Волоський горіх корисні властивості і протипоказання

Волоський горіх корисні властивості і протипоказання. Склад волоських горіхів, в яких випадках вони корисні, а коли шкідливі

Корисні властивості волоського горіха навряд чи варто зайвий раз доводити – їх рекомендує як народна, так і офіційна медицина, як у чистому вигляді, так і у вигляді лікарських препаратів. З іншого боку, якщо є їх регулярно, то необхідно враховувати протипоказання волоських горіхів, про яких також відомо досить багато.

Як з’ясовувалися корисні властивості волоських горіхів, історія назви

Незважаючи на назву, вони стали поширюватися не з Греції – перші згадки про них простежуються з Кавказьких гір, районів Середньої Азії та Персії. Офіційне наукова назва дослівно перекладається з латини як «царський жолудь». Також поширеним назвою є термін «волоський горіх».

Існувала думка, що греки були первоисследователями корисних властивостей волоських горіхів. В якійсь мірі це дійсно так – грецький лікар Гален розробив рецепт зміцнює стінки шлунка, а співвітчизниці широко використовували шкаралупу для видалення небажаного волосся на тілі. Проте історія показує, що набагато більш щільно дослідженнями «царських жолудів» займалися медики Сходу, де вони також були досить поширені.

Дослідженнями і використанням у своїй практиці відзначилися такі лікарі як Сарасваті, Авіценна, Юсуф Табіб і Амірдовлат Амасиаци. Ще в перших століттях вони використовували плоди, листя і шкірку горіхів як кровоспинний засіб, протиотрута, антигельмінтну, виведення каменів і просто як дієтичне блюдо, відмінно насыщающее організм при мінімальному споживанні.

Вирішальну роль в утвердженні назви відіграла римська імперія, на розквіт якої довелося поширення волоських горішків. Тісних контактів з персами у них не було, тому основну масу «царських жолудів» в імперію постачала Греція. Незважаючи на загальноприйняті офіційні назви у підсумку все-таки прижилася народне – грецький горіх, в слов’янських мовах перетворене в волоський. Це одне з небагатьох виключень, коли застаріле слово використовується тільки по відношенню до однієї-єдиної речі, а в інших випадках вимовляється на сучасний лад.

Також цікаве:  Вівсяна каша - користь і шкода

До речі, самі перси називали горіхи царськими, а греки – перськими, так як пізніше саме з цієї країни були завезені тамтешні сорту, значно більші за розмірами – прабатьки сучасних. Справедливості заради, варто відзначити, що в багатьох країнах сьогодні це просто горіхи, без географічної прив’язки.

Сучасні сорти волоських горіхів

На відміну від багатьох інших «домашніх» рослин, сорти горіхів не особливо відрізняються один від одного. Зусилля селекціонерів спрямовані на збільшення величини плодів і утоньшение їх шкаралупи, так що помітним оці критерієм більше буде розмір. Відрадно, що немає повідомлень про зменшення корисних властивостей волоських горіхів в результаті селекції.

Всього сортів налічується досить багато, але основні з них такі:

• Сітчастий. Бажаний гість на будь-якому присадибній ділянці. Його цінують за малу товщину кори і яскраво виражений смак, дозволяє їсти плоди як у сирому вигляді, так і використовувати в кулінарних цілях.

• Карга-Бурун. Найімовірніше один з перських сортів. Має великі плоди загостреної форми не поступаються сітчастому за можливостями застосування в кулінарії.

• Твердоскорлупный. Сорт виведений для використання в промислових цілях, для яких вимагається шкаралупа. Втім, це не робить його плоди менш смачними, поживними і корисними.

• Диколистный. Швидше за все, це нащадок дрібних дерев з Греції, поширених там до завезення з Персії більш великих сортів. Переважно використовується в декоративних цілях.

Інші сорти, поширені на території СНД, можна вважати похідними. Вони відомі під цілим рядом назв: десертний, витончений, рясний, урожайний, аврора, ідеал, велетень, зоря сходу, селекціонер та інші.

Волоський горіх: корисні властивості і хімічний склад

При бажанні включити ці плоди в свій постійний раціон, треба уважно вивчити їх склад, так як у волоського горіха протипоказання можу бути відносно індивідуальної непереносимість одного з компонентів.

Також цікаве:  Куряча печінка - калорійність, корисні властивості і протипоказання

В цілому ж плоди, листя і шкірка вміщують в собі значну частину періодичної таблиці хімічних елементів. А так як комплекс всіх цих елементів і речовин формувався не одне тисячоліття, то можна сміливо стверджувати, що він є відмінно збалансованим.

• Амінокислоти. Позитивно впливають на роботу захисного механізму клітин організму людини. Використовуються в процесі очищення і формування крові.

• Білки та їх похідні. Відповідають за загальне живлення організму і забезпечують обмін речовин.

• Бета-Каротин. Сприяє виведенню шкідливих речовин, сприяє живленню шкіри і зміцнення зору.

• Залізо. Забезпечує процес дихання.

• Йод. Безпосередньо впливає на роботу щитовидної залози.

• Калій. Відповідає за стабілізацію багатьох процесів в організмі.

• Кальцій. Окрім відомого впливу на формування кісткової тканини, бере участь у внутрішньоклітинних реакціях і забезпечує скорочення м’язів.

• Магній. Необхідний компонент для правильної роботи ферментів. Надає судинорозширювальну та жовчогінну дію

• Марганець. Ще один компонент впливає на утворення клітин крові, впливає на загальний ріст організму.

• Мідь. Забезпечує обмін білків в організмі, виробництво гемоглобіну і зростання кісткової тканини.

• Вуглеводи. Необхідні для живлення тканин і є їх невід’ємним компонентом.

• Цинк. Вирівнює гормональний баланс, підвищує ефективність дії вітаміну Е.

Також у горіхах містяться такі речовини й елементи, як аскорбінова кислота, вітаміни (А, Е, К, РР і групи В), жирні олії, Кобальт, Натрій Селен, Сірка, Фосфор, Фтор, Хлор. У комплексі вони беруть участь практично у всіх обмінних процесах організму.

Волоський горіх: протипоказання до застосування

Незважаючи на яскраво виражені корисні властивості волоського горіха і його відмінні смакові якості, це той продукт, яким не варто надмірно захоплюватися. Особливо це стосується препаратів з листя і кори волоського горіха, протипоказання яких відзначають досить високий рівень токсинів, що може призвести до отруєння.

Також цікаве:  Фісташки - калорійність, корисні властивості і протипоказання

В першу чергу в групу ризику потрапляють люди, схильні до алергій – з-за високого вмісту білків неприйняття горіхів для них не рідкість.

Також до протипоказань волоських горіхів відносячи шкірні захворювання. Активні речовини, що входять до складу, можуть загострити такі з них як псоріаз, діатез, нейродерміт і стоматит.

Не слід їсти горіхи людям з гастритом, панкреатитом та іншими хворобами шлунка або дванадцятипалої кишки.

Ще одним протипоказанням волоських горіхів є підвищена згортання крові – плоди містять в собі стільки кровотворних речовин, що реакція організму може бути дуже неоднозначною.

У будь-якому випадку, навіть цілком здоровим людям не варто зловживати горіхами – денна норма, повністю забезпечує організм необхідними речовинами становить 6 горіхів.