Соя – корисні властивості і протипоказання

Соя: користь і можливі шкоди – тільки факти. Що корисного входить до складу сої, коли вона може бути небезпечна для здоров’я

Соя є важливою сировиною в сучасній харчовій промисловості.

Сотні років тому на сході були відкриті унікальні властивості цього продукту.

Але несе соя користь насправді і чи не шкідлива вона для людини?

Що являє собою соя: калорійність і склад продукту

Соя – це трав’яниста рослина, схожа на інших представників сімейства бобові. Ботанікам відома пара десятків видів цієї рослини, але поширення і світове визнання отримав тільки один з них – соя культурна.

Чим же так приваблива соя, про шкоду і користь якої вже багато років не вщухають суперечки? Справа в тому, що цей продукт більш ніж на третину складається з білка, аналогічного за властивостями білків тваринного походження. Він збагачений амінокислотами і легко засвоюється організмом. Ця властивість широко використовується вегетаріанцями при створенні замінників тваринної їжі. У складі м’ясних продуктів харчування соя помітно знижує їх вартість, роблячи доступними для малозабезпечених верств населення.

До складу продукту входить велика кількість ненасичених жирів, у чому також проявляються у сої корисні властивості. Насичених жирів в їстівних частинах рослини в 2-3 рази менше, ніж в тваринних продуктах. При цьому відзначається великий вміст лінолевої, олеїнової та ліноленової кислот – рослинних замінників риб’ячого жиру, відомих також як омега-3.

Надає соя користь для організму і завдяки високому вмісту клітковини. У бобах також містяться корисні вітаміни та мікроелементи, в тому числі залізо і кальцій. Але вони погано засвоюються – заважає фитиновая кислота.

З соєвих бобів виробляють різні продукти:

• борошно;

• масло;

• молоко;

• м’ясо;

• пасту;

• соус;

• сир тофу;

• фучжу (плівка з соєвого молока);

• темпі і натто – східні страви з насіння сої.

Якісний склад соєвих продуктів значно різниться. Наприклад, клітковина практично відсутня в молоці, але міститься в стравах з цільних і подрібнених бобів. Найбільша кількість жиру можна знайти в рослинному соєвому маслі, але його майже немає в знежиреному молоці і сирі.

Енергетична цінність сої становить приблизно 370 ккал. Але у продуктів з сої калорійність зовсім інша. Наприклад, борошно або молоко майже в два рази менш калорійні, ніж боби.

Також цікаве:  Імбир - корисні властивості і протипоказання

Соя: користь для організму ховається в її складі

Прихильники соєвого їжі, роками вживають цей продукт, стверджують, що соя корисна для організму. На доказ вони наводять склад цієї рослини.

Протеїни сої в поєднанні з жирними кислотами (омега-3) сприяють зниженню холестерину, перешкоджають утворенню в судинах атеросклеротичних бляшок. Звичайно, очищення відбувається досить повільно. Але варто врахувати, що соя нарівні з іншими рослинними продуктами виводить саме «поганий» холестерин, який призводить до закупорювання судин. Так званий хороший холестерин, необхідний для нормальної роботи багатьох систем і не чинить шкоди, залишається в організмі.

Мала кількість насичених жирів робить сою більш корисним джерелом білка порівняно з м’ясними продуктами.

Шанувальники сої користь для здоров’я бачать і в багатому вітамінному складі цього продукту. Але, як вже зазначалося вище, фитиновая кислота перешкоджає засвоєнню багатьох мікроелементів. Набагато простіше корисні речовини засвоюються з ферментованих продуктів (темпі, соєвий соус). Також отримати користь організму допоможе поєднання сої з іншою їжею. Наприклад, вітамін с З цитрусового соку сприяє засвоєнню заліза.

Приносить соя користь для організму і багатим вмістом клітковини. Цей вуглевод нормалізує роботу кишечника, виводить з організму шкідливі продукти.

У питаннях про те, приносить соя користь для здоров’я або шкоди є один спірний момент. Ці боби багаті фітоестрогенами – рослинними аналогами жіночих статевих гормонів. Отже, цей продукт може провокувати рак грудей. Однак, як показали дослідження, соя навпаки знижує ймовірність цього захворювання. Соя впливає на метаболізм гормонів таким чином, що пухлина не виникає.

Чого більше несе в собі соя – користі чи шкоди?

У продуктів з сої є безліч супротивників по всьому світу. В якості одного з аргументів, що спростовують надається соєю користь для здоров’я, вони приводять все ті ж фітоестрогени. Згідно з деякими даними, вживання цього аналога гормону затримує овуляцію у жінок і скорочує кількість сперматозоїдів у чоловіків. Однак про докладних дослідженнях в цій області поки невідомо.

Також у сої містяться ізофлавони, загальмовуючі роботу щитовидної залози. Для людей, які страждають ендокринними захворюваннями, продукти з сої шкідливі. Знизити ризик йододефіциту для здорових людей допоможе прийом йодовмісних препаратів і морепродуктів. Ізофлавони здатні викликати слабкість, можуть привести до порушення роботи кишечника.

