Гриби – калорійність, корисні властивості і протипоказання

Є гриби корисними, або шкода від них незрівнянно більше? Важлива інформація про грибах, їх шкоду, користь і калорійності

Гриби стали частиною поживного раціону людей дуже давно.

Чи є цей продукт таким же корисним, як і смачним?

Дане питання особливо актуальне у наш час, коли інтерес до вживання диких дарів природи росте повсюдно.

Склад грибів, калорійність та їх роль у житті людей

Гриби отримали широке розповсюдження і використовуються не тільки в якості їжі. За рахунок корисних властивостей їх часто використовують в медичних і господарських галузях. Що ж у них такого цінного?

У свіжих грибах міститься до 92% води і близько 5% азотистих сполук, які на 70% представлені у вигляді білків.

Білки

Білків у відсотковому співвідношенні набагато більше в сушених грибах, тому їх часто називають «лісовим м’ясом». Найбільш поживною частиною є капелюшок з-за великого вмісту в ній білкових речовин.

Проте варто пам’ятати, що гриби важко засвоюються організмом із-за наявності в їх складі клітковини, яка є трудноперевариваемой для людського організму. Щоб полегшити роботу органів травлення, «лісове м’ясо» нарізають дрібними шматочками і добре пережовують під час їжі. У подрібненому вигляді вони засвоюються організмом на 70%, а якщо розтовкти сухі гриби в порошок, то даний показник досягне рекордного значення в 88%.

Крім клітковини, состояющей з целюлози і лігніну, до складу грибів входить хітин, який зустрічається в клітинах ракоподібних, різних комах, павуків і т. п. і додає велику стійкість їх захисного шару.

Жири

У грибвх міститься дуже мало жирів, і організмом вони засвоюються з працею. При їх приготуванні можна задіяти тваринні жири, такі як сметану або масло.

Вуглеводи

У молодих грибів можна зустріти вуглевод полісахарид, який з часом розкладається на маніт і глюкозу, і тому не зустрічається в старих грибах. Маніт і глюкоза сприяють утворенню слизу на грибних капелюшках у вологу погоду.

Калорійність

У грибів низька калорійність, ніж вони дуже цінні. Багато в чому цей фактор залежить від способу приготування, який заслуговує окремої уваги. Нижче наведені найбільш знайомі види грибів та їх калорійність на 100 гр. продукту при різних способах приготування.

Калорійність маринованих грибів:

• Білі – 24 Ккал

Також цікаве:  Зелений волоський горіх з медом - корисні властивості і протипоказання

• Гливи – 23 Ккал

• Грузді – 26 Ккал

• Маслюки – 18 Ккал

• Опеньки – 18 Ккал

Калорійність свіжих грибів:

• Білі – 30 Ккал

• Гливи – 38 Ккал

• Грузді – 16 Ккал

• Лисички – 20 Ккал

• Маслюки – 9 Ккал

• Опеньки – 17 Ккал

• Підберезники – 31 Ккал

• Підосичники – 22 Ккал

• Рижики -17 Ккал

• Зморшки – 27 Ккал

• Сироїжки – 15 Ккал

• Трюфелі – 51 Ккал

• Чорнушки – 9 Ккал

• Печериці – 27 Ккал

• Шиітаке – 34 Ккал

Калорійність сушених грибів:

• Білі – 282 Ккал

• Лисички – 261 Ккал

• Підберезники – 231 Ккал

• Підосичники – 315 Ккал

• Шиітаке – 331 Ккал

В чому полягають корисні властивості грибів

Крім згаданих білків, жирів і вуглеводів, у складі грибів є вітаміни групи В, в меншій кількості вітамін С, РР і провітамін А (каротин). Крім того, у грибах є такі мінеральні речовини, як фосфор, кальцій, калій, залізо, необхідні для підтримки здоров’я організму, а також йод, магній, цинк і мідь, які беруть активну участь в обміні речовин.

Калій і натрій повинні знаходитися в рівноважному стані в людському організмі. Якщо натрію сучасній людині вистачає в надлишку у вигляді кухонної солі, то недолік калію може негативно позначитися на здоров’ї. Магній надає плідну вплив на засвоюваність кальцію, а його недолік може стати причиною появи таких ускладнень, як спазм судин.

У медицині гриби застосовують для створення різних антибіотиків, у число яких входить пеніцилін, а також для лікування інфекційних захворювань. У східній медицині в якості анестезуючого та протизапального ліки застосовують чайний гриб. У народній медицині знайшли застосування мухомор (від захворювань нервової системи), гнойовик (від алкоголізму) і гриб чага (від пухлин). Ще одним лікувальним грибом є боровик (білий гриб), що володіє тонізуючою і протиракову властивістю. Гриби можна використовувати хоч цілий рік, якщо знати як їх правильно заготовляти і зберігати.

Не можна не відзначити, що грибні капелюшки мають чудодійну схильність до зміцнення імунітету. Регулярне вживання грибів є хорошою профілактикою від серцево-судинних і ракових захворювань.

