Соя – корисні властивості і протипоказання

Соя: користь і можливі шкоди – тільки факти. Що корисного входить до складу сої, коли вона може бути небезпечна для здоров’я

Соя є важливою сировиною в сучасній харчовій промисловості.

Сотні років тому на сході були відкриті унікальні властивості цього продукту.

Але несе соя користь насправді і чи не шкідлива вона для людини?

Що являє собою соя: калорійність і склад продукту

Соя – це трав’яниста рослина, схожа на інших представників сімейства бобові. Ботанікам відома пара десятків видів цієї рослини, але поширення і світове визнання отримав тільки один з них – соя культурна.

Чим же так приваблива соя, про шкоду і користь якої вже багато років не вщухають суперечки? Справа в тому, що цей продукт більш ніж на третину складається з білка, аналогічного за властивостями білків тваринного походження. Він збагачений амінокислотами і легко засвоюється організмом. Ця властивість широко використовується вегетаріанцями при створенні замінників тваринної їжі. У складі м’ясних продуктів харчування соя помітно знижує їх вартість, роблячи доступними для малозабезпечених верств населення.

До складу продукту входить велика кількість ненасичених жирів, у чому також проявляються у сої корисні властивості. Насичених жирів в їстівних частинах рослини в 2-3 рази менше, ніж в тваринних продуктах. При цьому відзначається великий вміст лінолевої, олеїнової та ліноленової кислот – рослинних замінників риб’ячого жиру, відомих також як омега-3.

Надає соя користь для організму і завдяки високому вмісту клітковини. У бобах також містяться корисні вітаміни та мікроелементи, в тому числі залізо і кальцій. Але вони погано засвоюються – заважає фитиновая кислота.

З соєвих бобів виробляють різні продукти:

• борошно;

• масло;

• молоко;

• м’ясо;

• пасту;

• соус;

• сир тофу;

• фучжу (плівка з соєвого молока);

• темпі і натто – східні страви з насіння сої.

Якісний склад соєвих продуктів значно різниться. Наприклад, клітковина практично відсутня в молоці, але міститься в стравах з цільних і подрібнених бобів. Найбільша кількість жиру можна знайти в рослинному соєвому маслі, але його майже немає в знежиреному молоці і сирі.

Енергетична цінність сої становить приблизно 370 ккал. Але у продуктів з сої калорійність зовсім інша. Наприклад, борошно або молоко майже в два рази менш калорійні, ніж боби.