Також цікаве:  Глід - корисні властивості і протипоказання

При виробництві рослинного масла з сої та насіння інших рослин, утворюються транс-жири. Причина – високий вміст ліноленової кислоти. Вживання продуктів з такими маслами негативно позначається на роботі серцево-судинної системи. Але був виведений сорт культурної сої Vistive з пониженим вмістом жирної кислоти, що прекрасно підходить для гідрогенізації олій.

При вживанні сої шкоди для організму може проявлятися в наступному:

• соєве їжа викликає алергію;

• що міститься в бобах щавлева кислота призводить до утворення каміння в нирках;

• може знижуватися артеріальний тиск.

Противників сої не зупиняє навіть багатовікової позитивний досвід східних ченців вегетаріанців. Всі виявлені в сої корисні властивості вони перекреслюють одним простим фактом. Більшість вирощуваної в світі сої сьогодні є генномодифікованої. Вплив на людину генетично змінених продуктів (у тому числі сої), шкода їх і користь до кінця не вивчені.

Деяким категоріям населення варто задуматися про вживаної їжі і вирішити, чого більше несе в собі соя: користі чи шкоди?

Наскільки виправдане під час вагітності та лактації вживання сої?

Дізнавшись про свою вагітність, багато жінок переглядають свій раціон. Особливо це стосується вегетаріанок. Вибираючи соєві продукти потрібно зважити всі «за» і «проти».

Чи може принести соя користь для організму вагітної жінки? Прихильники рослинної їжі відповідять ствердно і аргументи їх будуть наступними.

По-перше, рослинний білок засвоюється легше тваринного і знижує навантаження на травну систему.

По-друге, така їжа не навантажує серцево-судинну систему завдяки відсутності холестерину і малому вмісту насичених жирів.

По-третє, соєве їжа знижує цукор, що корисно для діабетиків.

По-четверте, мікроелементи і вітаміни при певних умовах можуть цілком успішно засвоюватися організмом.

Але противники цього продукту стверджують, що соя користь для здоров’я малюка і мами зовсім не принесе. Навпаки, вона може сильно нашкодити.

По-перше, рослинні аналоги гормонів викликають небезпечний для плоду йодотифицит, можуть спровокувати викидень або передчасні пологи.

По-друге, соя може викликати алергію у мами або у малюка.

По-третє, рослина може виявитися генетично зміненим, і який вплив вона матиме поки не відомо.

З тих же причин соєві продукти не рекомендовані годуючим жінкам. Гормони можуть впливати на лактацію, у дитини може розвинутися алергія.

Також цікаве:  Мед - калорійність, корисні властивості і протипоказання

Жінка повинна сама вирішувати, відмовлятися від продуктів із сої, користь і шкоду яких вельми суперечливі, або зберегти їх у своєму раціоні, але скоротити кількість. Приймаючи рішення, вона повинна пам’ятати, що від цього залежить здоров’я її майбутньої дитини.

Принесе соя користь для дітей

Не завжди у молодої мами є можливість годувати дитину грудьми. Вже з двомісячного віку педіатри можуть порекомендувати дитячі суміші на основі сої.

Сучасні соєві суміші готуються не з борошна, а з очищеного білка. Додатково склад збагачується жирами (оливковою, соняшниковою, соєвим та іншими), а також мікроелементами (фосфором, залізом, цинком, кальцієм).

На сході соєві суміші використовуються для дитячого харчування вже більше ста років і поки не виявлено їх негативного впливу на дитячий організм. Навпаки, оброблена таким чином соя корисна для здоров’я малюка, не здатного з якихось причин засвоювати компоненти коров’ячого молока.

Що стосується дітей старшого віку, рекомендації та протипоказання до вживання сої для них майже такі ж, як для дорослих. Звичайно, ізофлавони і фітоестрогени, що містяться в сої, користь для несформованого дитячого організму не принесуть. Також вплив сої генетично зміненої на дитячий і дорослий організми може бути різним.

Худнути з продуктами із сої: калорійність у порівнянні з натуральними аналогами

Дієта на основі соєвих продуктів дуже популярна в сучасному світі. Це не дивно, адже соя, калорійність якої становить 370 ккал, після переробки стає в рази менше жирної. Наприклад, 100 грам сиру тофу містить 73 ккал, тоді як 100 грам російського сиру – 363 ккал, а 100 грам знежиреного соєвого борошна має менше 100 ккал проти 350 ккал пшеничного борошна.

Але не всі продукти мають малу калорійність. Наприклад, соєве м’ясо майже в два рази жирніше яловичини. Молоко із сої не поступається за жирністю 2,5% коров’ячого.

Вибираючи соєву дієту, варто пам’ятати і про можливу шкоду сої. У першу чергу потрібно переконатися, що їжа не містить ГМО. Якщо є проблеми зі здоров’ям (наприклад, порушення в роботі ендокринної системи) вживання соєвих продуктів також краще обмежити.