Рис – калорійність, корисні властивості і протипоказання

Білий, бурий, червоний, чорний рис: користь і шкода, калорійність унікального злаку. Все про користь і шкоду рису для організму

Рис не випадково називають даром богів.

Найдавніша злакова культура відома на Сході більше чотирьох тисяч років.

Європейці познайомилися з нею не так давно, але вже встигли оцінити по достоїнству корисні властивості унікальних зерен.

Рис: склад, калорійність, види, застосовують як

Сортів рису дуже багато: індика, басматі, японика, арборіо, краснодарський, дикий. Все це дуже близькі родичі, які мають безліч загальних рис. Однак і за зовнішнім виглядом, і за складом, і за харчовим властивостям існуючі сорти рису все ж різняться.

Рисові зерна майже не містять солі, звідси явна і успішно використовується в медицині користь рису для «сердечників» і людей з нирковими проблемами. Зерно містить вісім грамів білка, сім грамів насичених і ненасичених жирних кислот і до дев’яноста грамів «довгих», тобто складних вуглеводів.

У складі рисового зернятка вчені виявили:

• багатий вітамінний комплекс (майже всю групу В, вітамін К, РР, Н, Е);

• приблизно сорок мікро – і макроелементів (бор, кальцій, кремній, йод, мідь, залізо, нікель, фосфор, хлор, цинк, калій, фтор, сірка та ін);

• кілька незамінних, не виробляються людським організмом амінокислот (наприклад, триптофан);

• лецитин;

• рослинні волокна і біологічні активні сполуки.

А ось клітковини в рисі практично немає. Найбільша кількість містить коричневий сорт рису (4-4,5 відсотка). У білому рисі клітковини не більше трьох відсотків. Дуже багато у такому продукті крохмалю (більше 55 г).

За способом обробки рис може бути шліфованим, пропаренным, подрібненим. Більш звичний для російського столу звичайний білий продукт, шліфований або оброблений паром. Пропарений рис корисніший за рахунок того, що після обробки його оболонка віддає практично всю свою користь зерну. Але все ж корисні властивості рису білого вельми програють більш грубим, брутальним родичам – рісу коричневого, червоного, чорного.

З рису варять кашу, готують плов, паелью, пудинги, роли, коржі, використовують у салатах. Калорійність рису досить висока, як у будь-злакової культури (від 300 до 370 кКал в сухому вигляді), тому зловживати рисовими продуктами тим, хто стежить за вагою, не варто. Дієтологи рекомендують вживати страви на основі рису один-два рази в тиждень, не перевищуючи двохсот грамів на одну порцію.