Крохмаль – калорійність, корисні властивості і протипоказання

Крохмаль: склад, калорійність, сфери застосування. Користь чи шкоду приносить крохмаль, як він впливає на дитячий організм

Крохмаль – це полісахарид, який відноситься до групи складних вуглеводів.

Він є найпоширенішим полісахаридом, який постійно присутній в раціоні.

Крохмаль: склад, як застосовують

Продукт являє собою сипучий білий, рідше жовтуватий порошок, який не має запаху і смаку. Не розчиняється в холодній воді, але при попаданні в неї утворює значну кількість колоїдних частинок, велика концентрація яких створює в’язку і густу масу (клейстер). Якщо крохмаль розтирати між пальцями або стиснути в долоні, буде чутно характерне поскрипування. Такий звук створюють його дрібні крупинки при терті один об одного. Вони досить тверді і навіть при такому впливі не руйнуються.

Крохмаль міститься в багатьох рослинах: горосі, бананах, бобах, манго, бульбах і коренеплодах. Полісахарид, який людина використовує як добавку, що виробляється з рису, пшениці, картоплі, кукурудзи і каштанів.

Крохмаль – калорійний полісахарид, в 100 гр присутній 313 Ккал. Така висока калорійність корисна для рухомого і міцного людини, яка витрачає за день велика кількість енергії і постійно потребує надходження калорій. При активному способі життя вся продукція на основі крохмалю для організму несе неоціненну користь.

Співвідношення жирів, білків і вуглеводів (енергетична цінність продукту):

• жирів – 0гр (0Ккал);

• білків – 0,1 гр (0Ккал);

• вуглеводів – 78,2 гр (313Ккал).

Харчова цінність:

• крохмалю – 77,3 гр;

• води – 20гр;

• харчових волокон – 1,4 гр;

• моно – і дисахариди – 0,9 гр;

• золи – 0,3 гр.

Ці показники тільки ще раз підтверджують факт високої калорійності крохмалю та насиченості його вуглеводами.

Крохмаль не може похвалитися багатим мінеральним і вітамінним складом. У ньому присутні:

• вітамін РР (0,0166 мг);

• мінеральні речовини: натрій (6мг), калій (15мг), кальцій (40мг), фосфор (77мг).

Вуглевод застосовується в кулінарії, косметології, фармакології, медицині, в ряді галузей промисловості:

У фармакології використовується як наповнювач у всіх таблетованих препаратах. Він присутній у дитячих присипках, мазях. На його основі виробляються сиропи, мікстури, сорбиты, глюкозу.

В медицині рекомендується при інтоксикаціях, гастритах, виразках регулярно пити кисіль. Крохмаль у його складі обтягує стінки кишечника і шлунка, захищає слизову. Усунути шпори на п’яті, зняти роздратування на шкірі, зменшити попрілості допомагає крохмаль.

Також цікаве:  Бразильський горіх - калорійність, корисні властивості і протипоказання

В косметології: маски, креми, в яких одним з інгредієнтів є крохмаль, живлять і пом’якшують шкіру. Ці косметичні засоби не викликають алергічну реакцію і рекомендуються для будь-якого типу шкіри.

Застосування в кулінарії і харчової промисловості. Завдяки тому, що крохмаль може утворювати колоїдний розчин, його використовують при виробництві підливок, різних соусів, майонезів, киселів, десертів, кремів. Нерідко борошно для випічки частково заміщується крохмалем. Така заміна робить продукцію розсипчастою, більш ніжною. Вуглевод є обов’язковим інгредієнтом багатьох м’ясних продуктів, наприклад, ковбас, сосисок, фаршу. У цих виробах він необхідний для створення щільної консистенції.

Використання в целюлозної і текстильній промисловостях. У целюлозної промисловості він необхідний для обробки паперу і є її наповнювачем. У текстильній використовується для оброблення тканин.

Корисні властивості крохмалю дають можливість так широко її застосовувати.

Крохмаль: у чому користь для організму

Які б чутки не ходили про крохмалі, він був і залишається важливим продуктом у раціоні. Його незначний мінеральний і вітамінний склад робить цей продукт для людини найцінніше:

Вітамін РР. Незважаючи на те, що це єдиний вітамін в складі крохмалю, не можна недооцінювати його вплив на організм: він незамінний учасник всіх відновних і окислювальних процесів, перетворює жири і цукру в енергію, знижує обсяг холестерину, стимулює роботу багатьох органів, регулює процес утворення еритроцитів, підтримує рівень гормонів, діє як заспокійливий засіб для нервової системи.

Натрій підтримує осмотичний тиск і баланс води в організмі, бере участь у транспортуванні вуглекислого газу, амінокислот, бере участь в обміні білків і активізує діяльність ферментів.

Калій регулює водно – сольовий баланс, білкового і вуглеводного обміну, важливий для синтезу білків, впливає на роботу печінки, нирок, кишечника, серця.

Кальцій необхідний для роботи серця, він координує всі внутрішньоклітинні процеси, діє на згортання крові і стан кісткової системи, зубів.

