому вживання очищених насіння може призвести до негативних наслідків для деяких органів.

Корисні або шкідливі кедрові горіхи для дітей?

Користь кедрових горіхів незаперечна, але чи впорається дитячий шлунково-кишковий тракт з таким жирним продуктом? Звичайно, ні, тому вживання кедрових горіхів небажано у віці до трьох років.

Після настання трирічного віку, кедрові горіхи принесуть користь для зростаючого організму. Вони містять в собі всі необхідні речовини для правильного розвитку і росту організму, і для формування та нормального функціонування життєво важливих органів.

Не можна їсти кедрові горіхи в необмежених кількостях, щоб не спровокувати появу алергічної реакції і неприємних смакових відчуттів.