Кавун – корисні властивості і протипоказання

Корисні властивості кавуна і хімічний склад його м’якоті кісточок і шкірки. Властивості кавуна, корисні для дитячого організму

Кавун – свіже, літні ласощі, яке люблять і дорослі і діти. Наскільки приємний смак, настільки він і корисний.

Але корисні властивості кавуна зосереджені не тільки в червоній соковитої м’якоті, але і в шкірці, і, навіть в насінні.

Хімічний склад і корисні властивості кавуна

Незважаючи на те, що кавун на 92% складається з води, інші 8% надзвичайно багаті вітамінами, мікро – і макроелементами, цукрами. Також в кавуні, у великій кількості, є клітковина і пектини, які є потужними очисниками людського організму.

Найціннішим компонентом кавуна є фолієва кислота. Користь того елемента важко переоцінити, так як вона позитивно впливає на всі системи організму. Однією з головних функцій фолієвої кислоти є її участь у кровотворних процесах. Таким чином, вона сприяє своєчасному оновленню крові, а, отже, і оздоровлення всіх органів.

У кавунах міститься дуже багато магнію. Цей мінерал читається антистресовим для людського організму. Цей елемент є однією з найважливіших складових кісткових тканин і зубної емалі. Добова норма магнію 500 мг. Її можна отримати, з’ївши всього 200-250 г кавуна.

Натрій – найважливіший елемент для людини. В команді з калієм і хлором цей нутрієнт є регулятором водно-сольового обміну. На клітинному рівні він керує перенесенням речовин у клітину і назад. Це робить його необхідним для систем травлення і виділення.

Кальцій, який міститься в кавуні, добре засвоюється завдяки складу корисних речовин, в якому знаходиться. Цей елемент – будівельник всіх кісткових тканин. Він є стимулятором багатьох ферментних і гормональних процесів, що робить його необхідним для правильного функціонування всіх органів і залоз.

Також цікаве:  Червона горобина - калорійність, корисні властивості і протипоказання

У кавунах містяться лікопін, бета-каротин. Ці речовини зміцнюють імунну систему, попереджають онкологічні захворювання, запобігають захворювання центральної нервової системи.

Вітаміни групи В (1, 2, 6, 9), беруть участь в обмінних процесах, які контролюються мозком. Вітамін РР необхідний при інтенсивних фізичних і розумових навантаженнях. Ніацин (вітамін РР) сприяє виділенню енергії з жирових і вуглеводних сполук.

Вітаміни А і С, сахароза і фруктоза, марганець, нікель, залізо з описаними вище корисними речовинами утворюють унікальний коктейль, який визначає цілющі властивості кавуна.

Корисні властивості кавунових кісточок і шкірки

Насіння кавуна, як і насіння інших рослин, зберігають в собі високу концентрацію всіх активних речовин, присутніх в м’якоті, шкірці, бадиллі і навіть коріння. Це необхідно для того, щоб сім’я могла повноцінно передати всю інформацію з новим рослині, що з нього виросте.

Щоб вилучити всі корисні властивості з кавунового насіння, його необхідно очистити від твердої захисної оболонки, інакше вона може пошкодити оболонки органів ШЛУНКОВО-кишкового тракту.

Кавунові кісточки – це дуже калорійний продукт, але цінність його в корисних біологічно активних речовин (вітаміни, мінерали тощо). Висока харчова цінність кісточок обумовлена високими показниками вмісту амінокислот.

Наприклад, аргінін не синтезується в організмі людини в достатній кількості. Його роль дуже важлива, оскільки він сприяє зростанню і відновленню м’язових тканин, що зменшує відкладення жирових мас.

Амінокислота під назвою лізин бореться з вірусами (наприклад, всі види герпесу). Триптофан знижує ймовірність виникнення інсульту і серцево-судинних захворювань.

В жирову складову ядра кавунової кісточки входять незамінні жирні кислоти (наприклад, омега-6). Вони позитивно впливають на нервову систему, і на шкіру і волосся. Без цих кислот не можлива стабільна робота серця.

Також цікаве:  Кальмари - калорійність, корисні властивості і протипоказання

Крім білків, жирів і вуглеводів у насінні міститься величезна кількість вітамінів, які є каталізаторами всіх життєво необхідних процесів.

Цінуються ж кавунові кісточки своїм набором мікроелементів. Метали в основному містяться в шкірці насіння, тому з насіння роблять кавунову борошно, щоб максимально витягти все корисне. Цю борошно використовують для збагачення організму цинком – необхідним для імунної системи, здорових волосся і нігтів. Також в ній багато заліза, що є корисною властивістю для кровоносної системи.

Шкірку кавуна найчастіше використовують у вигляді відвару, попередньо висушивши її. Ці відвари застосовуються на початкових стадіях ревматичних захворювань. У народній медицині з допомогу кавунового відвару лікують головний біль і коліти. Висушену і подрібнену шкірку застосовують при циститах, пієлонефритах і сечокам’яної хвороби.

Корисні властивості кавуна для дітей

На дітей корисні властивості кавуна має такий же позитивний вплив, як і на дорослих. Однак є і відмінності.

Амінокислота аргінін, не замінима в період росту, виробляється лише в здоровому організмі дорослої людини. Діти цей елемент отримують тільки з зовнішнього середовища і з материнським молоком. Тому кавун часто знаходиться в списках продуктів початкового дитячого прикорму (у вигляді соку), а також у списках харчових добавок (борошно гарбузового насіння) для дітей від 6 до 14 років (період активного росту).

Легко засвоюваний кальцій з арбузов корисний для формування міцного опорно-рухового апарату. В радянських дитячих таборах і санаторіях кавуни і кавуновий сік давали дітям, у яких відбувалася зміна молочних зубів. Так при додаткового надходження кальцію в організм не виникають запори та інші проблеми з кишечником за рахунок великої кількості кавунової клітковини.

Дуже важливою корисною властивістю для дитячого зростаючого організму є вплив кавуна на процеси кровотворення. З ростом дитини зростає і його кровоносна система, що потребує постійного оновлення і збільшення об’єму крові.

Також цікаве:  Суниця лісова - корисні властивості і протипоказання

Кавунова борошно застосовується як м’яке глистогінний засіб для профілактики гельмінтозів. Вона підмішується в дитячі каші і теплі овочеві супи.

Кавун: протипоказання

З-за великого вмісту води кавун потрібно обережно вживати всім. Він може спровокувати набряки. Тому не слід вживати вагітним жінкам на 3 триместрі. З тієї ж причини кавун небезпечний людям, страждаючим хворобами сечовивідної системи, пов’язаними з застою рідини.

Хвороби, при яких протипоказаний кавун:

• цукровий діабет;

• захворювання передміхурової залози;

• захворювання суглобів, що супроводжуються набряками;

• алергія;

• захворювання органів травлення в період загострення.

Так як кавуни, для якнайшвидшого дозрівання і великих розмірів, удобрюють нітратами, він накопичують їх у великій кількості. Вміст нітратів в більшості випадків і визначає алергію на кавуни. Часто вони стають причиною сильних інтоксикацій організму, які супроводжуються сильною блювотою і зневодненням.

Щоб уникнути таких ситуацій, кожен куплений кавун потрібно починати їсти з невеликих порцій. Іноді, для того, щоб з кавуна вийшли нітрати його занурюють у воду на півтори-дві години.