Фосфор впливає на ріст і відновлення організму, нормалізує всі енергетичні обміни і кислотно – лужний баланс, покращує процес метаболізму, впливає на поділ клітин, синтез ферментів.

Також цікаве:  Козяче молоко - корисні властивості і протипоказання

Об’єднуючи властивості кожного з цих компонентів, можна зробити висновок, що користь крохмалю для організму полягає в тому, що:

• сприяє виведенню з організму зайвої води;

• допомагає боротися людині з запаленнями;

• перешкоджають зростанню і поширенню злоякісних клітин;

• повинен бути присутнім у раціоні хворих на діабет, оскільки він знижує інтенсивність, швидкість поглинання організмом цукру, тим самим знижуючи їх концентрацію;

• є енергетичною «підживленням» і може забезпечити людину добовою нормою вуглеводів;

• зміцнює імунітет;

• нормалізує травлення і обмін речовин;

• зменшує несприятливі для діабетиків наслідки підйому показника цукру;

• знижує кислотність в шлунку, знижує ризик розвитку виразок;

• підтримує у хорошому стані шкіру, волосся, нігті.

Корисні властивості крохмалі були відомі давно і широко використовувалися народною медициною. Своє застосування крохмаль знаходив у лікуванні хвороб дванадцятипалої кишки, шлунка, простудних захворюваннях.

Безконтрольно використовувати крохмаль з метою усунення проблем зі здоров’ям не варто. Важливо, щоб його користь для здоров’я не обернулася на шкоду.

Крохмаль: у чому шкода для здоров’я

Крохмаль можна назвати двояким продуктом. З одного боку – він «кладень» корисних і цінних властивостей, а з іншого – таїть у собі шкоду.

Крохмаль буває 2 видів:

1. природний (фрукти, злаки, бобові, горіхи, овочі);

2. рафінований, отриманий промисловому способом: крохмаль і борошно вищого гатунку (біла), всі харчові вироби з них.

Шкідливими є як раз рафіновані види крохмалю. Їх шкоду для здоров’я полягає в тому, що при перетравленні організмом всі вони:

• здатні підвищувати рівень інсуліну;

• призводять до розвитку атеросклерозу;

• порушують гормональний баланс;

• покращує стінки судин крові;

• підвищується ризик розвитку різних захворювань будь-якого органу, особливо підшлункової залози і шлунка;

• викликають розлад шлунку, метеоризм;

• викликають появу симптомів, схожих на ознаки застуди: чхання, рідкі виділення з носа;

• з’являється нудота, блювота, задуха, розлад мовлення;

• призводять до патологічних змін на очному яблуці і сітківці.

Доведено, що значний вміст крохмалю в продуктах, що піддаються тепловій обробці, збільшують шанс розвитку онкології. Звичайні та улюблені булочки, пиріжки можуть спровокувати злоякісне новоутворення.

Також цікаве:  Ананас - користь і шкода

Щоб організму перетравити продукти з крохмалю, він змушений використовувати ті ферменти крові, які допомагають людині впоратися зі стресом, поганим самопочуттям, депресією. У ситуації, коли ці ферменти стають необхідними для організму, їх кількості виявляється недостатнім.

Не рекомендується часте вживання продуктів на його основі тим, хто страждає надмірною вагою. Постійна присутність в раціоні цього продукту призводить до накопичення енергії, що неодмінно призведе в майбутньому до прискореному утворенню жирових клітин.

Крохмаль для дітей: корисний чи шкідливий

Крохмаль природного походження завдати шкоди здоров’ю дитини не може. Навпаки, він захищає і допомагає дитячому організму. Його можна зустріти у складі дитячого харчування.

Причин включення цього полісахариду в харчування для малюків кілька:

1. Здатний зв’язувати надлишки рідини. Завдяки цій властивості овочеве, фруктове пюре стає однорідним, не розтікаються.

2. Допомагає перетравлювати дитячому організму нову для неї їжу, а його закріплюють властивості запобігає діарею.

3. Розщеплюючись, крохмаль є незамінним джерелом глюкози, яка необхідна для роботи мозку.

4. Захищає шлунок малюка від дії органічних кислот, присутніх в пюре.

Як показують дослідження, для новонародженої дитини крохмаль є повністю безпечним продуктом. Його шлуночок з перших днів з легкістю розщеплює його до глюкози. Саме тому, полісахарид присутній у складі дитячих молочних сумішей, є їх загусником, що перешкоджає зригування.

Присутність крохмалю в дитячому харчуванні мінімальний: всього 3% – 10%. Такий його обсяг організм дитини легко перетравлює і отримує тільки користь. Для виробництва дитячого харчування використовується рисовий і кукурудзяний крохмаль.

Довіряти крохмалю і використовувати харчування на його основі чи ні, вирішувати батькам. Головне, вибирати продукцію тих виробників, які заслужили довіру і зарекомендували себе тільки з кращого боку. Такий вибір стане гарантією того, що в харчуванні маляти буде присутній тільки корисна, якісна, свіжа продукція.

Не існує однозначно корисних продуктів. Навіть якщо в продукті є багато корисних властивостей, то обов’язково знайдеться хоча б один, який буде негативно впливати на організм. Така особливість відноситься і до крохмалю.