Мучниця – корисні властивості і протипоказання

Мучниця: корисні властивості при різних захворюваннях і протипоказання. Активні речовини мучниці та її використання

Мучницю з-за форми листочків ще називають ведмежим вушком. Використовується вона не тільки в цілющих рецептах народної медицини, а й у фармацевтичному виробництві. Цей вічнозелений багаторічний чагарник перемагає багато недуг і самостійно і в складі комплексної терапії.

Активні речовини, що визначають корисні властивості мучниці

Склад мучниці досить широкий. В ній містяться і вітаміни, і мінерали, однак цілющі властивості визначаються такими речовинами:

• флавоноїди;

• арбутин;

• дубильні речовини;

• галова кислота;

• урсулова кислота;

• гідрохінон.

Флавоноїди діють на людський організм комплексно і на багатьох рівнях, починаючи з клітинного. Вони впливають на всі системи організму, покращуючи їх роботу, так як регулюють дію різних ферментів. Рослини, в яких містяться флавоноїди, роблять на організм, ранозагоювальну, спазмолітичну, протизапальну, протипухлинну, сечогінний і бактерицидний засіб. По суті, це потужний антиоксидант.

Арбутин – це глікозид, який розпадається на глюкозу і гідрохінон. Арбутин має урологічний антисептичний ефект. Цей компонент також підтверджує антиоксидантна дія мучниці. Він нейтралізує вільні радикали і не дозволяє перекисляться лінолевої кислоти.

Продукт розпаду арбутину гідрохінон –бактерицидний і сечогінний компонент. У поєднанні з іншими складовими рослини ця речовина здатна вибілювати і омолоджувати шкіру. Штучно синтезований гідрохінон використовується в косметиці, однак його велика концентрація згубно впливає на клітини шкіри.

Дубильні речовини – це органічні сполуки складного типу. Їх концентрація визначає ступінь терпкості будь-якого продукту. У толокнянке їх досить багато, щоб впливати на секреторну функцію органів травного тракту. Не велика концентрація дубильних речовин знижує секрецію і знімає запалення з оболонок травних органів.

Дубильні сполуки приносять в організм епікатехін і катехін. Вони ж, у свою чергу, перешкоджають всмоктування канцерогенних і токсичних речовин у кишечнику пов’язуючи їх.

Також цікаве:  Вікторія - корисні властивості і протипоказання

Галова кислота наповнює мучницю антиоксидантні та протипаразитарними властивостями. Є дані, що вона захищає печінку і серце від шкідливих впливів, і ефективно береться із збудниками гепатиту В. Блокуючи вироблення холестерину, галова кислота здатна запобігти появі злоякісних новоутворень у тканинах печінки.

Урсолова кислота – одне з найпотужніших жиросжигающих коштів. Також вона має гепатопротекторну дію, що, безумовно корисно для печінки. Ця кислота ефективно стимулює зростання м’язової маси, а також знижує швидкість росту ракових клітин. Додатковими властивостями є антимікробну і стимулює імунну систему в дію.

Мучниця: корисні властивості при різних захворюваннях

Найпоширеніше застосування мучниці припадає на лікування сечовивідної системи.

Завдяки своїм бактерицидним властивостям, мучниця ефективно бореться з уретритом. Її компоненти вбивають бактерії, що провокують це захворювання і, навіть, дезінфікують канали відведення сечі.

Однією з цінних властивостей мучниці є швидке зняття симптоматичної болю при будь-яких запальних процесах у сечовому міхурі.

Відвар мучниці, приготований на пару, вважається найкращим засобом від циститу. Вже після першого прийому знижуються не приємні відчуття, проходить печіння і біль. Денна доза відвару не повинна досягати більше ніж 5 столових ложок, так як може спровокувати надмірне виведення сечі і посилити захворювання.

Сечогінні та протизапальні властивості ведмежого вушка корисні при наявності каменів у нирках і сечовому міхурі. Застосовується настій разом з ліками, які дроблять камені. Мучниця в цьому тандемі відіграє роль двірника, який вимітає розпадаються камені. Також вона добре знімає запалення з сечоводів, пошкоджених твердими частинками, та дезінфікує їх.

При сечогінний ефект мучниці вимивається і патогенна мікрофлора, яка провокує такі захворювання як пієліт, пієлонефрит, пієлоцистах.

Відвари і настойки мучниці часто використовують у комплексній терапії простатиту, для стимуляції виведення сечі та зниження запалення.

Також цікаве:  Редиска - корисні властивості і протипоказання

Мучниця входить в фитосборы від виразкової хвороби шлунка. Її компоненти ефективно знімають запалення з оболонки шлунка і заліковують виразки. Ті ж властивості допомагають боротися з печією, гастритом та іншими шлунковими захворюваннями.

Дубильні речовини ведмежого вушка сприяють швидкому одужанню при діареї. А при колітах компоненти рослини надають протизапальний та спазмолітичний ефект.

З допомогою різних лікарських форм мучниці лікують ще багато різних хвороб:

• ревматизм і артрози (протинабрякову дію);

• жіночі запальні захворювання;

• базедова хвороба;

• діатез;

• подагра;

• онкологічні захворювання;

• венерологічні захворювання.

Як ефективно використовувати корисні властивості мучниці

Для досягнення ефекту від лікування мучницею необхідно виконувати деякі правила:

1. При лікуванні органів сечовивідної системи з дієти повинні бути виключені білкові продукти і продукти тваринного походження. На час прийому ліків з мучниці вегетаріанське харчування допоможе активніше всмоктуватися корисним речовинам рослини. Щоб кислотні показники складу сечі не перевищували норму, перед прийомом настоїв або відварів потрібно випивати слабкий содовий розчин.

2. Майже всі рецепти приготування різних лікарських форм увазі, що величина подрібнених частинок листків мучниці не буде перевищувати півсантиметра. Це важливо для правильного дозування сировини і запобігання негативного ефекту.

3. До протипоказань мучниці відноситься вміст у ній великої кількості алергенів, тому обов’язковим є алергічний тест. Для цього потрібно настій або відвар наносять на будь-ніжний ділянку шкіри і протягом години чекають реакції. Якщо немає змін стану шкіри, то можна випити третю частину відвару і почекати ще годину. При виникненні алергічної реакції припинити прийом ліків, а при її відсутності – продовжити.

4. При прийомі мучниці протипоказана передозування, яка може викликати нудоту, блювання і запаморочення, особливо на початкових етапах лікування.

Також цікаве:  Алое - корисні властивості і протипоказання

Мучниця: протипоказання

При численних корисних властивостях мучниці, протипоказань у рослини не так багато, але все ж їх необхідно враховувати.

Не можна приймати будь-які лікарські продукти на основі мучниці вагітним і годуючим жінкам, а також дітям до 7 років.

Обов’язково потрібно консультуватися з лікарем і пройти необхідні обстеження перед застосуванням мучниці. Протипоказанням стануть камені в нирках, так як при сечогінний ефект вони можуть зрушитися, що загрожує больовим шоком.