Желатин – калорійність, корисні властивості і протипоказання

Желатин: що необхідно знати про його склад, калорійність і сфері застосування. Користь і шкода желатину для організму

Сьогодні желатин є популярним продуктом.

Вперше про нього стало відомо в середині 19 століття, коли інженер Пітер Куперон винайшов і запатентував його.

Довгий час желатин вважали непотрібним продуктом. Але все змінилося, коли Перл Уейт додав його в десерт.

З того випадку властивості желатину були оцінені по достоїнству, а сфера застосування стала тільки розширюватися.

Желатин: склад, калорійність, як застосовувати

За складом желатин – білок тваринного походження. У сухому вигляді не володіє специфічним запахом і особливим смаком, прозорий. Виходить при вываривании сухожиль, зв’язок і кісток великої рогатої худоби у воді. Має властивість розбухати, але не розчинятися в кислотному середовищі і холодній воді. При підвищенні температури швидко розчиняється, а при її зниженні перетворюється в холодець.

Желатин відноситься до калорійним продуктам. Його калорійність досить висока: в 100г продукту міститься і 356Ккал. Надмірне вживання його в поєднанні з малорухливим способом життя може призвести до збільшення маси тіла.

Енергетична цінність желатину:

• білків – 87,1 гр (98%);

• жирів – 0,5 гр (1%);

• вуглеводів – 0,7 гр (1%).

У складі знаходиться вітамін РР (14,48 мг). Цей вітамін відіграє для організму важливу роль: бере участь у відновних і окислювальних процесах, в обміні речовин, стимулює перетворення жирів і цукрів в енергію, знижує рівень холестерину і запобігає тромбоутворенню, впливає на діяльність печінки, підшлункової залози, серця, шлунка, на емоційний стан людини.

Чимало у складі мінеральних речовин, корисні властивості яких благотворно впливають на діяльність всього організму. В желатині присутні:

• залізо (2мг), що забезпечує всі клітини організму киснем, що підтримує процес метаболізму, роботу нервової системи, щитовидної залози.

• Фосфор (300мг) – необхідний для правильного формування скелета.

• Калій (1мг) – регулює водний, сольовий, кислотний і лужний баланси, нормалізують ритм серця, впливає на роботу м’язів, залоз внутрішньої секреції.

• Натрій (12мг) – активує утворення ферментів шлункового соку, слини і підшлункової залози, розширює судини.

• Магній (81мг) – зміцнює зуби і кісткову тканину, захищає м’язи серця, здатний заспокоїти людину після психоемоційного напруження.

• Кальцій (34мг) – стримує тиск крові в нормі, бере участь в процесі її згортання.

Багатий желатин амінокислотами: в його складі їх налічується 18 видів. Найбільш значущими для організму є: гліцин, лізин, пролін. Гліцин для організму одночасно виконує роль енергетика і заспокоювача при різних стресових ситуаціях, бере участь в обміні і синтезі багатьох речовин, має антитоксичну та антиоксидантною діями. Протеїн необхідний для синтезу колагену і білка, стимулює процес росту тіла. Пролін служить основою для кісток, хрящів, дерми і сухожиль. Здатний шкіри, нігтів і волосся повернути їх здоровий вигляд, покращує роботу серця, нирок, печінки, очей, щитовидної залози.

Сфера використання:

• Харчова промисловість. Відомий під найменуванням «Харчова добавка Е-441». Використовується в приготуванні більшості кондитерських виробів: мармеладу, зефіру, желе, пастили, крему, тортів, цукерок, йогуртів. На його основі готуються холодець, холодець, консерви. Для більшості продуктів він:

– незамінний підсилювач смаку і насичення кольору;

– служить ковбасних і м’ясних виробів захисною оболонкою;

– стабілізатор і емульгатор;

– висвітлює деякі напої, наприклад, вино, сік;

– тримає форму кондитерським виробам;

– є піноутворювачем для випічки.

• Медицина. Продукт є кровоспинним засобом, при діагностуванні бактеріальних інфекцій застосовується для культивування та вирощування різних мікроорганізмів, використовується при лікуванні порушень у харчуванні.

• Фармакологія: використовується при виготовленні свічок і формування капсул лікарських препаратів, засобів для виконання перев’язок, створення штучної плазми.

• Хімічна промисловість: при виробництві рентгенівських плівок, фото – і кіноплівок, знаходиться в складі фарб та клею.

• Косметологія. Корисні властивості желатину використовуються в масках і сироватках для обличчя, засоби для відновлення волосся, нігтів.

Широка сфера використання обумовлена його унікальними властивостями і різноманітним складом.