Чайний гриб – корисні властивості і протипоказання

Чайний гриб: корисний чи шкідливий для організму? Можна насолоджуватися напоєм з чайного гриба без шкоди для здоров’я?

Напій, або квас, з чайного гриба – одне з найсмачніших спогадів дитинства.

Але освіжаючий напій з приємною кислинкою, нагадує звичайний хлібний квас, – це не просто смачна заміна газованій воді.

Чайний гриб здатний на більше: і зміцнити здоров’я, і від багатьох недуг позбавити.

Чайний гриб: склад, калорійність, як застосовують

Що таке чайний гриб? Та й гриб це? Дійсно, схожа на медузу платівка – істота-симбионт. Вона являє собою співтовариство дріжджових грибків і оцтовокислих палички, тобто поєднання ознаки гриба і водорості.

Смачний напій, одержуваний з настоєм міцного чаю, включає до складу наступні компоненти:

• натуральні органічні кислоти (оцтову, яблучну, лимонну, щавлеву, виноградну, молочну);

• ліпіди (жирні кислоти, стеарины, фосфатины);

• таніни (дубильні речовини);

• необхідні організму ферменти (ліпазу, амілазу, карбогидразу, каталазу);

• безліч вітамінів (В, РР, D, З);

• хлорофіл;

• моносахариди;

• кофеїн;

• етиловий спирт;

• натуральний природний антибіотик – медузін.

Виходить справжній цілющий коктейль, який пояснює користь чайного гриба для здоров’я людини. Його склад вчені називають збалансованим і стверджують: якщо одночасно з медикаментозним лікуванням пити такий квас, то вилікуватися можна набагато швидше.

Чайний гриб, поміщений в живильне середовище з підсолодженого чорного чаю, ініціює дріжджове бродіння. Виділяється вуглекислий газ і етиловий спирт, потім оцтова кислота припиняє бродіння. Отриманий напій цінний тим, що, порівняно з звичайним хлібним квасом, містить койевую і глюконову кислоти.

Настоюється чайний гриб на спеціальному розчині з цукрової води (на літр рівно сто грамів цукру) і завареного чорного чаю (на літр води три чайних ложки). Обидві рідини потрібно злити в трехлитровку, опустити туди промитий прохолодною водою гриб, закрити горлечко марлевою або тканої серветкою (ні в якому разі не кришкою і прибрати в спокійне темне місце. У середньому напій настоюється п’ять діб, плюс-мінус добу для літа та зими.

Іноді гриб наполягають на зеленому чаї, але це змінює властивості напою. Є розбіжності і з приводу прийому чайного квасу. Згідно з загальною схемою прийому, напій слід приймати двічі на день до їди. Однак деякі дієтологи наполягають на іншій схемі прима: через дві години після рослинної або злакової трапези і через чотири години після м’ясної.

А ось перевищувати дозу не рекомендується. Організму достатньо двох склянок напою в добу. Інакше користі від чайного гриба можна і не побачити, а от проблеми зі здоров’ям гарантовані.

Калорійність напою з чайного гриба – всього 7 кКал на сто грамів. Тому, незважаючи на присутність цукру, пити такий квас можна не тільки для угамування спраги або оздоровлення, але і для схуднення.