Коров’яче молоко – калорійність, корисні властивості і протипоказання

Коров’яче молоко: шкода і користь для організму. Кому і в яких кількостях корисно коров’яче молоко, шкідливо воно для дитини?

Коров’яче молоко, користь якого пояснюється великою кількістю корисних речовин, що містяться в ньому, – це продукт, відомий людству з найдавніших часів.

Однак в останні роки з’явилися різні думки про користь коров’ячого молока: ряд дослідників, як і раніше, вважають молоко самим корисним і необхідним продуктом для людини, інші – говорять про недоліки даного продукту і негативний вплив на організм людини.

Щоб зрозуміти, яку думку більш правильне, варто уважно вивчити аргументи противників і прихильників споживання молока.

Молоко корови – джерело походження, методи обробки та хімічний склад

Молоко корови є продуктом секреції її молочних залоз. При цьому найбільш корисним є те молоко, яке знаходиться всередині молочних залоз корови і ніколи не стикалося з повітрям. Причина цього в тому, що в молоці, яке зазнало впливу повітря, частково окислюються жири. Проте навіть таке молоко не втрачає своєї харчової цінності для людського організму.

Калорійність коров’ячого молока 52-64 кКал на 100 грам залежно від жирності. Коров’яче молоко містить ряд речовин, необхідних людському організму. Насамперед це вітамін B12. Дана речовина життєво необхідно для правильного функціонування нервової системи людини, а також бере участь в процесі кровотворення. Також воно містить інші вітаміни групи B, вітаміни D, E, PP, бета-каротин, лактозу та інші. У молоці містяться білки, жири, вуглеводи та амінокислоти, корисні людині. Чимало в коров’ячому молоці мікроелементів, серед яких найбільш цінним є кальцій. Хімічний склад коров’ячого молока постійно змінюється в залежності від різних факторів: стадія лактації у тварини, порода корови, її харчування і умови утримання.

В цілому, враховуючи сучасні методи виробництва і зберігання молока, можна виділити такі види цього продукту:

Незбиране молоко. Воно являє собою повністю натуральний продукт, який не піддавався ніякому впливу, крім проціджування. Нагрівання, розбавлення, знежирення, випарювання змінює первісний хімічний склад молока, такий продукт вже неможливо назвати цільним молоком. Зараз таке молоко можливо придбати тільки на сільськогосподарських фермах і у жителів сіл.

Пастеризоване молоко. Молоко, яке піддалося нагрівання, можна назвати пастеризованим. Існує кілька способів пастеризації молока: тривала пастеризація, при якій продукт нагрівається до температури 63 – 65 °C протягом півгодини; коротка пастеризація, при якій молоко нагрівається протягом однієї хвилини до 85 – 90 °C; миттєва пастеризація, яку проводять протягом декількох секунд, при цьому продукт нагрівається до 98 °C. Така обробка проводиться для знищення різних мікроорганізмів у молоці, а також з метою збільшити термін зберігання цього продукту. Багато експертів вважають, що поживна цінність такого продукту практично не змінюється. Проте інші дослідники вважають, що цінність такого продукту значно нижче, порівняно з незбираним молоком, так як білки, вітаміни і мікроелементи в молоці під впливом підвищених температур змінюють свої зв’язки і формули.

Ультрапастеризоване молоко являє собою продукт, виготовлений шляхом одноразового нагрівання незбираного молока до 125 – 150 °C протягом 2-3 секунд. Після цього молоко в стерильних умовах розливають у герметичні упаковки. Такий метод обробки дозволяє зберігати молоко більше місяця. Однак така обробка руйнує практично всі корисні речовини в молоці.

Коров’яче молоко – користь для здоров’я людини

Хімічний склад молока робить його унікальним джерелом харчування для людини. Воно чинить на наш організм значний позитивний вплив і забезпечує його необхідними вітамінами і мікроелементами.

Так, завдяки великій кількості кальцію, молоко позитивно позначається на стані зубів, кісток людини. Тому люди, що споживають молоко, знижують ризик виникнення стоматологічних проблем. Також рекомендується вживати молоко для збереження кісток міцними і зниження ризику розвитку остеопорозу.

Білок, який коров’яче молоко містить у великій кількості, сприяє зростанню і зміцненню м’язів людини. Тому цей продукт особливо популярний серед спортсменів, які прагнуть наростити і зміцнити м’язову масу тіла.

Вітаміни, що містяться в коров’ячому молоці, сприяють зниженню рівня стресу у людини. Тому склянку теплого молока – кращий спосіб розслабитися і зняти напругу, що накопичилася протягом дня. Також воно здатне знизити прояви передменструального синдрому у жінок, розслабити тіло і знизити нервове напруження в цей період.

Вчені у Великобританії, проаналізувавши численні дослідження, прийшли до висновку, що молоко сприяє зниженню тиску, зменшує ризик розвитку інсульту і інших серцево-судинних захворювань. Крім того, молоко корови допомагає позбутися від печії, сприяє поліпшенню травлення, дає людині відчуття насичення і, тим самим, сприяє зниженню ваги.

