Скумбрія – калорійність, корисні властивості і протипоказання

Скумбрія: користь і шкода, калорійність. Наукові відомості про скумбрії, її корисних властивостях і шкоду для організму

Аристократкою блакитних кровей називають сріблясту красуню скумбрію, любительку теплих вод морів і океанів.

Вона водиться в Атлантичному океані, біля берегів Австралії, Америки, Японії, Африки.

Без жирного, корисного, дуже смачного м’яса цієї рибки, яку іноземці називають макреллю, неможливо уявити собі раціон здорової людини.

Наскільки корисна скумбрія?

Скумбрія: склад, калорійність, як застосовують

Користь скумбрії пояснюється її поживним складом. М’ясо цієї риби багато легкоусваиваемым білком. Причому всього сто грамів продукт здатний задовольнити половину добової потреби організму в білку. М’ясо скумбрії засвоюється в три рази швидше, ніж яловичина, а значить, істотно знижується навантаження на ШКТ.

Користь скумбрії для організму безсумнівна. У ній міститься неймовірна кількість макро – і мікроелементів, а також незамінних для людини вітамінів:

• фосфор;

• риб’ячий жир;

• калій;

• марганець;

• цинк;

• сірка;

• натрій;

• селен;

• ненасичені жирні кислоти омега 3;

• вітамін В12;

• вітамін D плюс нікотинова кислота;

• вітамін А.

Кожен з цих елементів робить свій вплив на організм. Фосфор зміцнює нігті, зуби, кістки. Риб’ячий жир перешкоджає тромбоутворенню, розширює судини. Калій позитивно впливає на серце і м’які тканини. Марганець нормалізує процеси регенерації, інсулінового обміну, профілактує розвиток атеросклерозу.

Завдяки цинку організм пручається вірусних інфекцій, розвитку пухлинних процесів. Сірка пригнічує розвиток бактеріальної мікрофлори. Натрій нормалізує водно-сольовий баланс. Селен зміцнює імунну систему. Омега3-кислоти знижують шкідливий холестерин.

Вітамін В12 нормалізує кисневе дихання, вітамін А потрібен для нормального перебігу регенераційних процесів на шкірі і слизових, вітамін D в парі з нікотиновою кислотою зміцнює нервову систему і кістки.

Користь скумбрії анітрохи не знижується тому, що вона досить жирна і калорійна. У ста грамах риб’ячого м’яса міститься приблизно двісті кілокалорій. Причому калорійність скумбрії може значно коливатися в залежності від промислового сезону. Так, навесні показники жирності низькі (до трьох відсотків), а ось в осінні місяці кількість жиру може досягати тридцяти відсотків від ваги всієї тушки. Саме в осінній макрелі найбільше жирних кислот і вітамінів D, В12.

Також цікаве:  Картопля - калорійність, корисні властивості і протипоказання

Калорійність скумбрії залежить також і від способу приготування. Запікання без масла, варіння, приготування на пару практично не змінює початкову кількість калорій. Інші способи обробки, включаючи смажити на маслі і копчення, підвищує калорійність скумбрії.

Саме жирність макрелі робить її кращою парову обробку або запікання без масла. В іншому випадку шкода від скумбрії може бути завдано навіть здоровим людям. Можна, звичайно, побалувати себе шматочком ароматною скумбрії гарячого або холодного копчення, але хіба що саме побалувати. Регулярно вживати в їжу копченості шкідливо.

Для дорослої людини допустима щоденна порція в один, максимум два шматочки, але не щодня. Достатньо вживати скумбрію два, в крайньому випадку три рази в тиждень. Людям похилого віку не рекомендується з’їдати більше одного шматочка, причому робити це можна не частіше двох разів на тиждень.

Копчену скумбрію без шкоди для здоров’я можна є ще рідше: не частіше одного разу в тиждень.

При вживанні скумбрії важливо контролювати вміст солі. Занадто солона риба шкідлива і навіть небезпечна для людей, які страждають від ряду захворювань. Підвищену жирність риби потрібно знижувати за рахунок одночасного вживання овочів.

Скумбрія: у чому користь для організму?

Склад м’яса атлантичної або далекосхідної сріблястою рибки зі смугастою спинкою пояснює користь скумбрії для здоров’я. Вона виражається в лікувальному і профілактичному впливі на людський організм.

Скумбрія, що вживається регулярно, профілактує наступні захворювання та стани:

• освіта онкологічних пухлин;

• часті простудні і вірусні захворювання;

• формування атеросклеротичних бляшок;

• розвиток цукрового діабету;

• розвиток запальних захворювань у суглобах;

• депресивні стани.

Насичене мікро – і макроелементами, вітамінами і жирними кислотами м’ясо цієї риби підвищує імунний захист організму, знижує ризик ракових захворювань, запобігає передчасне старіння, зміцнює кістки, серцево-судинну і нервову систему.

Корисні властивості скумбрії дозволяють використовувати її в дієті людей, які страждають від різних захворювань.

