Кульбаба – корисні властивості і протипоказання

Кульбаба: корисні властивості і протипоказання. Корисні речовини листків і кореня кульбаби та їх властивості

Цвітуть кульбаби навесні можна зустріти і на узбіччях міських, і сільських луках, і на газонах біля будь-якої будівлі.

Хоч це рослина і вважається бур’яном, у народній медицині вона використовується як ефективні ліки від багатьох хвороб.

Квітки, листя і, навіть, коріння – всі ці частини кульбаби корисні по-своєму.

Кульбаба: хімічний склад і корисні властивості

Завдяки широкому розмаїттю біологічно активних речовин у складі кульбаба застосовують при недугах майже всіх систем і органів людського організму.

Молочний сік кульбаби містить до 3% глікозидів під назвою тараксацин і тараксацерин. Ці речовини дуже необхідні для здоров’я суглобів, так як вони беруть участь у розмноженні хондроцитів – основи хрящових тканин.

Терпенові сполуки з кульбаби є важливими для судинної системи. Вони синтезують правильний холестерин, який очищає судини від поганого холестерину. Таким чином, застосування кульбаби знижує ймовірність появи бляшок в кровоносній системі.

Стерини (бета-стерин і сигма-стерин), знаходяться у великій кількості в одуванчиках, запускають природне очищення організму. Вони здатні зв’язувати жиророзчинні шлаки в крові і виводити їх.

Сапоніни з соку кульбаби також очищають кров від поганого холестерину, яким харчуються ракові клітини. Таким чином, кульбаба є потужним протираковим засобом.

Цінні полісахариди, що містяться в кульбабі, також працюють на очищення організму. Вони активізують циркуляцію печінка-кишечник, виводить шлаки і шкідливий холестерин, який печінка отфильтровала з крові.

Каротиноїди (лютеїн і ін), з яких синтезується антиоксидант вітамін А, також присутні в складі всіх частин кульбаби. Ця складова допомагає боротися із захворюваннями верхніх дихальних шляхів, а також підтримує зір і позитивно впливає на стан шкіри.

Також цікаве:  Лляна каша - калорійність, корисні властивості і протипоказання

Аспарагін – речовина, необхідне для роботи центральної нервової системи. Він забезпечує нормальні темпи її роботи, запобігаючи гальмування і надмірні порушення. Кульбаба є джерелом аспарагіну для вегетаріанців, так як зазвичай люди отримують це речовина з продуктів тваринного походження.

Кульбаба багатий вітамінами А, З, D і Є. Процентне співвідношення цього вітамінного коктейлю разом з іншими активними речовинами рослини робить його бактерицидну, протизапальну і зміцнює імунітет.

Корисні властивості листя кульбаби

Листя кульбаби є їстівними навіть без попередньої термообробки. Їх застосовують в салатах, у сироїдних соусах, замість салатних листя на бутербродах, а також у зелених коктейлях. У сирому вигляді листя кульбаби практично не втрачають своїх корисних властивостей: вітаміни та інші мікроелементи.

Причиною такого застосування виступає великий вміст аскорбінової кислоти (вітаміну С), яка руйнується при тепловій обробці продукту. Вітамін С бере участь в обміні майже всіх речовин в організмі:

• він має протизапальну та жарознижуючу дію;

• незамінний при навантаженнях будь-якого виду;

• виліковує цингу.

Організму необхідно щоденне поповнення цим вітаміном.

Свіже листя і відвари з сухої сировини застосовують для лікування нирок і сечового міхура. Компоненти листя надають сечогінний ефект і виводять пісок дрібної фракції. При тривалому лікуванні настоями і відварами зелені кульбаби спостерігається зменшення розмірів каменів у нирках і сечовому міхурі. Проходять запалення сечовивідних шляхів, що дозволяє безболісно виводити відкладення.

Сік листя кульбаби містить гіркоти, які стимулюють роботу травної системи. При гастриті з низькою кислотністю вони збільшують секрецію травних соків. А при холециститі – діють як жовчогінний засіб. Ці компоненти також стимулюють роботу кишечника, що призводить до легкого проносного ефекту. Тому чай з кульбаби застосовують при запорах.

Також цікаве:  Материнка - корисні властивості і протипоказання

Під час посиленого очищення (сечогінну та проносну дію листя) з організму вимивається калій, необхідний для роботи серця і нормального згортання крові. Але так як самі листки кульбаби містять великий відсоток цього елемента, організму не завдається шкода.

Корисні властивості коренів кульбаби

Корінь – це найкорисніша частина кульбаби. В ньому у великій концентрації містяться вітаміни, мінерали та інші біологічно активні речовини, які присутні і в наземної частини рослини.

Восени бадилля кульбаби в’яне, що дозволяє корені накопичити велику кількість (до 25 %) полісахариду під назвою інулін. Цей елемент є рослинним аналогом інсуліну, що робить корінь кульбаби надзвичайно корисним для людей, страждаючих цукровим діабетом.

Інші корисні властивості інуліну кульбаби:

• сприяє виведенню важких металів і радіонуклідів;

• підвищує щільність кісткової тканини і запобігає захворювання кісток;

• зміцнює імунітет.

Склад кореня ідеальний для лікування майже всіх захворювань печінки. Самостійно або у складі комплексної терапії настій кореня кульбаби застосовується при гепатитах В і С, жовчнокам’яної хвороби, дискінезії жовчних проток, цирозі, гепатозах та інших захворюваннях.

Наявність у складі загоюють компонентів і обволікає слизу дозволяє використовувати порошок висушеного кореня або його водний настій як ефективний засіб від виразкового коліту. Обволікаючи стінки кишечника, корінь кульбаби гоїть ранки і захищає від нових пошкоджень. Проносний ефект кореня допомагає кишечнику працювати не на повну силу.

Крім того, що корінь містить кальцій, він ще й сприяє його засвоєнню. Це властивість корисно при порозах та інших кісткових захворюваннях, пов’язаних з підвищеною крихкістю.

Концентрований коктейль вітамінів, бактерицидних і протизапальних речовин в кульбабі здатний вилікувати вугровий висип, фурункульоз, екзема і дерматити. Для цього препарати з кореня застосовуються як зовнішнє, так і внутрішнє засіб.

Також цікаве:  Зефір - калорійність, корисні властивості і протипоказання

Корінь кульбаби застосовують як засіб, що стимулює вироблення молока у годуючих жінок. Компреси з настоєм прикладають до молочних залоз, щоб зняти запалення при мастопатії, маститі або на початку годування після пологів. Дубильні речовини кореня допомагають боротися з новоутворення в молочних залозах і репродуктивних органах.

Протипоказання до застосування кульбаби

При такій великій користі кульбаби безконтрольне споживання продуктів його може завдати істотної шкоди організму людини. Список хвороб, при яких ця рослина не слід вживати, досить широкий. Ось найпоширеніші:

• гастрит з підвищеною кислотністю;

• виразка шлунка;

• виразка дванадцятипалої кишки;

• закупорка жовчних шляхів;

• гострий панкреатит.

Також кульбаба протипоказаний при діареї і схильність до підвищеної кислотності шлункового соку, так як може погіршити стан.