Коров’яче молоко – калорійність, корисні властивості і протипоказання

Коров’яче молоко: шкода і користь для організму. Кому і в яких кількостях корисно коров’яче молоко, шкідливо воно для дитини?

Коров’яче молоко, користь якого пояснюється великою кількістю корисних речовин, що містяться в ньому, – це продукт, відомий людству з найдавніших часів.

Однак в останні роки з’явилися різні думки про користь коров’ячого молока: ряд дослідників, як і раніше, вважають молоко самим корисним і необхідним продуктом для людини, інші – говорять про недоліки даного продукту і негативний вплив на організм людини.

Щоб зрозуміти, яку думку більш правильне, варто уважно вивчити аргументи противників і прихильників споживання молока.

Молоко корови – джерело походження, методи обробки та хімічний склад

Молоко корови є продуктом секреції її молочних залоз. При цьому найбільш корисним є те молоко, яке знаходиться всередині молочних залоз корови і ніколи не стикалося з повітрям. Причина цього в тому, що в молоці, яке зазнало впливу повітря, частково окислюються жири. Проте навіть таке молоко не втрачає своєї харчової цінності для людського організму.

Калорійність коров’ячого молока 52-64 кКал на 100 грам залежно від жирності. Коров’яче молоко містить ряд речовин, необхідних людському організму. Насамперед це вітамін B12. Дана речовина життєво необхідно для правильного функціонування нервової системи людини, а також бере участь в процесі кровотворення. Також воно містить інші вітаміни групи B, вітаміни D, E, PP, бета-каротин, лактозу та інші. У молоці містяться білки, жири, вуглеводи та амінокислоти, корисні людині. Чимало в коров’ячому молоці мікроелементів, серед яких найбільш цінним є кальцій. Хімічний склад коров’ячого молока постійно змінюється в залежності від різних факторів: стадія лактації у тварини, порода корови, її харчування і умови утримання.

В цілому, враховуючи сучасні методи виробництва і зберігання молока, можна виділити такі види цього продукту:

Незбиране молоко. Воно являє собою повністю натуральний продукт, який не піддавався ніякому впливу, крім проціджування. Нагрівання, розбавлення, знежирення, випарювання змінює первісний хімічний склад молока, такий продукт вже неможливо назвати цільним молоком. Зараз таке молоко можливо придбати тільки на сільськогосподарських фермах і у жителів сіл.

Пастеризоване молоко. Молоко, яке піддалося нагрівання, можна назвати пастеризованим. Існує кілька способів пастеризації молока: тривала пастеризація, при якій продукт нагрівається до температури 63 – 65 °C протягом півгодини; коротка пастеризація, при якій молоко нагрівається протягом однієї хвилини до 85 – 90 °C; миттєва пастеризація, яку проводять протягом декількох секунд, при цьому продукт нагрівається до 98 °C. Така обробка проводиться для знищення різних мікроорганізмів у молоці, а також з метою збільшити термін зберігання цього продукту. Багато експертів вважають, що поживна цінність такого продукту практично не змінюється. Проте інші дослідники вважають, що цінність такого продукту значно нижче, порівняно з незбираним молоком, так як білки, вітаміни і мікроелементи в молоці під впливом підвищених температур змінюють свої зв’язки і формули.

Ультрапастеризоване молоко являє собою продукт, виготовлений шляхом одноразового нагрівання незбираного молока до 125 – 150 °C протягом 2-3 секунд. Після цього молоко в стерильних умовах розливають у герметичні упаковки. Такий метод обробки дозволяє зберігати молоко більше місяця. Однак така обробка руйнує практично всі корисні речовини в молоці.