Також цікаве:  Обліпиха - калорійність, корисні властивості і протипоказання

Рясне вмісту цинку і вітаміну У допоможуть уникнути розумового виснаження і емоційного розладу.

Присутність у складі грибів кальцію, фосфору і вітаміну D робить їх корисними для зубів, кісток, нігтів, шкіри і волосся.

Чим шкідливі гриби для людського організму

Так як гриби здатні накопичувати шкідливі речовини, збирати їх слід подалі від промислових підприємств, автомагістралей, залізниць і т. п. З обережністю слід збирати великі гриби, адже чим гриб крупніше, тим більше отруйних і шкідливих речовин знаходиться в ньому.

Із-за вмісту в грибах клітковини і хітину, замість покладених 25-30% білків, що містяться в сушених грибах, людським шлунком засвоюється тільки 17-21%. Саме тому людям зі слабкою травною системою слід бути гранично обережними при їх вживанні. Крім поганої засвоюваності, гриби мають властивість уповільнювати виділення шлункового соку, що погано позначається на травленні всіх продуктів, які були вжиті разом з грибами. З цих причин гриби вважаються важкою їжею.

Найбільша концентрація хітину виявлена в ніжках грибів, тому їх, по можливості, слід виключити з раціону, а якщо це не представляється можливим – зняти верхній шар перед приготуванням.

Ще одна небезпечна речовина, яке не можна пройти повз – холін. Холін – надзвичайно отруйний продукт, вживання якого може викликати такі ознаки отруєння, як діарея, знижена серцева діяльність, задишка. Цей компонент входить до складу всіх грибів, але кількість скрізь різне. У печериці холін становить від 0,007 до 0,009% від сухої ваги, в лисичок до 0,007%, у молодого боровика 0,1-0,2%, а у мухомора – 0,4%. Холін є продуктом розкладання білків і жирів, тому гриби, які встигли зіпсуватися або згнити, є вкрай небезпечними продуктами харчування.

Ну і останнім пунктом йдуть отруйні гриби, які здатні не тільки викликати серйозні отруєння, але і стати причиною летального результату. Якщо немає впевненості в безпеці грибів, краще утриматися від їх вживання.

Шкода і користь грибів для дитини

Ні в якому разі не слід давати гриби дітям. ШКТ дитини ще дуже слабкий і не здатний переробити містяться в грибах речовини. Якщо вживати гриби у дитячому віці, можна заробити розлад органів травлення. При цьому вживати їх не можна ні в відвареному, ні в сушеному, ні в будь-якому іншому вигляді.

Також цікаве:  Яглиця - корисні властивості і протипоказання

Гриби можуть викликати важке отруєння, яке не пройде без наслідків. Навіть після ретельної обробки в грибах можуть міститися шкідливі речовини. Організм дорослої людини здатний впоратися з ними практично без наслідків, а у ШКТ дитини ці ферменти можуть стати причиною важкого отруєння.

Повноцінна травна система формується ближче до 14 років, тому давати гриби дітям раннього віку категорично протипоказано.

Шкода і користь грибів для вагітних і годуючих жінок

Відразу відзначимо, що вагітним жінкам не забороняється їсти гриби, якщо вони будуть дотримуватися деяких правил, які здатні знизити шкоду від цих вибагливих продуктів.

• По-перше, не слід вживати в їжу гриби, їстівність яких ставиться під сумнів. Це правило повинні дотримуватися всі люди, але для вагітних жінок це особливо важливо, адже саме на них лежить відповідальність за здоров’я майбутньої дитини.

• Ретельно проваривайте гриби перед вживанням. Це дозволить позбутися від більшості шкідливих речовин, зберігши масу корисних властивостей.

• Гриби потрібно нарізати якомога дрібніше, щоб організму було простіше їх перетравлювати.

• Не можна вживати в їжу солоні, свіжі і мариновані гриби. Кращим варіантом будуть варені або тушковані, але допустимо є і смажені, якщо не мучить печія.

• Гарним доповненням до грибів будуть помідори, огірки, картопля, морква, петрушка, буряк, капуста, цитрусові, завдяки високому вмісту в них вітаміну С.

Кілька слів про приготуванні. Готувати гриби слід не менше години, але перед цим потрібно обов’язково відварити протягом півгодини на повільному вогні.

Окремим пунктом можна торкнутися чайний гриб. Цей продукт протипоказаний людям із захворюваннями ШКТ і цукровий діабет, але в той же час здатний:

– нормалізувати артеріальний тиск;

– поліпшити сон;

– позитивно вплинути на нервову систему.

Це при прийомі всередину. При зовнішньому застосуванні чайний гриб покращує стан шкіри і волосся, а також запобігає появі пігментних плям.

Годуючим ж мамам лікарі категорично забороняють вживання грибів, так як з молоком дитині передаються не тільки корисні, але й шкідливі речовини.

Гриби, при вживанні їх годуючою матір’ю, можуть викликати у дитини проблеми з шлунком і навіть спровокувати алергію.