Таким чином, молоко – корисний і смачний природний продукт, який здатний підтримати організм людини в хорошій фізичній формі, а також може послужити профілактикою різних захворювань. Тому багатьом людям варто включати цей продукт в свій щоденний раціон.

Коров’яче молоко – шкоду для людини

Багато вчених говорять не тільки про користь, але і про шкоду молока. Зокрема, відзначають часті алергічні реакції на молоко. Такі реакції викликає непереносимість молочного цукру (лактози), яка зустрічається у 15% населення. Виражається ця непереносимість наступним чином: після вживання молока у людини починається сильне здуття живота і діарея. Також нерідкі алергічні реакції на білок казеїн, який міститься у великій кількості в коров’ячому молоці.

Однак, говорячи про алергічних реакціях на молоко, варто мати на увазі, що частота цих реакцій різна у різних народів. У представників європейського етносу непереносимість молока зустрічається не дуже часто, в середньому це 2-5% етносу. У той же час у народів Азії і Африки непереносимість молока зустрічається набагато частіше, аж до 50-75% етносу. Це пояснюється тим, що європейські народи краще, ніж азіати та африканці пристосовані до вживання цього продукту на генетичному рівні.

Також багато прихильники теорій вегетаріанство і сироїдіння говорять про інших мінуси вживання коров’ячого молока. Так, на думку деяких дослідників, від молока підвищується кислотність шлункового соку, внаслідок чого підвищується ризик розвитку виразки шлунка.

Ряд вчених вважають, що вживання коров’ячого молока підвищує ризик виникнення раку молочної залози, раку простати та сечового міхура. Однак який саме компонент молока підвищує цей ризик не відомо. Деякі вчені звинувачують у цьому молочний цукор, інші – гормон естроген, який міститься в молоці. У той же час відомо, що молоко знижує ризик розвитку раку кишечника.

Варто відзначити, що сучасні виробники молока дуже часто вводять тваринам гормональні препарати і антибіотики. Такі методи, безумовно, негативно позначаються на якості молока і його корисних властивостях. У цьому контексті найкориснішим можна назвати те молоко, яке виробляється фермерами в селах, де корови живуть у природних умовах, їдять свіжий корм і траву, не піддаються впливу гормональних препаратів та антибіотиків.

Коров’яче молоко в раціоні вагітних і годуючих жінок

Вагітні і годуючі жінки відчувають велику потребу в кальції, білках і вітамінах. Щоб задовольнити цю потребу організму, їм варто включити в свій раціон коров’яче молоко. Користь цього продукту під час вагітності та грудного вигодовування пояснюється наступним:

• Молоко – джерело кальцію, необхідного для формування кісткової системи та дитини. Також цей продукт допомагає поповнити запаси кальцію в організмі мами.

• Молоко під час вагітності і годування дитини стає джерелом білка тваринного походження, який необхідний для формування плоду і правильного фізичного розвитку дитини.

• Вживання молока позитивно позначається на стані шкіри, волосся і нігтів вагітної жінки.

• Молочний цукор, що міститься в молоці, сприяє кращому засвоєнню кальцію. Також він сприяє зміцненню імунітету.

Таким чином, молоко корови і інші продукти, вироблені з нього, незамінні як під час вагітності, так і в період грудного вигодовування. За винятком випадків індивідуальної непереносимості і алергії.

Коров’яче молоко дітям: користь чи шкода?

Багато років коров’яче молоко вважалося відповідним харчуванням для немовлят, чиї матері не могли годувати їх своїм грудним молоком. Проте новітні дослідження показують, що вигодовування немовлят коров’ячим молоком не так корисно і безпечно, як це вважалося раніше.

Безумовно, молоко корови містить безліч корисних елементів. Однак такий склад молока аж ніяк не на користь організму дитини, так як він не здатний засвоїти ці речовини.

• Ферменти, що містяться в коров’ячому молоці, не відповідають нормі для дитини. Тому його організм не зможе до кінця засвоїти таке харчування, а неперетравлені залишки їжі будуть дратувати кишечник малюка.

• Занадто великий вміст у коров’ячому молоці білка казеїну може стати причиною алергічних реакцій;

• Надто висока жирність коров’ячого молока стає причиною перевантаження організму дитини;

• Кількість вітамінів і заліза в коров’ячому молоці недостатньо для підростаючого організму;

• А мінеральних речовин в коров’ячому молоці, навпаки, занадто багато. Тому годування коров’ячим молоком може стати причиною дуже велике навантаження на нирки дитини.

З причин, перерахованих вище, сучасні лікарі не рекомендують годувати дітей коров’ячим молоком до 2 – років. Ідеальним харчуванням для таких дітей є грудне молоко, а в разі неможливості грудного вигодовування необхідно підібрати підходящу суміш, чий склад максимально наближений до складу грудного молока.

Таким чином, шкода і користь вживання коров’ячого молока залежить від багатьох факторів: від методів обробки, яким піддавався продукт, від умов, в яких проживає тварина, від індивідуальних особливостей кожної людини та інших факторів. Тому питання про необхідність вживання цього продукту кожна людина має вирішувати індивідуально, з урахуванням своїх індивідуальних особливостей.