Крохмаль – калорійність, корисні властивості і протипоказання

Крохмаль: склад, калорійність, сфери застосування. Користь чи шкоду приносить крохмаль, як він впливає на дитячий організм

Крохмаль – це полісахарид, який відноситься до групи складних вуглеводів.

Він є найпоширенішим полісахаридом, який постійно присутній в раціоні.

Крохмаль: склад, як застосовують

Продукт являє собою сипучий білий, рідше жовтуватий порошок, який не має запаху і смаку. Не розчиняється в холодній воді, але при попаданні в неї утворює значну кількість колоїдних частинок, велика концентрація яких створює в’язку і густу масу (клейстер). Якщо крохмаль розтирати між пальцями або стиснути в долоні, буде чутно характерне поскрипування. Такий звук створюють його дрібні крупинки при терті один об одного. Вони досить тверді і навіть при такому впливі не руйнуються.

Крохмаль міститься в багатьох рослинах: горосі, бананах, бобах, манго, бульбах і коренеплодах. Полісахарид, який людина використовує як добавку, що виробляється з рису, пшениці, картоплі, кукурудзи і каштанів.

Крохмаль – калорійний полісахарид, в 100 гр присутній 313 Ккал. Така висока калорійність корисна для рухомого і міцного людини, яка витрачає за день велика кількість енергії і постійно потребує надходження калорій. При активному способі життя вся продукція на основі крохмалю для організму несе неоціненну користь.

Співвідношення жирів, білків і вуглеводів (енергетична цінність продукту):

• жирів – 0гр (0Ккал);

• білків – 0,1 гр (0Ккал);

• вуглеводів – 78,2 гр (313Ккал).

Харчова цінність:

• крохмалю – 77,3 гр;

• води – 20гр;

• харчових волокон – 1,4 гр;

• моно – і дисахариди – 0,9 гр;

• золи – 0,3 гр.

Ці показники тільки ще раз підтверджують факт високої калорійності крохмалю та насиченості його вуглеводами.

Крохмаль не може похвалитися багатим мінеральним і вітамінним складом. У ньому присутні:

• вітамін РР (0,0166 мг);

• мінеральні речовини: натрій (6мг), калій (15мг), кальцій (40мг), фосфор (77мг).

Вуглевод застосовується в кулінарії, косметології, фармакології, медицині, в ряді галузей промисловості:

У фармакології використовується як наповнювач у всіх таблетованих препаратах. Він присутній у дитячих присипках, мазях. На його основі виробляються сиропи, мікстури, сорбиты, глюкозу.

В медицині рекомендується при інтоксикаціях, гастритах, виразках регулярно пити кисіль. Крохмаль у його складі обтягує стінки кишечника і шлунка, захищає слизову. Усунути шпори на п’яті, зняти роздратування на шкірі, зменшити попрілості допомагає крохмаль.

В косметології: маски, креми, в яких одним з інгредієнтів є крохмаль, живлять і пом’якшують шкіру. Ці косметичні засоби не викликають алергічну реакцію і рекомендуються для будь-якого типу шкіри.

Застосування в кулінарії і харчової промисловості. Завдяки тому, що крохмаль може утворювати колоїдний розчин, його використовують при виробництві підливок, різних соусів, майонезів, киселів, десертів, кремів. Нерідко борошно для випічки частково заміщується крохмалем. Така заміна робить продукцію розсипчастою, більш ніжною. Вуглевод є обов’язковим інгредієнтом багатьох м’ясних продуктів, наприклад, ковбас, сосисок, фаршу. У цих виробах він необхідний для створення щільної консистенції.

Використання в целюлозної і текстильній промисловостях. У целюлозної промисловості він необхідний для обробки паперу і є її наповнювачем. У текстильній використовується для оброблення тканин.

Корисні властивості крохмалю дають можливість так широко її застосовувати.