Регулярне вживання скумбрії благотворно позначається на стані здоров’я:

• знижує больові відчуття при артрозі, артриті;

• зменшує головний біль, нормалізує артеріальний тиск;

• підвищує зір;

• покращує кровообіг і кровопостачання головного мозку;

Також цікаве:  Коров'яче молоко - калорійність, корисні властивості і протипоказання

• зміцнює пам’ять;

• регулює обмінні процеси і нормалізує рівень гормонів при гормональних збоях;

• послаблює прояв псоріазу;

• знижує частоту астматичних нападів у хворих на астму.

Скумбрія корисна для організму ще й тому, що здатна прискорити обмін речовин. Це важливо для людей, які страждають від ожиріння. Незважаючи на високу калорійність скумбрії, невелика її кількість полегшує процес схуднення. Крім того, жінкам рибка дарує блискучі волосся, рівну шкіру, красиву посмішку.

Вчені з’ясували, що риб’ячий жир, що міститься в скумбрії та інших сортах жирної риби, має омолоджуючий ефект. Вживання макрелі не тільки оновлює клітини всього організму, але і укріплює клітинні мембрани. Цим пояснюються протиракові корисні властивості скумбрії.

Скумбрія: у чому шкода для здоров’я?

Шкода скумбрії найчастіше пояснюється її нерозумним, неправильним споживанням. Перевищувати рекомендоване для живлення кількість цієї, так і будь-якої іншої жирної риби просто не можна: занадто жирна, до того ж часто пересолена їжа шкодить підшлунковій залозі, шлунку, кишечнику.

Макрель нерідко викликає алергічні реакції. Якщо це траплялося, від вживання скумбрії доведеться відмовитися.

Реальний шкоду від скумбрії солоної або копченої отримають люди, які страждають такими захворюваннями:

• захворювання ШЛУНКОВО-кишкового тракту;

• гіпертонія;

• ниркова недостатність;

• захворювання печінки.

Макрель здатна накопичувати в шкірці канцерогенні речовини. Велика їх концентрація міститься також у голові і кістках риби. Шкода скумбрія може нанести в тому випадку, якщо вживати саме ці частини риби. Тому шкірку з копченої скумбрії слід обов’язково знімати.

Незважаючи на те, що користь скумбрії для здоров’я проявляється у здатності нормалізувати тиск, в деяких випадках можлива прямо протилежна реакція. Непомірне вживання риби, особливо солоної, здатне спровокувати напад гіпертонічної хвороби. У будь-якому випадку гіпертоніки повинні ретельно стежити за харчуванням в цілому, відстежуючи вплив на організм скумбрії.

Для вагітних і годуючих мам: шкода скумбрії

Користь скумбрії для організму вагітної жінки не викликає сумнівів. Рибний білок підтримує сили, зміцнює імунітет, допомагає формуванню кострой і нервової системи майбутнього малюка. Проте вживання риби потрібно звести до одному шматочку на тиждень.

Чому? Головним чином тому, що скумбрія активно накопичує канцерогенні речовини і ртуть. Це приховує чималу небезпеку насамперед для плода, хоча і для матері ризик отруєння досить високий.

Також цікаве:  Іван-чай для чоловіків, протипоказання, лікувальні властивості

Не менш небезпечно вживання риби для годуючих жінок і новонароджених. Екологічна обстановка в місцях промислу риби може бути сумнівна, так як ступінь концентрації солей важких металів у водах Атлантики, наприклад, висока. Скумбрія чудово накопичує ртуть. Не виключена ймовірність того, що в їжу потрапить риба, яка накопичила токсичну дозу шкідливих речовин.

Якщо годуюча мама застосує такий продукт, отруйні речовини потраплять в грудне молоко. Це вкрай негативно може позначитися на нервової, травної, імунної системи новонародженого.

Крім того, макрель вважається однією з найбільш алергенних риб. Тому до тих пір, поки не буде завершено формування травної системи дитини, а також становлення його імунітету, слід виключити скумбрію з меню годуючої мами і малюка.

Скумбрія для дітей: корисна або шкідлива

Для дитячого організму користь скумбрія може принести чималу. Тут і корисні вітаміни, і легкий для засвоєння білок, і мінерали. Все це чудовий матеріал для росту м’язів, правильного формування кісток, розвитку мозку, нервової, імунної системи. Вітамін А подарує відмінний зір, фтор зміцнить зубки, риб’ячий жир захистить від запальних захворювань, порушення обміну речовин.

Однак висока алергенність скумбрії і велика кількість жиру робить можливим його введення в раціон малюка набагато пізніше, ніж дозволений прикорм білими сортами нежирної риби. Краще всього почекати до трьох років. У цьому віці імунітет достатньо сформований, щоб впоратися з білковою їжею.

Дітям до п’яти років можна запропонувати невеликий шматочок у 70 грамів не частіше одного разу в тиждень. Більш старшим дітям можна їсти шматочок риби частіше, два-три рази в тиждень. Користь скумбрії для здоров’я підлітків у тому, що завдяки їй нормально формуються і працюють внутрішні органи, зміцнюється імунітет.

Корисні властивості скумбрії високі. Однак потрібно пам’ятати про міру. Будь-яка надмірність перетворює ліки на отруту. Особливо ретельно слід дозувати вживання копченої і солоної скумбрії. Набагато корисніше готувати її самостійно, крім жир і використання шкідливих харчових добавок, дозуючи сіль. Така рибка буде тільки на користь.